Ürün İnceleme

Tesla Roadster Test Sürüşü

Tesla Roadster Dünya’nın en hızlı elektrikli arabalarından biri olarak üretildi. Arkadaşım Tuna Aras söyleyince haberim oldu tabi. İzmir’de olduğu için test sürüşüne benim katılmamı istedi. Yoğun ısrarlar üzerine kabul ettim. 😀

28 Eylül 2010 tarihinde RWE holding aracılığıyla İstanbul’a gelen Tesla Roadster dün ve bugün test sürüşü için meraklıları ile buluştu. Organizasyon 5gün içinde düzenlendiği için biraz aceleye gelmiş. Temizgelecek.com üzerinden duyurusu yapılan Tesla Roadster test sürüşü için 2gün önce bir form doldurmuştum. Tabi canlı yayını izleyip maile gelen kodu girmek gerekiyordu ama bundan haberim olmadığı için sağolsun Tuna benim yerime halletmiş. 😀

tesla roadster test sürüşü

tesla roadster test sürüşü

Ben kısaca öğrendiğim birkaç bilgiyi aktarayım:

RWE Holding‘in Essen’deki merkezi tarafından hazırlanan “Temiz Çevre ve Temiz Gelecek” adlı proje kapsamında, dünyanın en hızlı elektrikli arabalarından biri olan iki adet Tesla Roadster, Jale Mercan ve Alexander Wynands isimli üniversite öğrencileri tarafından kullanılıyor.

İstanbul 2010 ve Essen 2010 logoları ile giydirilen araçlar 13 gün sürecek yol macerasında Avrupa’nın şehrine ve 8 farklı ülkesine uğrayacak. “Temiz Çevre ve Temiz Gelecek” için Almanya’dan yola çıkan elektrikli arabaların yolculuğu 4.074km yol katettikten sonra, 28 Eylül Salı günü İstanbul’da sona erecek. Üniversite öğrencilerinin iki Avrupa Kültür Başkenti’ni birleştiren bu zorlu yolculuğu Almanya’nın Kabel 1 TV kanalı tarafından takip ediliyor. Jale Mercan ve Alexander Wynands yol boyunca yaşadıklarını, elektrikli arabalara bir geceliğine ev sahipliği yapacak olan Sanat Limanı’nda düzenlenecek kokteylde anlatacaklar.

Almanya’dan araçların yola çıkışı esnasında düzenlenen törende, Essen 2010 Genel Müdürleri Fritz Pleitgen ve Oliver Scheytt, İstanbul 2010 Ajans Başkanı Şekib Avdaviç’e verilmek üzere bir mesaj da iletti. Genç sürücüler, İstanbul’a vardıklarında Essen 2010 Genel Müdürleri Pleitgen ve Scheytt’in mesajını da İstanbul 2010 Ajans Başkanı Avdagiç’e teslim edecek.

Kaynak: www.temizgelecek.com

Araç bilindiği üzere elektrikle çalışıyor. 100km hıza ulaşması yaklaşık 4sn gibi mükemmel bir zamanda oluyor. Maksimum hızı 200km/saat . Araç Almanya’dan Türkiye’ye 4000km yaparak gelmiş. Elektrikli arabalarla uzun yolculuklar da yapılacağının bir ispatı olarak gelmiş.  Tahmini fiyatı olarak 100.000$ denildi. Zannımca çok daha fazla olabilir.

Tesla Roadster Test Sürüşü İzlenimlerim

Tesla tasarımına baktığımda Porsche u andırıyor. Gayet havalı bir spor otomobil diyebilirim. Vites derdi olmaması çok iyi. İleri vites,geri vites,park ve itme tuşları bulunuyor. Antrepo sahasında test sürüşünü alman sürücüsü ile beraber yaptık. Malesef ben kullanamadım çünkü alan güvenli değildi. Ehliyetim olmadığını bilmiyorlardı o ayrı bir konu . 🙂

Hızlıanması ve araç içinde bu hızı hissetmek çok güzel. Binerken ve inerken hacminden dolayı biraz sıkıntı yaşatıyor.

Test sürüşü aslında Formula 1 pistinde düşünülüyormuş ama Volkswagen’nin bir organizasyonu dolayısıyla ayarlanamamış.  İlgi alaka ve verdikleri bilgiler için Pınar Hanım ve Kıvanç Bey’e teşekkür ediyorum.

Daha detaylı resim ve videolar için Tuna’nın sitesine bakmanız gerekiyor. Arabalarla ilgili uzmanından bir inceleme okumak daha iyi olacak. Otomot.net adresini ziyaret ediniz.

Tesla Roadster Görüntüleri

teslaroadstertest1
teslaroadstertest2

teslaroadstertest3

blank


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap