Pazarlama Stratejisi

Dişçilerde Returning Visitors

Belki ilk defa böyle bir başlık seçtim. Dijital pazarlamanın içerisinde çok kullandığımız bir terim olduğu için bu sefer İngilizce kullanmak istedim. Nereden kaynaklandı derseniz şöyle anlatayım: Bu hafta diş kontrol için daha önce de gitmiş olduğum Üsküdar’da bir diş polikliniğine (Huzur Diş Polikliniği ) gittim.Gördüm ki returning visitor kavramı onlar için pek de önemli değil. Nasılsa insanlar dişleri çürüyünce ya da daha kötü bir noktaya geldiğinde buraya geliyor. Eski müşterileri için hiçbir çaba göstermedikleri için bu konuyu kısaca ele almak istedim.

Geçen sene de ilk gittiğimde dişçileri pek sevmediğimi ama kontrol için 6 ayda bir arayıp çağırırsanız bu bende bir şartlanma oluşturacağı için mutlaka geleceğimi söylemiştim. Ama pazarlama kısmı ağızdan ağza ilerleyen bu tip yerlerde maalesef böyle fikirler pek dikkate alınmıyor. Mesela benim dişim çürüyüp çekilmeden önce kontrole çağrılmış olsam muhtemelen o dişi kaybetmezdim. Bu da çevreme önereceğim iyi bir alternatif yapacaktı burayı.

Returning visitors konusuna şu an çalıştığım firmada sürekli eski müşterilerimiz için neler yaparız da tekrar siteye gelmelerini sağlarız düşüncesinden geldim. Gerçek mağazacılıkta da aslında benzer şekilde eski müşterilere mutlaka dokunmak lazım. Ne yapabilir dişçiler?

Küçük Eğitim Amaçlı Seminerler

Diş doktorları genellikle yoğun olabiliyor. Bazı zamanlar ise yoğunluk daha az olabiliyor. Bu aylarda eski hastaları, onların çocukları, arkadaşları için güzel bir konu belirleyip küçük bir seminer verilebilir. Örneğin dişlerimizin çürüdüğünü nasıl erken anlarız? konulu bir program yapılsa ve eski hastalar ve yakınları aranarak buraya davet edilse returning visitor sayısı o gün artış gösterir. Muhtemelen oraya gelenler gelmişken muayene olmak da isteyecekler. Çocukları ile geldilerse onları muayene ettirecekler. Eğitim veren doktorlar genellikle daha yetkin olarak görünürler ve böylece ailenin diş doktoru olma invanını da kazanabilirler. Sonuç olarak o doktor aile için brand olursa o sektörde başka bir markaya bakılmaz. İşte size sadık müşteri…

Kazan Kazan

Bir hastanın aracılığı ile gelen her X hasta başına ücretsiz diş temizleme hizmeti verilebilir. Böylece poliklinik ya da doktorun tanıtımı da olmuş olur. New visitorlara kapılar açılır. 🙂

Çok basit iki fikir yazdım. Bunları yapan hiçbir yer de maalesef duymadım.İşin online marketing kısmına girmiyorum bile.

Umarım dikkate alanlar olur…

Sizinde fikirleriniz varsa yorum alanına alalım sizi.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap