Hayattan

Marketteki İletişimci Çocuk

Market alışverişimizi genellikle mahalledeki Demir Market’ten yaparız. Kasada çalışanlar zaman zaman değişir. Geçen yıldan bu yana ara ara gördüğüm genç bir delikanlı var. Okulu olmadığı haftalar mutlaka markette çalışmaya geliyor. O’nu diğer çalışanlardan farklı kılan birkaç özelliği var.

Kasa sırası bana geldiğinde farklı bir çalışan olduğunu ilk fark ettiğim zamandı. Bana “hoşgeldiniz nasılınız?” diye sordu. İlk an çok garip geldi. Bu zamana kadar nasılsınız diye soran bir market çalışanına hiç denk gelmedim. Hatta buna mağaza çalışanları da dahil. İyiyim sen nasılsın diye arkadaşımla konuşma samimiyetinde bir cevap vererek uzaklaştım.

Bu çocuk her müşteriyi bu şekilde karşılıyordu. Bu da iyi bir iletişim sağlamıştı. Geçtiğimiz günlerde iletişimine yeni bir özellik daha eklemiş. Yine aynı senaryodan sonra ödeme yapmak için kredi kartımı verdim ve işlemin bitmesini bekledim. İşlem bittikten sonra tam ayrılırken iyi akşamlar Mehmet abi dedi. İki saniye şaşırıp kaldım. Şok! Sonra kartımdan ismimi okuduğunu ve bu şekilde isimle hitap ettiğini anladım. Henüz liseye giden bir çocuk için çok güzel bir zekaya sahip. Belki O farkında değil ama aslında veriyi anlamlandırarak iletişim kuruyor. CRM kavramını şimdiden iyi bir şekilde uygulamaya başlamış.

Belki sürekli mama ve süt alan bir anneye “bebeğiniz nasıl” diye soracak ve bir gün mama yanında süt almayı unutursa ona “süt almayı unutmuş olabilir misiniz” diye soracak….Gelecekte iyi bir pazarlamacı ya da iletişim uzmanı olabileceğinin sinyallerini vermiş.

Tebrikler iletişimci çocuk!

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap