Pazarlama Stratejisi

Çılgın Fikirler: Müşterilerinizi Twitterlaştırın

Yoksa siz bizim twitterlaştıramadıklarımızdan mısınız? ” diyerek ve Türkçemizin zenginliğimi de vurgulayarak yazıma giriş yapmak istiyorum. Zaman zaman farklı fikirler geliyor aklıma e ticaret sektörü ile ilgili. Bunlardan birinden bahsedeceğim. 🙂

gelecek twitter daE ticaret sitelerinin %90’ı kayıtlı üyelerine mailing (kampanya , yeni ürün vb. duyuruların toplu mail olarak gönderilmesi) yaparlar. Gelen mailinglerde işinize yaramayan , cinsiyetinizle alakası olmayan birçok ürün reklamı olur. 2012 yılında kişiselleştirilmiş mail bültenleri görmek şimdilik zor. Çünkü tek tek her üyeniz için ona özgü ürünleri bulmak ve maillemek gerçekten zor bir iş. Özellikle 100 bin üyesi olan büyük e ticaret sitelerinde bu çok vakit alabilecek ve ek maliyet çıkaracak bir iş. Fakat sektörde pazar payı daraldıkça önümüzdeki yıllarda CRM kavramı eminim öne çıkacak.

Üyelerinizi ya da sadece satın alma yapan müşterilerinizi nasıl incelersiniz? Bence şu an en güzel yöntemlerden biri de twitter hesaplarında insanların ihtiyaçlarını yazması sonucu onlara mailing yapılması. Nasıl kullanılır?

Örn tweetler:

Çocuğun yine bezi bitmiş of be nalann….:/ <Bebek bezi satan ve aylık üyelik modelini uygulayan bir private shopping sitesi için ideal müşteri>

Anneler günü geliyor ^^ bir ütü alsam diyorum ama hangisini alsam acaba… <E ticaret siteleri için ideal müşteri>

Aşkıma yarın bir çiçek sipariş edeceğim ama çok ilginç ve şaşırtıcı olmalı 😀 <Çiçek sepeti com bu adamı kaçırmaz>

blankTwitter üzerinden müşterilerini analiz eden yani Sosyal CRM yapan bir e ticaret sitesi doğru zamanda doğru mailing yaparak müşterisini ya da üyesini yeni bir alışverişe yöneltebilir.

Peki her üyenin twitter hesabımı var ya da üyelerin twitter hesabını nasıl alacağız?

İşte bu noktada sisteminizde birkaç inovatif değişiklik ile bu işi çözeceksiniz. Kolay bir iş olmadığını biliyorum tabi ki. Ama çılgın fikir sonuçta 😀 .

Müşterileri nasıl twitterlaştıracağız?

Üyelik aşamasında ziyaretçilere sunulan üyelik formunda twitter hesabı istenebilir.

Üye olurken twitter adresi ile kayıtları alınabilir.

Twitter adreslerini yazan her üyeye +20tl hediye çeki gibi bir fırsat sunulabilir.

Twitter’da yapacakları site ile ilgili her paylaşımın onlara ek puan kazanacakları bir sistemden bahsedilebilr.

Veeeee

blankMüşterilerinizin twitter adresi olmama durumunda onları twitter kullanmaya teşvik edecek, twitter’ın artılarını gösterecek bir infografik hazırlayıp Twitter hesabı olmayanlara mail atılabilir. Ayrıca üyelik bilgilerine hesaplarını ekleme durumunda artı hediye çekleri sunulabilir.

Amaç insanları twitterlaştırmak ve ağızlarından laf almak. Müşterilerin tweetlerini inceleyecek bir personel bulundurmak şart. Kişisel mailingler ile insanları sizin sitenizden alışverişe yöneltebilirsiniz. Benzeri uygulamalar emin olun yapılıyor. Trend Topic olan kelimelerde birçok firmanın reklam tweetlerini görmeniz mümkün. Doğru bir yol değil tabi ki ama işine yarayanlar da eminim vardır.

Alışverişin geleceği müşteri gereksinimlerini analiz etme ve hızlı fırsat sunmaktan geçiyor bence.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

  • Emre sosyal ticaret hakkında güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Başıma gelen bir örneği vermek istiyorum. “Avea’nın internet bağlantı hızı çok kötü” şeklinde atılan bir tweete retwit etmiştim. Birkaç saniye sonra Avea_Destek hesabı beni twitter’da takip etmeye başladı ve replay message gönderdi “Telefon numaranızı gönderin hemen arayalım” şeklinde. Bu şekilde iletişim için analiz araçları da geliştirilmiş. Anında müşteriye müdahale etmenizi sağlıyor.

Yorum Yap