Pazarlama Stratejisi

Demir Market ve Kaldırım Reklamcılığı – A/B Testleri – Offline Pazarlama

Bizim mahallenin marketi olan Demir Market ile ilgili şurada bir yazı yazmıştım. Bu yazımda ise Demir Market (Fetih Mahallesi)’in farklı bir reklamcılık girişiminden bahsedeceğim: Kaldırım Reklamcılığı

Birkaç hafta önce işten evime dönerken marketin önünden geçiyordum. Yerlerde okumama ters bir şekilde yerleştirilmiş ürünleri fiyatları ile fark ettim. Bu durum normalde çok dikkatimi çekmeyebilirdi ama online marketing tarafında çalışınca küçük esnafın uyguladığı bu fikir çok hoşuma gitti. Belki benzerlerini sizlerde kaldırımlara yapıştırılmış broşürlerde görmüşsünüzdür. Tek farkı reklamı yapan firmaya bir adım uzakta olmanız.

Bir mahalle marketinin bunu düşünmesi bence çok yaratıcı. Tabi dijital pazarlama içerisinde bizde birçok kanalı test ederken yanlış ve doğruları çok rahat görebiliyoruz. Bende acaba yaptığımız A/B testlerini bu market içinde yapabilir miydik diye düşünmeye başladım ve neden olmasın dedim… 🙂

Kaldırımda A/B Testi ve Ölçümleme

Kaldırıma konan indirimli ürün reklamlarında 3 ürün bulunuyor. Bingo matik, Balküpü çayı ve bir ürün daha (adını hatırlayamadım). İlk A/B testini renk değişikliği ile yapabiliriz. Sizlere de görsel olarak göstermek için hızlıca yapmaya çalıştım.

blank

Yukarıda da gördüğünüz gibi arka planı beyaz olanlar arasında sarı olan daha fazla dikkat çekiyor. O nedenle en iyi indirimi bu reklamda kullanabiliriz. Buradan geçen mahalle halkı sürekli aynı reklamları ve aynı rengi görürse bir süre sonra göz alışacak ve artık görmeyecektir. O nedenle arka plan rengini değiştirmek, farklı renkte olan afişin sırasını değiştirmek işe yarayabilir.

Hangi reklam çok tıklama aldı?

Bu soru size komik gelebilir. 🙂 Çünkü tıklanacak bir reklamımız yok basılacak bir reklamımız var. Ama yerdeki bu reklamları GDN olarak düşünebiliriz. Peki nasıl ölçeceğiz. Hergün yüzlerce insan bu markete giriyor ve alışveriş yapılıyor. İçeride bir CRM sistemi olmadığını düşünürsek en çok hangi ürünler satılıyor, bugün hangi üründen ne kadar alınmış gibi rakamlara bakmak yerine daha çok günlük cirolara bakıldığını farz ediyorum. O nedenle ölçümlemek için 2 farklı model kullanabiliriz:

  1. Kampanyalı Ürün
  2. En İyi Fiyatlı Ürün

1-Kampanyalı Ürün: Bu Üründe Kampanya Var! Gel Vatandaş Geeelll

Kaldırımdaki reklamlardan birine kampanyalı bir ürünümüzü yazıyoruz. Örneğin Finish bulaşık tableti alana parlatıcı hediye şeklinde bir bundle ürün yapıyoruz. Bu ürünü temizlik reyonunda görünebilir bir şekilde de afişle belirtiyoruz. O günkü kampanyalı ürün satışlarına bakarak işe yarayıp yaramadığını görebiliriz. Tabi burada haftanın hangi günü olduğu da önemli olduğu için 1 günde ölçmek zor. Dolayısıyla 1 hafta kampanyayı market içerisinde sadece rafta yaptıktan sonra ikinci hafta kaldırım reklamını ekleyip satış sayılarına bakarak bir çıkarımda bulunabiliriz.

Reklam Metinleriyle Biraz Oynayalım

Dijitalde yaptığımız reklamlara benzer şekilde kaldırımda da reklam metnini revize ederek denemeler yapabiliriz.

Örneğin: bugüne özel ürün, bugüne özel fiyat, kampanya

blank

2- En İyi Fiyatlı Ürün: Mahalledeki En İyi Fiyat Bizde!

Malum mahallelerde de rekabet ortamı var. Demir Market’in yakınında ŞOK market, A101, MOPAŞ ve farklı birkaç market daha var. Alışveriş sayısının yüksek olduğu bir gün seçilerek o güne özel bir kampanya kurgulayacağız. Şunu unutmamak lazım özellikle kadınlar ürün fiyatlarını çok araştırırlar. Hangi markette hangi ürün kaç para konusunda kadınların çok iyi hafızası vardır. O nedenle çevredeki marketlerden daha iyi bir fiyat belirleleyerek kampanya yapmak en doğrusu. Tabi ki şöyle bir sorun da var: MOPAŞ’da bir ürünün satış fiyatı sizin alış fiyatınıza eşit olabilir. Daha büyük marketler adetli aldıkları için ve bir market zincirine dahil oldukları için avantajlı fiyattan alabiliyorlar. O nedenle seçtiğimiz ürünü minimum alış fiyatına verecek şekilde belirleyebiliriz. Ama çevredeki fiyat araştırması bu işte çok önemli. Gerçekten en iyi fiyat bizim markette olmalı.

Nasıl kar edeceğiz ?

Burada akla gelen ilk soru: Ürünü alış fiyatına verip kar edilir mi ki? 

E ticarette benzer mantık aslında burada da işe yarayabilir. İyi fiyatlı ürünü almak isteyen müşteri marketi gezerken farklı ihtiyaçlarını da alacak sepet ortalamasını yükseltecektir. Kar bu şekilde sağlanacak.

Reklam Yönü Testi

Bu da önemli sayılabilecek konulardan biri. İnternette gezdiğiniz sitelerde reklamları okumanızla ilgili bir terslik genelde olmaz. Ters duran bir reklam genelde görmezsiniz. Fakat kaldırımda durum farklı.

blank

Kaldırımda yürürken insanlar yukarı ve aşağı yönde yürüdükleri için yerdeki reklamları okuma durumları değişiklik gösterebiliyor. Afişleri hangi yönde koymak doğru olacaktır? 

Ben kendi kişisel alışveriş alışkanlığıma göre bir yorumda bulunacağım. Sabahları işe gittiğim için aşağıdan yukarı yürüyorum. Dolayısıyla işe giderken bunları okumuyorum. İş dönüşü yukarıdan aşağıya doğru yürüdüğüm için okuma yönünün ona göre olması bence daha mantıklı. Otobüs duraklarının ve caddenin konumunu da düşünürsek bu model aha etkili olabilir. Bunun içinde bir A/B testi yapmak ya da ölçümlemek mümkün. Marketin önünden geçen insanları kamera aracılığı ile hesaplayıp buna karar verilebilir.

Müşteriyi içeriye alalım

blank

 

Kapı hizasındaki reklama yönlendirici birkaç ok ekleyerek müşterinin hem reklamı okuması hem de içeri girip bir bakayım algısına geçmesi için bu oklar yönlendirici bir etkide bulunabilir.

Eski Fiyatın Üzerini Çizelim

Demir Market’in afişlerinde ki en büyük hatalardan biri bence tek fiyat olması. Bingo matik 14 TL. Peki benim kazancım ne kadar olacak? Bu sorunun cevabı olmadığı için başarılı bulmadım. Eski fiyatın üzerini çizip indirimli fiyatı yazarlarsa muhtemelen daha fazla tıklama alabilirler.  🙂

blank

Marketimizi tekrar tebrik ediyorum ve sizlerin bu konudaki fikirlerini de yazımın altına bekliyorum. 🙂

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap