Hayattan

Beyaz Gezi Programı ile Güzel Bir Gün

Geçtiğimiz haftasonu ablam ve Kadıköy İSKİ ailesi ile gezi programına katıldım. Gezi programı İBB’nin Beyaz Gezi hizmeti ile sağlanıyordu. Açıkcası bu kadar yıl Beyaz Gezi programını ilk defa duydum. Belediye bu hizmeti 1994 yılından beri veriyormuş. Hizmet ücretsiz ve İstanbul’un tarihi yerlerini de tanıtıma odaklı olarak veriliyor. Kadıköy İSKİ’de daha önce böyle gezi programları yapılmamıştı(ablamdan biliyorum). Şef değişikliği ile çalışanları ve ailelerini kaynaştıran güzel bir program oldu.

yerebatan-sarnici-burayayaz

İlk durağımız Yerebatan Sarnıcı oldu. Bizans zamanında yapılan bu sarnıcın özelliği 100 bin ton su kapasitesinin olması. 500 lü yıllarda böyle bir yapıyı düşünmek yapmak gerçekten takdir edilecek bir durum. Güzel de bir hikayesi var. Gitmeden mutlaka araştırın. Otantik güzel bir ortamı var.

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından birisi de Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bazilika Sarnıcı’dır. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar nedeniyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır. Detaylı Bilgi

panaroma-1453-burayayaz

Bir sonraki durağımız Panorama 1453 oldu. Bu zamana kadar böyle bir eseri neden görmedim diyebileceğiniz bir yer. Ben şahsen dedim. 🙂 İstanbul’un fethinin çok güzel bir canlandırması denilebilir. 3 boyutlu çizimler çok iyi. Ses efektleri ile maziyi az da olsa yaşıyorsunuz. Gökyüzünde savaş günü Fatih’in yüzünün görüldüğü söylenirmiş. O nedenle gökyüzünü de buna uygun olarak tasarlamışlar. 360 derece bir resmin içerisinde gibi o anı yaşamak mümkün. Mutlaka gidin.

Panorama 1453 Hakkında Kısa Bilgi
Bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığı, fethin destanının yazıldığı, II. Mehmed’in Fatih olarak anılmaya başlayıp; Bizans’ın, İstanbul’un ve gönüllerin fetih olunduğu, Söğüt’te ufku kaplayan dağın gölgesinde yeşeren ve 1453’te şehir surlarında gedik açıp, dal budak salarak ulu bir çınara dönüşen Osmanlı soyunun ikbalinin adresi: Topkapı Kültür Parkı. Detaylı Bilgi

miniaturk-burayayazSon durağımız MiniaTürk oldu. Daha önce de gittiğim bir yer olduğu için çok fazla heyecan uyandırmadı. Beyaz Gezi programı dahilinde güzel bir yemek yedikten sonra Miniatürk’ü de gezdik.

Miniatürk Hakkında Kısa Bilgi

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk’te, 59 eser İstanbul’dan, 55 eser Anadolu’dan 12 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere126 maket eser sergilenmektedir. Maket yapımında sanayide kullanılan poliüretan bazlı, açık hava şartlarına uygun malzeme kullanıldı. Maketler yerlerine yerleştirilmeden önce, Miniatürk Test Alanında bekletilerek açık hava şartlarına uygunluğu bir kez daha test edildi.Detaylı Bilgi

Beyaz Gezi programına nasıl başvurabilirsiniz?

Geziden bahsettik. Şimdi kısaca nasıl başvuru yapıldığından da bahsedeyim rehberimizden öğrendiğim kadarıyla.

Öncelikle 153 Beyaz Masa hattını arıyorsunuz. 35-40 kişilik grup oluşturuyorsunuz. Sayının altına inme durumunda gezi iptal edilebiliyormuş. O nedenle kesinlikle katılacaklardan oluşan bir grup oluşturmanız gerekiyor.

Başvurunuzu yaptıktan sonra değerlendirmeye alınıyor. Daha sonra size dönüş yapılıyor.

Beyaz Gezi’ye kimler başvurabilir?

Gezi programına öğrenci grupları olarak ya da iş yeri çalışanları olarak başvurmanız mümkün. Yabancı turistler bizden daha fazla bu programdan yararlanıyorlarmış. Herşey ücretsiz.

Teşekkürler

 Teşekkürler KADIKÖY İSKİ şefi Erhan Beye, Beyaz Gezi rehberimiz Mehmet Küpeli’ye, katılan İSKİ çalışanlarına, Ümit Besen’e benzeyen Yaşar abimize :), bizim ulaşım sponsorumuz Banu ablaya  ve ablama gelsin.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

Yorum Yap