Kafama Göre

Çılgın Fikirler: Polisten Destek Puan Sistemi

Vatandaşların ülke güvenliğine ve kurallara uymaya katkısını arttıracak bir fikir geldi aklıma dün akşam. Nerden çıktı? Karşıdan karşıya geçerken Anadol marka çok eski bir aracın farlarını açmadığını bir süre sonra gördüm. Gözlerim henüz iyi durumda olmadığı için geç fark etsem de karşıya geçmedim. Akşam trafiğinde farları yanmayan araçlarınyola çıkmasının yasak olduğunu biliyoruz. Bende 155 i arayıp bildirdim. Hemen ilgilendiler.

Yukarda olduğu gibi kural ihlalleri ya da hırsızlık gibi durumlarda vatandaşların bunları polise bildirmesini teşvik edecek bir uygulama aklıma geldi. Polise yardımcı olan ihbarları yapan vatandaşların TC bilgileri de alınarak onlara destek puan verilebilir. Hem insanlara hem de polislere yardımcı olmuş oluruz. Duyarlı vatandaşları arttırmak için bence uygulanabilecek bir sistem. Bu pyanlarla bir hediye çeki ya da daha farklı ödüller verilebilir. Dileyen puanlarından kazandığı çeki Kızılay gibi kurumlara da bağışlayabilir.

İnsanımız ödülü sever bence bunu kullanmak ve ülke güvenliğini bu yolla arttırmak iyi bir fikir olabilir. Her ay duyarlı vatandaşlara plaket vb. onurlandırıcı ödüller de sunulabilir. Sahte şikayetler olacağını da düşünürekten sadece doğrulanmış ijbarlara puan verilebilir.

Bu ay ki çılgın fikrim bu. 😀

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

4 Yorum var.

 • android ve ios uygulamalariyla olay aninda fotograf veya video cekip gondermek gibi basit ve hizli ispat yontemleri olabilir.

  Polis Ihbar Uygulamasi V3.07
  >Download from google play store
  >Download from apple store

  :))

  • Kesinlikle teknoloji ile entegre de olabilir. Ama telefonların da hızlı çalışması ve hemen görüntüyü alabilecek şekilde gelişmesi de gerekiyor.

 • Duyarlı vatandaş olmak için gerçekten bunu istemek lazım. Herkes bana ne diyor bu ülkede.

Yorum Yap