Kafama Göre

PTT’den Spam Mektup Gelecek

Yanlış duymadınız çok yakın bir zamanda PTT‘den gelen bir postacı sizin adınıza gönderilmiş bir reklam mektubu getirirse şaşırmayın. 🙂 Bu nereden geldi aklıma derseniz şöyle açıklayayım: E mail kutumda her gün spam ve reklam mailleri geliyor. Cep telefonuma alakasız yerlerden reklam smsleri geliyor. Bir bayan kuaföründen bile reklam smsi almışlığım var. 🙂 Durum böyle olunca pazarlama sektörünün yakında adres bilgilerimizi de bir şekilde çalıp reklamlarını direkt olarak posta yoluyla adresimize gönderecekleri gibi bir ütopyam var. “Bu da oldu!” demeyiz inşAllah.

Toplu Mail ile Pazarlama Hataları

Ütopik fikrimden bahsettikten sonra toplu e posta göndererek insanlara pazarlama yapmaya çalışan firmalara birkaç tavsiyem var.

  • Veri analizi yapın.
  • İnsanların sosyal ağ hesaplarını inceleyin ve ihtiyaç alanlarını belirleyin.
  • Satın alabilecekleri ürün gruplarını veri analizi ile yapın. Bknz: Sosyal CRM
  • Üyelikten ayrılma imkanını sunun.

Email marketing yaparken fazla zaman harcamadan tek tıkla mail göndermek çok kolay. Hedefli pazarlama yapılması lazım bu da insanların kullanım alışkanlıklarının incelenmesi ve analiz edilmesi ile olmaktadır. Emek harcamadan kolay yolla ürün pazarlama çok yakında bitecek. Veri madenciliği yapmadan artık kazanamayacak firmalar. Bunun için analistler çalıştırmaları da gerekecek.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap