Öğrendiklerim

KPSS’ye nasıl hazırlanmak gerekir?

Bu seneki Kpss tecrübemden sonra hazırlanma konusunda güzel tecrübelerim oldu. Ayrıca sınava girmiş farklı yeteneklerdeki insanlarla da konuşma imkanım oldu. Aslında Kpss zor bir sınav değil. Zor olan kısmı antreman ve formda olmak ile ilgili. Önlisans ve ortaöğretim mezunları 2 ay sonra sınava girecekler. Bu 2 ayı nasıl değerlendirmek lazım o konuda biraz bilgi vereceğim.

Her insan belirli derslerde iyidir belirli derslerde iyi değildir. Ve doğal olarak Kpss’ye hazırlananlar iyi oldukları derslerle ilgili daha fazla soru çözerler. Örneğin sayısalcı biri tarihi sevmiyor ve yapamıyorum diyorsa o konuya yüklenmez. Fakat Tarih bölümünden alacağı puanın getirisinin de farkında olmak zorunda. Bu nedenle kötü olduğunuz derse daha fazla çalışın.

Okuyorum, okuyorum ama yapamıyorum.

İşte bu cümle tam bir bahane. Nereden biliyorum? Tabi ki kendimden biliyorum. Sevmediğiniz derslere çalışıp, zamanla başardığınızı gördüğünüzde aslında bunu yapabileceğinizin farkına varıyorsunuz. Önemli olan nokta da hızlı farkına varmak. Görsel hafızanız kuvvetli ise sözel dersleri şekillerle , hatırlatıcı sembol ve harf şifreleri ile rahatlıkla başarabilirsiniz. Test edildi ve onaylandı.

Başarısız olduğunuz dersle tek başınıza uğraşmayın. Bir arkadaşınız size anlatsın ya da bir öğretmen. Sorular üzerinden çalışarak konuları da öğrenebilirsiniz. Çok fazla soru tipi görmek karşılaştığınızda birden elinizin doğru şıkka gitmesini sağlayabilir. Tabi her zaman değil. 🙂 Ama önemli bir noktadır.

Bol bol deneme çözün.

Sabah 09.30 da her gün bir deneme çözün. Moraliniz bozulur diye çözmemezlik ya da net hesabı yapmamazlık etmeyin. Sonuçlarınızı bir yere yazın ve ilerleme durumunuzu kontrol edin. Kpss 2012 de en büyük sorun zaman oldu. Şu andan itibaren düzenli deneme çözen biri zamanını nasıl kullanması gerektiğini beynine öğretmiş olacak. Ve bu alışkanlık size büyük bir hız katacak.

Sadece gittiğiniz dershanenin ya da satın aldığınız bir yayın grubunun denemelerini çözmeyin. Farklı yayınevlerinin denemelerini çözün. Hep kolay ya da hep zor deneme çözmek başarısızlık da getirebilir. 3-4 kişi birleşip farklı yayınların denemelerini alın ve aranızda değiştirin. Bu iyi bir fikir. 🙂 Test edildi. (ihtiyaç,yargı,tasarı,murat vb.) Özellikle İhtiyaç ve Yargı tavsiye edilir.

Matematiği yapamıyorum diyenler kolay sorulardan başlamalı. Kpss tarihinde zor Matematik soruları en fazla 2009 da gelmiş. Aşırı zor sorularla uğraşıp moral bozmayın. Kolay ve orta dereceli soruları çözün. Matematikte çözümün yarısı soruyu doğru algılayıp denklemi kurma ile ilgili. Kalan kısmı işlemdir.

Sevmediğiniz derslere önce kendiniz çalışın. Arkasından konu testlerini yapın ve o konuda iyi bilgisi olan bir arkadaşınızla da beraber soru çözün. Yalnız kalırsanız yapamıyorum sinyallerini çok fazla beyninize gönderirsiniz. Negatif düşünceler atılmadan başarı malesef gelmez.

Son olarak iyi olduğunuz alanda bol bol deneme ve soru çözerek o kısmı sağlamlaştırın. Ve başarısız olduğunuz kısma odaklanın. İyi olduğunuz konuları daha kısa sürede yapmaya çalışın ki zorlandığınız alana faza vakit kalsın.

Asla asla Türkçe’yi nasılsa yaparım deyip çalışmamazlık etmeyin. Çünkü hiç antremanınız yoksa çok fazla yanlışınız çıkabilir. Kpss 2012 de herkes Türkçe’nin önemini eminim kavradı. O nedenle hafife almadan günde 30 soruluk küçük denemeler çözmelisiniz bence.

Kpss 2012 Önlisans sınavına gireceklere şimdiden başarılar diliyorum. İnanırsanız yaparsınız. Bir nedeniniz yoksa hedefiniz yoksa ıskalarsınız daima.

Pozitif düşünün ve çalışın. Etrafınızda çalışan insanlar olsun, tatlı bir yarış içinde olun.

🙂

 


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

4 Yorum var.

  • Çok teşekkürler hocam böyle bir yazı görmek biraz olsun beni motive etti. Bu sene bende önlisans olarak gireceğim Allah’ın izniyle. O yüzden dediklerinizden gereken notları çıkardım ve bu sayfayı yer imlerine kaydettim. Kendimi boşladığım anda bu tavsiyeleri tekrar gözden geçireceğim. Tekrar teşekkür ederim, Rabbim hepimizin yardımcısı olsun..

    • Allah hayırlı başarılar nasip etsin. 1 ay gibi bir süreniz kaldı. Günlük 2 deneme çözmelisin. Hatta iyi olduğun alanlar örneğin Türkçe-Matematik ise sadece 1 saatini onlara ayırıp ne kadar hızlı çözebilirsin onun zamanını ölç.

Yorum Yap