Ürün İnceleme

En iyi antivürüs yazılımı hangisi?

En iyi antivirüs yazılımı hangisi sorusunun cevabı kişilere göre çok farklı olabiliyor. Örneğin internette belli birkaç sitede dolaşn ,az süreli pc kullanan biri kullandığı virüs programının iyi olduğunu şu ana kadar hiçbir uyarı vermediğini söyleyecektir. Bu gayet doğal. Nedeni ise virüs bulaştıracak bir hareket yapmamış olmasıdır.
Bir başka örnek vereyim: Artık yeni laptop alanlara genelde Norton yüklü gelir. Norton kullanan kişi de en isminden dolayı çok iyi bir yazılım olduğunu düşünür. Sadece onu kullandığı için diğer antivirüs programlarını bilmesi, yorum yapması zordur.
Şu zamana kadar bende birçok tanınmış antivirüs programını kullandım. Bunların yanısıra tanınmamış olanları da kullandım.Bunlardan bazıları için kişisel yorumlarımı sıralayıp en sonunda en iyi antivirüs programı seçimimden bahsedeceğim.

Norton 2010

Yukarda da bahsettiğim gibi dizüstü satın aldığımızda genellikle Norton Antivirüs programı ile gelir. Norton 2009 sürümünde ciddi performans eksikleri vardı.  Yavaşlatma en ciddi sabıkasıydı. 2010 sürümünde bunu biraz aşmış durumda. Benim gözlemlerim ise şöyle: Bilinmeyen virüsleri temizlemede etkisiz kalabiliyor. Virüs veritabanı yeterince hızlı güncellenmiyor.

Nod 32 v.4

Nod32 sistemi kasmadığı (zorlamadığı) için en çok tercih edilen ve en iyisi şeklinde bilinen antivirüs yazılımlarından biri. Bana göre ise tam tersi. Anlık koruması yok. Bir dosyayı taratmadan ya da virüslü bir exe yi aktif etmeden ne olduğunu anlamıyor. Birçok defasında bulduğu virüsleri silemediği durumlarla karşılaştım. Bunun dışında en son yaptığım bir testte nod32 ile tarattığım sistemi Kaspersky ile tarattıktan sonra farkı gördüm. Kaspersky 8bin zararlı dosya bulurken aynı pc de nod32 hiç uyarı vermedi.

Sistemi yormamasının nedeni anlık taramasının olmaması. Ayrıca trojan olabilecek dosyaları sezgisel analiz yapamıyor. Bu nedenle kesinlikle en iyiler sınıfında değil.

Avast Pro

İlk kurulumda yeniden başlattıktan sonra açılış ekranı gelmeden tüm sistemi taraması çok iyi. Ama virüs tespit ve silme özellikleri açısından baktığımda yeterli bir koruma sağlamıyor.

Kaspersky 2010

En iyi antivirüs programı benim için Kaspersky’dir. Mevcut bilinen bir ön yargı Kaspersky sistemi çok kasıyor fikridir. Anlık dosya taraması yapan bir antivirüsün sistemi kasması düşük ve orta konfügürasyonlarda gayet doğaldır. Size tam zamanlı bir koruma sağlıyor. Trojan,keylogger,truva atı,malware,rootkit gibi zararlı yazılımları çok rahat tespit edebiliyor. Kurulan programların güvenlik risklerini denetliyor. Şüpheli programları hemen fark edebiliyor. Veritabanı gün içerisinde sık güncelleniyor. Kaçırdığı veya silemediği virüse fazla rastlamadım. Özellikle zayıf nokta denetimi özelliği kitlenmiş explorer anasayfaları, görev yöneticisi kısayolları, kayıt defteri girişi için mükemmel çözüm sunuyor. Tarayıcı koruması,reklam koruması ve ebveyn denetimi de artı özellikleri içerisinde.

Bu nedenle kullandığım virüs programları içerisinde en iyisi şu an Kaspersky 2010‘dur.

Bilgisayarı yavaşlatma sorunu çözmek çok zor değil. Bir başka yazımda bundan da bahsedeceğim.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Birzamanlar norton için “çok iyi ama çok kasıyor” terimi bugun kaspersky için söleniyor. Kaspersky piyasadaki yaygın olarak satılan en iyi antivirüs proğramı bana göre. Ancak piyasada fazla bulunmayan ancak çok etkili olan mks virüs proğramını denedim. Oldukça başarılı olduğunu sölemeliyim

Yorum Yap