Pazarlama Stratejisi

Apple’dan İçerik Pazarlaması İçin 10 İpucu

İçerik yaratmak, müşterileri elde tutmak ve yenilerini çekmek için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir.

Mükemmel bir içerik kampanyasının işiniz için çok önemli olduğunu biliyorsunuz, fakat içeriğinizin yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Nasıl büyüleyici içerik yaratırsınız? Ona nasıl renk katabilir ve gerçek anlamda heyecan verici hale getirebilirsiniz?

En büyük teknoloji şirketlerinden birinden – Apple’dan öğrendiğim birkaç ipucuna göz atın.

Apple Gibi İçerik Üretebilmenin 10 (Basit) Yolu

Apple ilham alınacak harika bir şirket, ve ben de mükemmel içerik üretmek için yapabileceğiniz birkaç şeye göz atmak istiyorum. Neler öğrenebileceğinize bir bakalım!

1- En Kazançlı Pazara Odaklanın, En Büyük Olana Değil

Diğer teknoloji şirketleri söz konusu olduğunda, pek çoğu ürünleriyle ulaşabilecekleri kadar fazla sayıda insana ulaşmak için çabalamaktadır. Apple bunu yapmak yerine teknoloji pazarının bir dilimine hitap eden ürünler yaratmaktadır.

Bu da, Apple’ın son derece başarılı olmasını sağlamaya devam eden ve edecek şekilde, sadık bir müşteri ve hayran tabanı oluşturmaya yardımcı olabilmektedir. Bu durum, kazançlı pazara odaklanmanın nasıl işinizin başarılı olmasını sağladığına çok güzel bir örnektir. En büyük olana değil kazançlı olana odaklandığınızda, müşterileriniz için mükemmel içerik üretmeye ve kalıcı bir ilişki kurmaya da odaklanmanız mümkün olacaktır. Bu aynı zamanda daha fazla okuyucu çekmenizi ve zaman içinde bunları müşterilere dönüştürmenizi de sağlayabilir.

2- Okuyuculara Ortak bir Problem Verin ve İçeriğinizle O Probleme Çözüm Sunun

İnsanların karşılaştığı pek çok problem vardır, her zaman ürününüzün çözüm sunduğu bir problem bulabilirsiniz.

Apple bunu kitlesi ve müşterilerine tüm müşterilerin karşılaştığı ortak bir problem sunarak, içeriği ve ürünleriyle yapmaktadır. (Örneğin: Ağır bir bilgisayarınız var, aynı zamanda eski. Apple’ın sizin için yeni ve gelişmiş bir çözümü var.)

Daha sonra, Apple yeni müşteriler çekmek üzere, bu probleme en son Apple ürününü kapsayan veya eski bir ürünü ön plana çıkaran mükemmel bir çözümle yanıt vermektedir. Kitlenizi araştırmak, problemlerini ve ürününüzün bu problem nasıl bir çözüm olabileceğini öğrenmek, ve bununla ilgili içerik yazmaya başlamak için zaman ayırın.

Ürününüzün kolaylıkla çözüm olabileceği, müşterilerinizin karşılaştığı bir problem bulun.

3- Kitlenizle Bağlantı Kurmak İçin Hikaye Anlatmaktan Faydalanın

Apple, içeriğinizde hikaye anlatımı gibi müthiş bir öğeden faydalandığınızda neler olduğunun çok güzel bir örneğidir. Yıllar boyunca şirket, destansı reklam kampanyalarına sahip olmuştur. Bu kampanyaların bazıları eğlenceli, hatta saçma, çok fazla anlam içermeyen – daha çok günümüzü neşelendiren keyifli bir hikaye gibi olmuştur. İşin yumuşacık, eğlenceli tarafının bizi nasıl yakalayıverdiği inanılmaz, değil mi?

Ana sayfaları, sadece duruma uyan değil aynı zamanda bir şekilde açıklayıcı olduğu kadar mizahi de olan, bir-üç kelimelik bir slogana sahip pek çok basit reklam barındırmaktadır. Ana sayfalarına göz gezdirdiğinizde görebileceğiniz bu reklamların bir örneği aşağıdadır:

macbook

Apple.com’dan Haziran 2015 tarihinde alınmış ekran görüntüsü

Buna karşın, şirket aynı zamanda video pazarlama yoluyla (http://www.apple.com/watch/films/ ) , ürünlerini satmalarına yardımcı olan, mükemmel hikayeye dayalı içerikler de üretmiştir. Bunun bir örneği aşağıdadır:

apple-watch

Apple.com’dan Haziran 2015 tarihinde alınmış ekran görüntüsü

İçerikleri ve ürünleri etrafında bir hikaye kurmaları, okuyucular ve müşteriler ile kalıcı bir bağ yaratmaya yardımcı olmaktadır, bu da insanlara dahil olduklarını hissettirmek için harika bir yoldur.

4- İçeriğinizdeki Acıklı Öğeyi Kullanmaktan Korkmayın

Yukarıda bahsettiğim gibi, Apple kitlesiyle bir iletişim meydana getirmek üzere içeriği için hikayelerden yararlanmaktadır. Bu önde gelen teknoloji ve cihaz şirketi, aynı zamanda ürünlerini satmak için güçlü bir yol olarak duygulardan yararlanan acıklı içerikleri de kullanmaktadır (2014 için tatil reklamlarına bakınız).

Business to Community’den John Rugh’un da belirttiği gibi, duygular içerik pazarlamanız ile kitlenizi birbirine bağlamak için güçlü bir araçtır.

Her zaman ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bilgi yayabilirsiniz, fakat müşterilerle iletişim kurmanın bir yolunu bulmazsanız, bu bilgi ilginç olmayacaktır. Apple örneğini takip edin ve mutluluk gözyaşlarına neden olan güçlü içerikler kullanın.

5- Genç Kitlenizi Unutmayın

Genç kitleler kimi zaman pek çok değişik işletme tarafından önemsiz olarak değerlendirilmekte, veya daha yaşlı, ve muhtemelen daha varlıklı nesillere ulaşmak adına gözden kaçırılmaktadır, fakat Apple farklı düşünüyor gibi görünmektedir. Mega teknoloji şirketi, daha yaşlı nesiller daha fazla para getireceği gibi, genç nesillerin de bunu yapabileceğini anlamış gözükmektedir.

Aynı zamanda Apple, bu genç potansiyel müşterilerin daha fazla müşteri –kendi yaş gruplarından, veya aileleri gibi insanları çekmeyi de sağlayabileceklerini bilmektedir. Genç nüfusa Apple’ın yaptığı gibi ulaşmanız mümkün olmayabilir, fakat bu genç insanları tümüyle görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmemektedir. Şirketinizin genç insanlara ulaşma potansiyeli olup olmadığını görmek için araştırma yapın, ve onların iyi ilişki kurabilecekleri içerikler üretmeye başlayın.

6- Okunabilirlik için Daha Kısa Cümleler Kurun

Kissmetrics Apple içerikleriyle ilgili en karşı konulmaz şeylerden birinin içeriği parçalara ayırmak için daha kısa cümleler kullanmaları olduğuna işaret etmektedir. Bu içeriği daha kolay okunabilir hale getirmekte, insanlar aksiyon cümlesine hızlıca göz gözdirebilmekte ve okumayla çok fazla zaman harcamak zorunda olmadan görmek istediklerini görebilmektedir.

Bu kısa cümleler, özellikle bir yazım geçmişiniz varsa ilk başta zor görünebilir, fakat böyle cümleler oluşturmak tamamen mümkündür. Aslında, Kissmetrics’in blogu Apple’ın aksiyon cümlesinde bozuk cümleler  bile kullandığını işaret etmektedir. Bu da, gerçekten sonuca dönüşen mükemmel ve kıpır kıpır içerik parçaları oluşturmaktadır.

7- Müşterilerden Gelen Video İçeriğini Paylaşın

Apple’ın içerikle ilgili yaptığı bir başka mükemmel şey de müşterilerinden gelen videoları paylaşmalarıdır. Bu, müşteri tabanında katılımı teşvik etmenin, ve aynı zamanda en son ürünü diğer müşterilere gururla göstermenin çok güzel bir yoludur. Apple’ın web sayfasında paylaşılan her bir video ve film yeni iPhone 6 ile çekilmiştir ve sadece telefonun gerçekten nasıl yüksek kaliteli olduğunu göstermektedir. Bu filmler harikadır, çünkü ürünü vitrine çıkarmakta ve müşterilerin Apple onların şirket için ne yaptığını dinliyor ve izliyor gibi hissetmelerini sağlamaktadır. Siz de müşterilerinizin ürünleriniz veya hizmetlerinizle bağlantılı içerik paylaşmasını sağlayarak müşterilerinizden gelen video veya fotoğraf içeriğinden faydalanabilirsiniz. Daha sonra bu içeriği paylaşabilir, müşterilerinizle bağ oluştururken aynı zamanda kitlenize mükemmel gorsel içerik sunabilirsiniz.

8- Blogunuzu Kullanarak Haber Yayın

Geleneksel anlamda bir blog kullanmamalarına ragmen, Apple şirketten en son, en yeni haberleri sunmaktadır. Sıcak haberler kısmını okuduğunuzda, çevreyi korumaya ilişkin ne yapmayı planladıklarını bulabilir, yaklaşan olaylar ve daha fazlasıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Her zaman bir blogunuz olmalıdır ve müşterilerinize okumaları için mükemmel haber içeriği vermeniz gerekmektedir.

Müşterilerinizin şirketinizle, ortaya çıkaracağınız herhangi yeni bir ürünle ve müşterilerinize ilginç gelebileceğini düşündüğünüz başka şeylerle ilgili güncel kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu da  sürekli olarak genel blog yazıları göndermek yerine müşterilerinize içerik yoluyla yeni şeyler sunmanızın çok güzel bir yoludur.

9- Ürünlerinizi Gizemle Çevreleyin

Hepimiz Apple ürünlerinin etrafını saran gizemi görebilmekteyiz. Her zaman sadece insanların ilgisini çekmek için yeterli olan kadar bilgiyi sunup geri kalanı insanların daha fazlasını görmeyi ve öğrenmeyi istemelerini sağlamak için gizli tutmak için gerekeni yapmaktalar. Bu da ürün tanıtımlarının her zaman bu kadar popüler olmasının, hatta katılamayanlara canlı yayınlanmasının sebeplerinden bir tanesi. Söz konusu ürünleriniz veya hizmetleriniz olduğunda, siz de gizem yaratabilirsiniz.

Müşterilerinize ürünlere ilişkin bilgi verin, fakat içeriğinizin okuyucunun daha fazlasını öğrenmek istemesini sağlayacak bir şekilde yazıldığından emin olun. Daha sonra, okuyucular ürününüze tıklayacak ve öğrenebildikleri kadar fazla şey öğreneceklerdir. Aynı zamanda yeni ürünlerinizle ilgili de, ürünü piyasaya sürmeden önce küçük içerik parçaları paylaşmaya başlayarak benzer duyurular yapabilirsiniz.

10- Okuyucunuzun Dikkatini Üzerinize Toplayacak Değişik Şeyler Denemekten Korkmayın

İçeriğiniz söz konusu olduğunda denenmiş ve işe yarayan bir yönteme sahip olabilirsiniz  fakat sürekli bu yönteme saplanıp kalmadığınızdan emin olmak isterseniz. yöntemin kısımlarını her zaman müşterilerinizin görmek istediği mükemmel içerikler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Fakat işlere çeki düzen verdiğinizden ve müşterilerinizin dikkatini üzerinize topladığınızdan da emin olmanız gerekir. Apple bunu düzenli olarak yapmaktadır, reklamlarının eğlenceli olmaktan duygu yüklü olmaya ve sonra tam tersine dönmesinin nedeni budur. Her zaman kitlelerinin dikkatini yeni şeyler yoluyla yakalamak için gerekeni yapmakta ve herkesin daha fazlası için geri gelmesini sağlamaktadırlar.

Bunu yapmanın birkaç yolu, değişik manşet biçimleri denemek, değişik türde içerik parçaları yazmak, ve görseller ve işitsel içerikler sağlamaktır. Ürünlerinizle ilgili videolar oluşturun, ya da iki haftalık veya aylık bir podcast barındırın.

Yeni ve heyecan verici bir şeyler yapın, ziyaretçilerinizin dikkatlerini üstünüze toplamak ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamak için daha fazla şansınız olacaktır.

Eğlenceli Olun, Nazik Olun ve Bu Duygulara Ulaşın!

Apple, kitlelerine çok sayıda yolla ulaşmanın yanı sıra nazik olmaya da odaklanan bir eğlence markasıdır. Görebildiğiniz üzere, size Bieber hayranlarının Bieber’a olduğundan bile daha sadık olabilmesi muhtemel olan inanılmaz bir hayran tabanı oluşturmanıza yardım edecek, tıpkı Apple’ınkiler kadar hayret verici içerikler oluşturmaya başlamak zor değildir.

Eğlenceli, nazik ve duygusal öğelere odaklanın. Bu aynı zamanda mevcut müşterilerinizi korumanıza ve uzun süreli şirket-müşteri ilişkileri kurmanıza yardımcı olabilir.

 

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap