Pazarlama Stratejisi

#EmarsysAcademy’de 2015 E-Ticaret Analizi

Uzun bir aradan sonra Emarsys Akademi etkinlikleri kaldığı yerden devam etmeye başladı. Bugün etkinliğe Avansas Ofis Malzemeleri firmamızdan iki değerli arkadaşım ile beraber katıldım. Aslında 2 yeni abone yaptım da diyebilirim. 🙂 Etkinlik sonunda onlarda gayet memnun kaldıklarından bahsetti.

Geçtiğimiz etkinlikleri Taksim Point Otel’de yapıyorduk. Bu sene ilk defa Levent 199’da Emarsys yeni etkinliklerini yapmaya başladı. Karşılaştırdığımda ortam daha geniş ve ferahtı diyebilirim. Konforumuz yerindeydi. Ama o mikrofon yine dörtten teke düştü. 🙂

Emarsys duyurularında biraz şikayetçi olduğum konulardan biri de etkinliğin görselinin iyi tasarlanmamasıydı. Pazarlamanın içinde olan böyle büyük bir firmanın kendini pazarlarken iyi afişler tasarlatması gerekir. Allah’tan bir girişimci arkadaşımız el atmış da 2 tık daha güzel olmuş. Çok daha profesyonel olmalı. CTA mesajları eklenebilir. “Paylaşın iş arkadaşlarınızı da etkinliğimizle tanıştırın” gibi gibi…emarsys-eticaret-sohbeti

#EmarsysAcademydeyimÇünkü diye bir hashtag açın en iyi 25 tweete güzel bir hediye verin. USB bellek, kupa bardak, imza kalemleri vb. markanın da çok bağırmadan kendi reklamını yaptığı özel tasarlanmış ürünler de olabilir. Emin olduğum birşey var o da bu tip küçük hediyelerin reklama yapılan harcamalardan çok daha değerli olması. Hedefli insanların çevrelerine ulaşmak ancak böyle mümkün olur.

Etkinliğe dönecek olursak Markafoni, Gittigidiyor ve Kliksa‘nın bu sene ne kadar büyüdüklerini öğrenmiş olduk. Ama asıl önemli kısım mobil trafiğin büyümesiydi. Bir önceki gün Digitaltalks seminerinde de mobil reklamcılıkta yapılan kreatif işlerden bahsedilmişti.UNO ekmeğinizi Elletmeyin kampanyası kreatif işlerden en güzeliydi. Muhtemelen daha önce görmüşssünüzdür ama videoya bir gözatın.

E-ticaret sohbetinin keyifli anlarından biri de Nevgül Hanım‘ın okuduğu kullanıcı şikayetlerinden biriydi. Ekşisözlük’te Kliksa‘ya söven bir müşterinin gerçek bir yetkili tarafından aranıp ilgilenilmesi sonucu argo ve kaba adamın ama diye yeniden yazmaya başlayarak memnuniyetini dile getirmesiydi. Gerçekten mutsuz bir müşteriyi mutlu yapmakta artık müşterilerin şikayet sayfalarında olumlu olarak baktıkları mesajlar arasına girdi.  Sevgili markalar ne kadar samimisiniz?

Markafoni CEO’su İlker Bey önemli bir noktaya temas etti: 100 müşteriden 5 tanesi mutsuzsa bu sorun değil diye bakmamak lazım. Nedeni: 5 mutsuz müşteri sizin müşteriniz olacak 50 kişiyi kaçırabilir. En önemlisi memnun olmayan müşterileri memnun etmek için uğraşırsanız sadakati çok yüksek 5 kişi kazanmış olmanız. Bu 5 kişi hem en sadık müşteriniz olabilir hem de çevrelerini yaşadıkları deneyimi anlatıp size 500 yeni müşteri kazandırabilirler… Samimiyet samimiyet samimiyet… Napolyon yaşasaydı ticaret yapanlara herhalde bu 3 kelimeyi söylerdi.

Özetle şunu öğrendik:

Değer verin değer kazanın!

Murat Erdor yine o meşhur nazar boncuğu hikayesini paylaştı. 🙂 Geleneksel oldu sanki. Bana mı öyle geldi acaba 😀 Ama her dinlediğimde gülüyorum. Dinleyicileri canlı tutmak, uyuyanları uyandırmak için güzel kıssalar bence. Teşekkürler.

Yukarıdaki tweette müşterilerinizden tahsilatınızı zamanında yapmak için gerekli formülü açıkladım. Artık gerisini siz halledersiniz. 🙂

Soru cevap kısmı maalesef bu sefer olmadı. Aslında sorularımız vardı ama başka sefere artık.

Etkinlik sonrası tam çıkarken Ekin Şahin‘in bizi uğurlarken Avansas’tan değil mi demesi de işte yukarıda bahsettiğimiz değerli hissettirme olayına iyi örnek oldu. Tabi ki müşterileri olarak değil tamamen kişisel katılmış olsakta bizi tanıması ve bunu hissettirmesi güzel hareketti.Alkış.

Günün sonunda Murat Beyi ve ekibini tebrik ediyorum. Bu etkinliklerle hem güzel bir ortam oluşturuyor hem de Emarsys’e yatırım yapıyor. Birçok firma bu etkinliklerden sonra e mail marketing işine başladı. Arkadaşım Şahin Seçil’in güzel bir sözü vardı: Ticarette vermeden almak olmaz. 

emarsys-academy-kasim-1 emarsys-academy-kasim-2

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap