Teknoloji

Hangi bilgisayarı tavsiye edersiniz?

Biraz eskilere gitmek istiyorum. Şöyle 6-7 yıl önce masaüstü bilgisayarların revaçta olduğu yıllara… O yıllarda çevremdeki arkadaşlara masaüstü (desktop computer) bilgisayar toplardım. Chip,Pcnet gibi dergilerin arkasında toplama bilgisayar yapmak için her donanıma ait model ve fiyat listeleri bulunurdu. Hangi anakart hangi işlemci modeli ile uyumlu çalışır vs. inceler bilgisayar toplardık. Telefonla başka illerden arkadaşlarım arar şu toplama pc iyi mi diye sorardı. Yıllar sonra…

Şimdi ise insanlar,arkadaşlar,çevremdekiler ” Hangi dizüstü (taşınabilir/notebook) bilgisayarı almalıyım/tavsiye edersin? ” diye soruyor. Zamandaki değişimi ve teknolojideki ilerlemeyi de gösteren bir ibare diyebilirim. Ama artık tavsiye almanıza gerek yok diye düşünüyorum. Nedeni de şu: Artık birçok markaya ait  laptop aynı model işlemci ,anakart ve grafik kartlarından oluşuyor. Seçim yaparken aslında çok zor bir durumla karşılaşmıyoruz. Kendiniz kendi almak istediğiniz bilgisayarı seçebilirsiniz. Özellikleri basitçe nasıl okumalıyız o konudan biraz bahsedeceğim.

İşlemci Seçimi

İşlemci türüne baktığımzıda Intel ailesinin i3, i5 ve i7 işlemcilerinden birini seçmemiz gerektiğini anlayabilriiz. Intel’in son çıkardığı işlemcilerin i serisi olduğunu bilmemiz bu noktada yeterli. Amd işlemci tercih etmiyoruz çünkü AMD taşınabilir bilgisayarlarda ısınma problemini tam anlamıyla aşamadı. Dikkat ederseniz kampanyalı,ucuz laptoplaırn çoğu da Amd işlemciye sahip. Bu önemli bir nokta. 3 işlemci modeli arasından seçim yapacağımızı ve hangisini seçmeyeceğimizi öğrendik varsayıyorum.

Bir püf noktada işlemcide Turbo Boost özelliğinin olmasıdır. 2.3Ghz/2.9 Ghz gibi ibareler görürseniz anlayın ki seçtiğiniz işlemci performans gereken işlemlerde daha yüksek hızlara çıkabiliyor. Sizde yaptığınız ya da yapacağınız işlemlere göre bunu düşünüp seçimi yapmalısınız.

Ekrantı Kartı Seçimi

Ekran kartı seçimi gerçekten önemli bir nokta. 1 GB ekran kartı şeklinde yazan bilgisayar modellerine özellikle dikkat etmek lazım. Eskiden ekran kartı Ram miktarı 256 mb ise çok süperdi derdik. 5 yıl sonra 1 GB olsun hatta daha fazla olsun diyoruz. Burada dikkat edeceğimiz en önemli nokta ekran kartının chipsetidir. Hangi marka ve model olmalı sorusuna bakacağız. 1 GB grafik kartı ibaresine asla aldanmayın. Performansı düşük ama Ram miktarı 1GB olan kartları özellik listelerinde açık yazmayarak insanların gözünü boyayıp satıyorlar diyebiliriz. Nvidia Geforce 330 serisi ve üzeri ise tercih edilebilir. Aynı şekilde Ati markalı kartları da tercih edebilirsiniz. Ati özellikle oyun performansı açısından Intel’den bir adım önde diyebilirim. Ati Radeon 5470 ve üzeri tercih edilebilir.

Ekran kartının paylaşımlı ve paylaşımsız olması da önemlidir. Paylaşımsız olanları 3D oyun oynamak isteyen,oyundan tam performans almak isteyenler ve mühendislik programları ile tasarım programları kullananlar tercih edebilir. Yukarda da bahsettiğim gibi ekran kartı Ram miktarından önce modeline bakmamız gerekiyor.

Hangi ekran kartı daha iyi?

Bunun için bencmark sitelerini incelemenizi mutlaka öneririm. Donanım Haber forumlarında da bu konularda birçok paylaşım yapılıyor. İncelemeyi ve araştırmayı kendiniz yapabilrsiniz artık.

Ekran kartı ve işlemci seçimini yaptıktan sonra geriye Ram ,Harddisk ve Önbellek seçimleri kalıyor. Onları da kısaca anlatayım.

Harddisk seçerken çok da fazla üstünde düşünmeyin. 320 GB hatta 250 GB harddisk sizin için yeterli olur. Ne kadar büyük olursa o kadar iyidir mantığıyla hareket etmeyin. Harddiske vereceğiniz parayı farklı bir özellikte kullanmanız daha doğru. Harici harddisklerle veri depolamayı daha rahat ve taşınabilir bir şekilde zaten sağlayabilirsiniz.

Ram seçerken günümüz teknolojisine baktığımızda en az 2 GB DDR3 Ram seçmemiz gerekir. 4 GB DDR3 RAM ise bence en idealidir. Farklı kullanımlar için yüksek RAM tercihleri yapabilirsiniz tabi ki.

Önbellek seçerken ise 3MB L2 Cache seçmeniz yeterli olur. Daha performans gereken bir makina seçmeyi düşünüyorsanız ön bellek miktarını da 6MB seçmeniz daha doğru olacaktır. Önbellek nedir ne işe yarar konusuna buradaki yazıma bakarak bilgi edinebilirsiniz.

Marka/Performans/Fiyat Üçlüsü

blankLaptop seçimi yaparken hangi özellikleri seçeceğimizi belirledik. Geriye kalan 2 şey Marka ve Fiyat seçimi. Öncelikle şunu söylemeliyim ki: Dünyaca duyulmuş markaları alırken marka bedelini de siz ödüyorsunuz. Çünkü o marka ulaştığı seviyeye gelene kadar belki milyonlarca dolar harcamıştır. Siz de satın alırken markanın bilinirliğine ,büyüklüğüne de para ödüyorsunuz. Sony markalı bir laptop aynı özellikte başka marka bir laptopdan mutlaka pahalıdır. Halbuki toplanan parçalar aynıdır. Markaya ve markanın bileşenlerde yaptığı Ar Ge çalışmalarına para ödersiniz.

Fiyat, performans açısından hangi markaları seçmelisiniz?

Kendi tavsiyelerim doğrultusunda bir sıralama yapacağım. Herkes tecrübesine göre bu sıralamayı yapabilir.

 1. Lenovo
 2. DELL
 3. Toshiba

Marka,Performans ve Fiyat üçlüsüne göre sıralarsak

 1. Asus
 2. Toshiba
 3. Sony
 4. Lenovo

Marka Tavsiyelerim

DELL servis hizmetleri bakımından birinci sırada geliyor. Lenovo da bu konuda iyi. Ekonomik ve iyi bir bilgisayar almak istiyorsanız DELL ve Lenovo markalı ürünleri seçin derim. Param var marka gücünü de arkama almak istiyorum diyorsanız ASUS derim size.

Laptop seçerken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

Sağlıcakla kalın.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

27 Yorum var.

 • MEB arkadaşım öncelikle çok güzel bir yazı hazırlamış olduğu için tebrik ederim. Ben de buna bir kaç ekleme yapmak isterim. Özellikle RAM ve harddisk ile ilgili bilinmesi gereken püf noktalar var. Şimdi RAM in yeterli olup olmadığını değerlendirebilmemiz için kurulu olan işletim sisteminin 32 bit veya 64 bit olup olmadığını bilmemiz gerekir. 32 bit işletim sis. kullanan bir dizüstü b. için 2 gb bellek(RAM) yeterli olacaktır.Ancak 64 bit işletim sis.lerinde en az 4gb belleğin olması tercih edilmelidir. Harddisk konusuna gelecek olursak burda da şunlara dikkat edebiliriz. RPM(dönüş) hızı ve harddiskin önbelleği(işlemcinin önbelleği ile karıştırlmasın).Genelde dizüstü b. larda kullanılan 5400rpm ve 8mb cache.ama bazı markalar 7200rpm 16mb cahe olan harddiskler de kullanıyor. bu özellikler bilgisayarınızda performans artışını sağlayacaktır. Aslında herkesin bilmesi gereken en önemli şeylerden biri HARDDISK in ÖZELLİKLERİ. Çünkü isterseniz işlemciniz i7 olsun maalesef günümüzde dizüstü bilgisayarlarda kullanılan harddisklerden dolayı KESİNLİKLE O İŞLEMCİNİN PERFORMANSINI ALAMIYORSUNUZ. Bu nedenle işlemciye fazla takılmayın. Seçim yaparken en öenemli olan şey siz ne yapmak istediğiniz,hangi amaçla kullanacağınız önemli. eğer sadece nette dolaşmak ve media aracı olarak kullanacaksınız intelin P Serisi İşlemcilerini kullanan dizü.bil. sizin işinizi kesinlikle karşılıyacaktır.Fiyat olarakta 750 tl yi geçmeyen makul fiyatlarda bulabilirsin. Eğer grafik ve oyun sizin için önemliyse i5 işlemcili ve ekran kartı en azından 128bit işlemcili (ekran kartının işlemcinize yarayacatır.
  Bu arada MEB yapmış olduğun sıralama da güzel olmuş. Özellikle fiyat performansta seninde dediğin gibi LENOVO ve DELL tercih edilmeli.
  Şimdilik bu kadar :).

  • Sabri senin gibi alanında uzman birinden bu biligleri almak daha iyi oldu.Teşekkür ederiz. 🙂 İşletim sisteminin 32/64 bit seçimi tarafını hiç düşünmemiştim. Kesinlikle doğru. 64 bit işletim sistemide özellikle grafik programlarında çok daha iyi performans sağlıyor.

 • ben de bir sırala yapayım.

  • 1-LENOVO
  • 2-DELL
  • 3-ASUS

  En son tercih edilmesi gerekenler 1-HP 2-CASPER 3-…. Arkadaşlar özellikle HP nin TR pazarına giren ürünlerde problem sayısı fazla olduğundan dikkat edilmeli.Çok ünlü bir firma olmasına rağmen maalesef ülkemize gelen ürünlerde sıkıntı çıkyor. Şuan çalışmakta olduğum yer de HP ile anlaşmalı ve biz bu sıkıntıyı fazlasıyla yaşıyoruz.(Bahsettiğim bilgisayarlar 12000 TL civarında,hp Z800 gibi)
  Eğer yüksek performas elde etmek için paraya acımam diyorsanız aldığını dizüstü b. ın harddiskini SSD(Soli State Disk)ile değiştirip uçuşa geçebilirsiniz :)Tabi bu dediğim gibi maliyetli bir iş. Donanımla ilgili sorusu olan arkadaşlar burada yazarlarsa yardımcı olmaya çalışırız MEB aracılığı ile 🙂

  • HP den kesinlikle uzak durmak lazım bence de. Acer ın beyaz kasaları da aynı şekilde. Yeni modellerini çok fazla incelemedim ama bende kötü bir intibahı var bu markanında.

 • Emre güzel bilgilendirici bir yazı olmuş eline sağlık. Benim ilk bilgisayarım seninde bildiğin gibi Asus’tu. En uzun süre kullandım herhangi bir sorun çıkarmadı. Bir yıl önce Lenovo Ideapad aldım, 3 ay sonra bataryası bozuldu servise götürdüm bataryasını değiştirmişler. Bundan 3 ay sonra da format atmaya çalışırken içinde yüklü olan backup programı çalışmadı. Yine servise götürdüm bu kez HardDisk değiştirildi. Şimdide harddiskten tıkır tıkır sesler geliyor :D. Yani ben çok çektim Lenovodan şans artık.

  • Merhaba Abdullah Bey 🙂 Sizin de bildiğiniz gibi teknik servisine arızalı ürünü gelmeyen firma maalesef yok :)burada yazdıklarından Lenovo için artı bir özellik olarak ta teknik servisin iyi çalıştığını gösteriyor.Şu klişe sözle bitirmek istiyorum. Elektronik ürün tercihi biraz da şans istiyor ! Apocum kendine iyi bak 🙂

   • Amirim aslinda dogru diyorsun sans onemli bir faktor. Suan yaklasik 5 aydir ayiptir soylemesi macbookpro kullaniyorum. Sunu gonul rahatligi ile soyleyebilirimki simdi laptop alicak olsam macbookpro alirim (kesinlikle apple fanatigi degilim) Fiyati biraz pahali ama alinabilir 13 inc i5 islemci 2500 TL civari

 • Masaüstü bilgisayar toplamak… Sanırım herkesin çevresinde bu işi iyi yapan birileri olmuştu. Yakın geçmişten günümüze neredeyse kaybolan kavramlardan biri de bu “Bilgisayar toplayan arkadaş” oldu 🙂 .

 • Tüm bilgilendirmeler için teşekkürler, aklın yolu biraz bir Asus bana da teketekte çok tavsiye hp uzak dur, Toshiba gereksiz pahalı al Asusu devam et ama su da önemli Asus teknik servisi nasıl ??

 • Satellite – Toshiba – İşlemci çeşidi: Intel Core i7, İşlemci hızı: 2.3 GHz, L2 cache : 6 MB, Bellek boyutu: 8 GB, Bellek çeşidi: DDR3, Ekran boyutu: 15.6″, Ekran çözünürlüğü: 1366 x 768, Ekran kartı çeşidi: Dahili, Hard disk çeşidi: HDD, Hard disk boyutu: 750 GB, Hard disk dönüş hızı: 5400 rpm, Bluetooth: Hayır, Wifi /Kablosuz internet:…almayı düşünüyorum sizce nasıl

 • IŞLEMCI : Intel Core i7-3610QM 2.3GHz. (Turbo Boost Teknoloji 3.3 GHz. ) 6 MB Cache Bellek Işlemci
  RAM : 8 GB DDR3 1333 Mhz. (Max. 8 GB) Ram
  SABIT DISK : 750 GB SATA (5400 Rpm) HDD
  OPTIK SÜRÜCÜ : DVD-RW Double Layer
  EKRAN KARTI : Intel HD 4000 DDR3 Max. 1796 MB Ekran Kartı
  EKRAN BOYUTU : 15.6″ TruBrite LED Ekran (1366 X 768)
  WEBCAM : Var
  BLUETOOTH : Yok
  HDMI : 1
  IŞLETIM SISTEMI : Microsoft Windows 7 Home Premium Tr-Ing (64 Bit)
  IŞLEMCI TÜRÜ : Intel Core i7
  SES ÇIKIŞI : Stereo
  BATARYA SÜRESI : 4.5 Saat (Kullanım şartlarına bağlı maksimum süre)
  EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ : 1366 x 768
  GARANTI SÜRESI : 2 Yıl
  RJ11- MODEM : Yok
  RJ45-ETHERNET : 10/100/1000
  WIRELESS LAN : 802.11 b/g/n
  DERINLIK : 250 mm
  YÜKSEKLIK : 28 mm
  GENIŞLIK : 380 mm
  AĞIRLIK : 2.5 Kg
  USB (2.0) : 1
  E-SATA : Yok
  VGA : 1
  IEEE 1394 : Yok
  MIKROFON GIRIŞI : –
  KULAKLIK ÇIKIŞI : 1
  EXPRESS CARD SLOT : Yok
  KART OKUYUCU : 1
  PARMAK IZI : Yok
  USB (3.0) : 2
  MINI DISPLAY PORT : Var Satellite S 855 S 5254, SatelliteS855S5254, Satellite S855 S5254, SatelliteS855-S5254, Satellite S855-S 5254 olarak da bilinir.

 • Oyun için bilgisayar alıyorsanız size Toshiba almanızı Tavsiye ederim çünkü ısınma problemi Toshiba markasında yoktur en ağır oyunu 11 saat oynadıgımda çok az ısınma hissettim.

 • Benim Kullandığım toshiba hp ve casper den uzak durun derim oyun için alcaksanız paranız gider boşuna ısınma problemi çok onlarda

Yorum Yap