Püflükler

Lokantalar için Sosyal Medya

blankMarkalar için sosyal medya adımlarının planlanması ile ilgili ilk adımlardan bahsedeceğim. İlk olarak gıda sektöründe faaliyet gösteren esnaf lokantaları ile ilgili bir değerlendirmem olacak. Neden lokantalardan başladım diye sorarsanız yemeğe düşkünlüğüm  🙂 ve SkyTürk 360 kanalında Yanyalı Fehmi Lokantası‘nın tanıtımını görmem diyebilirim.

İstanbul’da ya da farklı illerde birçok eski lokantalar mevcut. Bu eski lokantaların aşçıları da genellikle eski ve köklü oluyor. Bu nedenle lezzetleri de gayet güzel oluyor. Fakat fastfood işletmelerinin çok olması ve daha fazla tercih edilmesi esnaf lokantalarını unutturuyor.Ve onları sadece belirli bir çevre tanıyor.

Lokantalar için sosyal medya fikirleri tanınmaları ve müşterilerini arttırmaları için faydalı olabilir. Peki lokantalar kendilerini nasıl tanıtabilir?

Reklam yaparken önemli olan reklamı ne kadar çok kişinin gördüğü ve doğru kitleye ulaşabilmektedir. İnsanlar neredeyse reklamın da oralarda olması gerekir. Son 4 yıla baktığımızda insanların çoğu vaktini sosyal paylaşım platformlarında geçiriyor. Doğal olarak sizin de orada bir şekilde olmanız lazım. Türkiye’de en çok vakit geçirilen ağlardan biri de Facebook. Facebook’da konuşulmanız gerekiyor bu durumda. Facebook’un ücretli reklamlarını kullanarak indirimli fırsatlarınızı sunabilirsiniz ama bu reklam paranız olduğu müddetçe geçerlidir. Bizim daha kalıcı bir reklama ihtiyacımız var aslında.

Blog yazarları sizi tanıtsın

İnternette bana göre sözü geçen dinamiklerden biri bloglardır. Blogların aktif ve devamlı takipçi kitleleri vardır. İnsanlara daha doğru ve samimi gelirler. Bu nedenle lokanta sahipleri  çok fazla takip edilen blogları belirleyip onları mekanlarına davet etmeliler.

3-4 kişilik bir akşam yemeği için blog yazarlarına bir teklif sunabilirler. Yazar ve 3-4 arkadaşı bir akşam yemeğinde lokantanın en beğenilen en favori yemeklerinden oluşan bir menüyle ağırlayabilirler. Blog yazarları hem mekanın resimlerini hem de favori yemeklerin resimlerini çekerek bloglarında bir değerlendirme yazısı yazabilir.

Blog yazarlarını ağırlarken kesinlikle sıkmadan, her müşteriye gösterilen ilgi gösterilerek ağırlanmalı ve olumlu/olumsuz eleştirileri hem yemek sonunda size hem de blog takipçilerine sunmalarını istemelisiniz. Tamamen olumlu,övücü yazılar gerçek dahi olsa reklam gibi algılanabilir. Yapılan ikramdan dolayı tamamen olumlu yorumlar beklemeyin ve o yönde etkilemeyin. Çünkü blog yazarlarının olumsuz yorumlarını lokantanızın bir eksiği olarak görüp düzeltme şansınız da olacaktır.

Bloglarda yapılan bu tanıtımlar size kalıcı olacağı için farklı ziyaretçiler tarafından da okunabilecekler. Blog yazıları aynı zamanda sosyal ağlarda da paylaşıldığı için çok daha hızlı bir yayılma olacaktır.

Bu reklam tekniğine geçmeden önce lokanta sahiplerinin web 2.0 standartlarına uygun modern bir web sitesi yaptırmaları da gerekmektedir. Bloglarda yemek ile ilgili yorumlar yazılırken web sitenize de linkleme yapılacaktır. Ziyaretçilere menülerinizi, iletişim bilgilerinizi güzel bir sunumla verebilen bir web sitesi de markanızın değerini arttıracaktır. Web sitenizde sosyal ağlardaki sayfalarınıza ait bağlantıların bulunması da ziyaretçilerle hızlı iletişim kurmanızı sağlayacaktır.Sosyal ağ sayfalarınızda küçük yarışmalar ve indirimler düzenlemeniz de takipçi sayılarınızı arttıracaktır.

Akıllı Telefonlar İçin Uygulama Reklam Tekniği

Yurt dışında birçok marka FourSquare uygulaması ile check in yapan müşterilerine ücretsiz birçok ikram sunuyor. Böylece hem mekanınız hakkında yorum da yaptırabilirsiniz. FourSquare uygulamasını kullanan kişiler gelmeden önce mutlaka lokantanız hakkında neler yazıldığına , en beğenilen yemek türüne bakacaklardır. Mekanist uygulaması da bu sektörde bilinen uygulamalardan bir diğeridir.

İlk aklıma gelen fikirler bunlar. Umarım birçok marka uygulamaya başlar. Böylece eski ve kaliteli lezzetleri nerelerde bulabileceğimizi de öğrenmiş oluruz.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap