Hayattan

Tekeri döndürdüğünüz kadar değerlisiniz

Kaç gündür bu teker mevzusunu yazmayı düşünüyordum. Kısmet 01:00 saatineymiş. 😀 Nereden çıktı bu teker taş devrine mi döndük derseniz tabi ki öyle bir şey yok. Konumuz iş hayatı ve dönen teker.

Bir iş yerinde teker dönüyorsa o iş yeri yaşamını sürdürmeye devam eder. Tekerin dönüş hızı sürekli sabitse burada bir sorun olabilir. Tekerin dönmesini sağlayan temel parçalar dışındaki itici güçler çalışanlardır. Çok çalışıyorsunuz ama teker dönmüyorsa boşa kulaç atıyorsunuzdur. Akıntıya ters yüzülmez. Hee ben burnumun dikine gider bir şekilde karşıya geçerim diyorsanız o başka. Mücadele ruhuna ve tekerin sabrına kalmış bir durum.

Google Adwords kullananlar bilirler EBM kavramını. Dönüşüm optimize ediciyi açtınız mı motor çalışmaya başlar. Geçmiş verileri tarar ve size bir reklam stratejisi oluşturur. EBM, edinme başına maliyet demek. Teker dönüyor ama EBM de artıyorsa yine çuvalladınız. Yani ne kadar fazla dönüşüm o kadar iyi demek değil. bir dönüşümü edinmek için harcadığınız bedel yüksek ise ya da kardan fazla ise o zaman o dönüşümler size tepki olarak dönüşürler. Sonuç olarak dönüşen birşey var. 😀

EBM yi düşürürken aynı zamanda dönüşümleri de arttırmak kolay iş değil. Ama tekerin dönme hızını arttırmak için bunu yapmanız lazım. Bunu başaran adam da değerli çalışan rozetini alır paşa paşa arkasına yaslanır. Diğer türlü gece gündüz kasmanın bir değeri yoksa bir önemi de yoktur. Tekeri yavaşlatıyorsanız bu geceli çalışmalarda o zaman gecelerin zararı bile var diyebiliriz.

Peki tekeri döndürüyorsunuz ama sürtünme artıyorsa bu durumda bir önceki durumla aynı EBM deyseniz yine değeriniz aynı. Önünüze çıkan pürüzleri,çakıl taşlarını da kendiniz toplayacaksınız ve sürtünme kuvvetini sıfır yapana kadar çalışacaksınız. Ama sürtünme kuvvetini sıfır yapmak imkansıza 5 var anlamındadır. O yüzden abartmayın tükenmek için.

Bazen tekeri siz döndürmeye çalışırken diğerleri yavaşlatmaya çalışır. Devlet dairelerinde olur ya hep bir memur işleri ağırdan alır yayarak yapar. İşte mevzu aynen böyle. Doğal olarak siz itersiniz kamilin birinde takılır kalır. Herkes eşit güçte tekeri göğüslemezse de senkron bir çalışma olmaz ve bir gün mil yerinden çıkar. Ya mili yerinden çıkarmayacaksınız ya da siz çıkıp gideceksiniz.

Ne tekermiş arkadaş. 😀

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap