Ürün İnceleme

MSP Messenger

Çetin Türk yazılımcılar MSN Messenger programına rakip olarak MSP Messenger yazılımını üretmiş. 3 yazılım mühendisi tarafından 4 yılda geliştirilmiş bu chat yazılımı ile farklı dillerdeki insanların konuşması çok kolaylaştırılmış. Yazılım anlık mesajlaşma alanında yapılmış ve MSN’den çok daha iyi özelliklere sahip.Google çeviriden daha iyi çevirebiliyor.

Uşak’ta yaşayan 3 yazılım mühendisi arkadaş Necmettin Özalp, Erdal Aslan ve Selçuk Ay tarafından geliştirilmiş. MSP’nin açılımı Milli Sistem Projesi. 3 günde 30.000 kişi indirmiş bile. Yazılım 161 dilde çeviri yapıyor. Örneğin siz bir Çinli ile yazışıyorsunuz, Merhaba diye yazdığınızda Çinli arkadaşa Çince olarak bu mesaj gözükebiliyor. Böylece yabancı dil bilmeyenler de çok rahat anlaşabilecek.

MSP‘nin çeviri özelliğinde yapay zeka kullanılmış ve bu nedenle Google dan çok daha iyi olduğu bilgisini vermişler. Kültür Bakanlığı’ndan tescillenmiş olan programa destekçi arıyorlar. Muhtemelen de çok kısa zamanda bulacaklarını umut ediyorum.

MSP Messenger Kurulumu

Msp Messenger yazılımını buraya tıklayarak indirin. Kurulumu çok basit. Kurmak için tıkladığınızda aşağıdaki ekran çıkıyor ve C:/MSPmessenger klasörü altına yükleniyor.

MSP messenger kurulum

Kurulum bittikten sonra ilk iş olarak bir kullanıcı adı ve şifre belirliyorsunuz. Uzun uzun kayıt olma adımları yok.

MSP Messenger Arayüz ve Kullanımı

Yeni hesap oluşturduktan sonra hemen giriş yapıyorsunuz. Karşımıza MSN ekranına benzeyen bir ekran çıkıyor.İstersek çeviri özelliğini aktif yaparak giriş yapabiliyoruz.

MSP Messengerımız açıldı. İlk olarak burada avatarımızı değiştirebiliyoruz. Yüklü olarak gelen birçok resim ve hareketli resim yüklü olarak geliyor.

Msp Messenger da avatar bölümüne tıkladığımızda Online durumumuzu seçebiliyor , görüntü resmini değiştirebiliyor ve profil bilgilerimizi düzenleyebiliyoruz.

blank

Profil bilgilerini düzenleme ekranında ve kişi arama ekranında en çok beni şaşırtan bilgi kan grubu. Bu bilgiyi neden koydukları çok açıkca ortada. Eğer acil kan lazımsa kişi arama bölümünde kan grubu da seçerek size lazım olan kan grubuna sahip insanlarla MSP de görüşebiliyorsunuz. Sadece bu özelliği ile çok büyük bir ilke imza attığını düşünüyorum. Kan ihtiyacı durumu yakın zamanda başıma geldi ve o nedenle önemini çok daha iyi biliyorum diyebilirim.

Eğitim bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi de açıkca girebileceğiniz alanlar mevcut. Arama motorlarında gözükmemek için de profil gizleme seçeneğiniz de var.

MSP Messenger Arkadaş Arama

blankKişi arama bölümünde çok farklı seçenekler var. Ad , soyad, cinsiyet, doğum tarihi, kan grubu, medeni hal, il, ilçe,ülke ve dil kriterlerine göre arayabiliyorsunuz. Ayrıca Diğer sekmesinde iş ve eğitim bilgilerine göre arama şansınız da var.

Arama bölümünü aynı mesleğe sahip kişilerin bulmak , aynı okulda okuyan arkadaşları bulmak, arkadaşlık kurmak, kan grubu aramak gibi amaçlar için kullanabiliyorsunuz. Gayet iyi düşünülmüş bence.

Arama sonuçları messenger ekranında hızlı bir şekilde listeleniyor. Çıkan sonuçlarda isterseniz kişi özelliklerine sağ tıklayıp bakabiliyor isterseniz de hemen kişi ekle diyerek kontakt listenize ekleyebiliyorsunuz.

MSP Messenger Sohbet Ekranı
blank MSP Messenger beta sürümünü test etmeye devam ediyorum. Bir arkadaş ile konuşma ekranına geldiğinizde konuşacağınız kişinin dilini ve kendi dilinizi seçebiliyorsunuz. İlk olarak programa verdiğiniz bilgiler dahilinde otomatik olarak seçili geliyor.

Örneğin ingilizce bir kişi ile konuşacaksınız. İngilizce bilmiyorsunuz. Kendi dilinizi Türkçe ve ingiliz arkadaşınızın dilini de İngilizce seçip Tercüme Et (kısayol: F7) butonuna bastığınızda Türkçe yazdıklarınız Google çeviriden de çok daha iyi bir çeviri ile karşıya iletiliyor.

Deneme amaçlı olarak karşımdaki kişinin dilini İngilizce seçtim ve nasıl çevireceğini test etmeye başladım. Henüz bu yazıyı yazdığım saatlerde online kişi bulamadığım için Offline yazarak denemelerimi yaptım.

🙂

blankSağ tarafta da gördüğünüz gibi çevirileri gayet iyi yapıyor. Özellikle ilk tanışma aşamasında çok işe yarayacağa benziyor. Yabancılarla görüşmek isteyen Türkler için kesinlikle çok ilgi çekecek bir özellik. 😀

emrebas@mspmessenger.com [09:31]

merhaba
(hello)

emrebas@mspmessenger.com [09:32]

sizinle tanışmak istiyorum.
(I want to meet you.)
emrebas@mspmessenger.com [09:32] arkadaş olalım mı
blank(Do let’s be friends)
emrebas@mspmessenger.com [09:35] bugün sinemaya gidelim mi
(go to the cinema today)
emrebas@mspmessenger.com [09:35] sen insan mısın ya
(Are you human or)
emrebas@mspmessenger.com [09:36] seni sevdiğimi arkadaşına söyledim.
(I told a friend I love you.)
emrebas@mspmessenger.com [09:36] nerede çalışıyorsun?
(Where are you working?)
emrebas@mspmessenger.com [09:36] Dün gece Türkiye’de deprem oldu. Duydun mu?
(Last night was the earthquake in Turkey. You hear me?)

Sizin de gördüğünüz gibi çeviriler çok iyi.  Patlama yapacağı en önemli nokta zaten burası. 🙂 MSN insanlarla iletişim için üretilmiş anlık ve hızlı mesajlaşma yazılımıydı. Ama yabancılarla konuşmak için yabancı dil bilmeyen google çeviriye kopyala yapıştır yaparak birşeyler yapmaya çalışıyordu. Artık o devir bu programla bitti gibi.

Yazılanı sesli dinle özelliği de kör (ama) vatandaşlar için kabartma klavye kullandıktan sonra biraz daha geliştirilerek çok rahat bir şekilde iletişim de sağlanabilir. Bu özellikde çok hoşuma gitti.

MSP Messenger Radyo Dinleme Özelliği

MSP’de sohbet ederken radyo dinlemek çok kolay ve güzel bir özellik. Beta sürümünde 3 tane radyo kanalı var. Ses iletimi biraz problemli olsa da radyo çalışıyor.

MSP Messenger Arayüz

20 kadar farklı arayüz tasarımını seçme şansınız var. Anında aktifleşiyor.

MSP Messenger Hazır Mesaj

blankBenim en çok beğendiğim özelliklerden. Yazdığınız kısaltmaları karşıya açılmış şekilde anında gönderebiliyor. Örneğin <ae yazdığınızda Allah’a emanet ol. diyorsunuz. Veya slm yazdığınızda selam,Nasılsın? diyebiliyorsunuz ve isterseniz kendi kısaltmalarınızı da ekleyebiliyorsunuz.  🙂

Toplu Mesaj Gönder

Bu özellikle listenizde seçtiğiniz kişilere anlık olarak toplu mesaj gönderebiliyorsunuz.

Programda alışveriş, film ve sayfam gibi özelliklerde var. Bunlar kararlı sürüme geçene kadar muhtemelen tamamlanacaktır.

Resmi web siteleri http://mspmessenger.com bu adres. Amatör olmasına rağmen genel anlamda bilgiler veriyor.

Tebrikler Türkler.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

7 Yorum var.

  • ben win7 32bit kullanıyorum.msp messengeri indirdim.ve kurmak için tıkladıgımda şöyle bir hata verdi.Exception EOleSysError in module mspinst.exe at 000BF1AD. sınıf kaydedilmemiş. tamamı tıkladıgımda flash.ocx win 7 de bulunmuyor diye hata veriyor. flash prg kaldırdım tekrar kurdum maalesef işe yaramadı yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim.

  • bir zamanlar en akıllılar hep osmanlıdan çıkardı….80 yıl önce akıllıların köküne kibrit suyu döküldüğü için bizler kör cahil, avrupanın salaklarıda başımıza süper zeka oldu…uyanın artık ey müslümanlar…en akıllı en becerikliler bizleriz…sonuna kadar destek size ama avrupa uşakları para babalarından zor destek gelir…

  • gmail yada facebook, msn arkaşlarını nasıl davet edebiliriz.
    örneğin facebooktaki arkadaşlarını bul özelliği gibi

  • 2 versiyonu yakın bir zaman içerisinde çıkıyormuş, gayet hoş kaliteli bir arayüzü var. Umarım bozmadan yollarına devam ederler. Ayrıca websiteleri için profesyonel takımlarla çalışırsalar daha çok ziyaretçi ve kullanıcı kazanacaklarını düşünüyorum.

    Yerli yazılıma destek.

Yorum Yap