Hayattan

İlginç Otobüs Doluşmaları

Her sabah işe giderken Üsküdar’a giden  12 numara durağa yanaşmadan bir koşuşturma başlıyor. Hatta otobüs durağa gelmeden kırmızı ışıkta kaldıysa herkes oraya doğru hucum ediyor adeta.O kadar insan ordan bindiği için mecburen oraya yürümek zorunda kalıyorum. Yüremediğimde otobüs durağı es geçiyor. Neden durmadın da diyemiyorsun çünkü insanlar şöförü de böyle alıştırmış.  Halbuki otobüs bomboş ve herkese yetecek kadar yer var. Ama nedense bu insanlarda bir zekasızlık var. O kapının oraya bedava ekmek kuyruğuna giren insanlar gibi yığılıyorlar.

Bu otobüse eninde sonunda herkes binecek. En son binen de en önce binen de oturarak gidebiliyor. Oturarak gidemiyor olduğunu varsaysam bile en fazla 10 dakikada Üsküdar belediyesinin önüne geliyor. 10 dakika ayakta kalmak zor birşey olmasa gerek.

Ben en son biniyorum. Milletin o hucum edişini ,cümbüşü izliyorum. En sonuncu olmama rağmen arkadan gelen biri yine de önüme geçmeye çalışıyor. Otobüs zaten dolmuş 1 kişi geçsen ne oalcak? Onu da anlamış değilim. İnsanlıktan çıkmış canlılar gibi hareket ediyorlar.

Bu durum eğitimle ilgili ama binenlerin bir kısmı öğrenci bir kısmı da baktığında akıllı bir şeye benziyor. Sürü mantığı nedir anlamış değilim henüz.

Benzeri durum Üsküdar-Beşiktaş motorunda da var. 7 dakikada karşıya geçen deniz motoruna biniyoruz, 4 dk sonra herkes kapıya doğru gidip sıraya giriyor. O zaman neden oturdunuz ? Sabah giderken aceleniz var diyelim hadi bu tamam! Akşam dönerken de aynı kuyruğa giriyorlar. Herkesin mi bineceği otobüs motor iskeleye vardıktan 1 dk sonra kalkıyor buna akıl sır ermiyor.

İnsanların bu davranışlarını medeni olarak görmüyorum. Eğitim aile de başlar. Öncelikle ailelerin iyi bir eğitim vermeleri gerekir diye düşünüyorum.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap