Pazarlama Stratejisi

Email Otomasyonu: Vidobu: Yorumlarınızı değerlendirdik, şimdi sıra bizde!

Dijital pazarlamanın içerisinde olunca farklı firmaların pazarlama kanallarını kullanırken uyguladıkları yöntemlerde doğal olarak ilgimi çekiyor. Özellikle e posta pazarlaması tarafında firmaların kampanya maillerine çok istemesem de izin veriyorum. Maillerin açılma oranlarındaki datayı bozuyor da olabilirim bu yüzden.

Vidobu‘nun başarılı bulduğum bir mailing örneğini paylaşmak istiyorum.

blank

Bilmeyenler için anlatayım: Vidobu, video eğitim içerikleri üretip satan bir marka. Hatta satıldıktan sonra şu an Mynet bünyesinde faaliyetlerine devam ediyor. Birkaç ay önce fiyatlarla ilgili bir indirim istemiştim. Onlarda sağalsun olumlu bir cevap dönmüşlerdi. Ama ben satın alma yapmadım. Belirli bir süre sonra yukarıda gördünüz mail geldi.

Mail başlığı: Yorumlarınızı değerlendirdik, şimdi sıra bizde!

Maili ilk gördüğümde fiyat ile ilgili yaptığım yoruma cevap geldiği algısını uyandırdı ve maili bana açtırdı. Kişiselleştirme gayet başarılı. Tabi bu mailin içeriğindeki diğer maddeleri okuyunca belki de tam bir segmente edilmiş mail diyemeyiz ama kullanıcıyı yani beni yakalamayı başarmış. Tebrik ediyorum kurguyu düşünen ekibi.

Peki siz ne yapabilirsiniz?

Bu kurguyu boşuna anlatmadım tabi ki. Bunu sizde yapacağınız e mail otomasyonlarında kullanabilirsiniz. Sitenize geri bildirimde bulunan kullanıcılarınızı bir segment içerisine aktararak bir data havuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Örneğin fiyat pahalı diye geri bildirimde bulunanlar segmenti ya da indirimi haber ver butonuna basan üyeler segmenti. Buradan şu anlaşılmasın indirimi haber ver diyenlere zaten otomasyonumuz var neden bunu segmente edelim? Çünkü burada biraz daha kişiselleştirilmiş bir mail atacaksınız. “Bu ürüne özel indirim istemiştiniz biz de yaptık” gibi…

Aldığınız geri bildirimlere özel farklı kurgular yapmak sizin elinizde. Özellikle şikayetler üzerinden de bir strateji izlenebilir. Kargo teslimatındaki sorun nedeniyle uzun zamandır alışveriş yapmayan şikayette bulunmuş müşteriler segment grubuna dahil edilebilir.” Teslimat ile ilgili şikayetinizi değerlendirdik” gibi bir mail başlığı ile müşteriye bundan sonra daha titiz davranacağınızı belirten bir mail ve yanına güzel bir indirim kuponu ile yeniden alışverişe başlamasını sağlayabilirsiniz.

Sizinde farklı fikirleriniz varsa yazı altına bekliyorum. 🙂

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Mailing’deki kişiselleştirmeler git gide artmakta. Çok fazla segmente ayrılması ve tamamen ilgili kullanıcılara aktarılması daha fazla dönüşüm sağlayacaktır. Vidobu’nun kişiselleştirmeside oldukça şahane 🙂

    Bu otomasyon içinde sektörün içindeki firmaların Mail otomasyonlarına uygun yazılımlar kullanması gerekiyor. Veya kendileri geliştirme yapmaları gerekmekte. Genele baktığımızda bu pek iştah açıcı değil 🙂

    güzel tespitin için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Yorum Yap