Ürün İnceleme

Web Sitenizin Mobil Sürümünü Yapın

go mobileGoogle’ın Get MO hizmeti ile ilk girişimini yapan DudaMobile ile web sitenizin mobil sürümünü online olarak yapabiliyorsunuz. Kodlama bilgisi olmadan web sitenizin mobil sürümünü yapmak çok kolay. Ben DudaMobile’ın bu hizmetini inceledim ve başarılı buldum. Son zamanlarda mobil sektörünün de aşırı gelişmesi ile sitelerin mobil cihazlarla uyumlu çalışması da bence önem kazanan bir konu.

DudaMobile hazırladığı servis ile size 12 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir mobil web sitesi oluşturuyor. Mevcut web sitenizdeki bilgileri anlık güncelleme özelliğine de sahip bu servis ile sitenize mobil cihazlardan girildiğinde dudamobile.com üzerinde yaptığınız adrese yönleniyo tek bir kodla. Kısaca nasıl çalışıyor ve neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeyim.

Mobil Site Yapımı Başlangıç

http://gomo.dudamobile.com adresine girişimizi yapıyoruz. Burada karşımıza çıkan url alanına web sitemizin adresini yazoyoruz.blankMake my site mobile butonun basarak devam ediyoruz. Site web sitenizde bir blog yazılımı kullandığını tespit ederse size web sitenizi bir blog olarak tespit ettik bu şekilde devam etmek ister misiniz diye soruyor. Burada blog templates ya da web templates seçimini kendiniz de sitenize göre yapabilirsiniz. Ben web templates sekmesine tıklayarak mobil tasarım seçme adımına geçiyorum.

Mobil Site Yapımı 1. ADIM

blank

84 farklı mobil site tasarımı karşınıza çıkıyor. Bu tasarımlardan beğendiğinizi seçiyorsunuz ve düzenlemeye başlıyorsunuz. Mobil tasarımınızı site yayınlama adımları bittikten sonra da istediğiniz zaman tekrar tekrar geri dönerek düzenleyebilirsiniz.

Mobil Site Yapımı 2. ADIM

2. aşama site tasarımınızı ve sayfaların ne şekilde gözükeceğini belirlediğiniz aşama olacaktır.  Her sayfa içi bağlantınız için ekleme , çıkarma yapabiliyorsunuz. Edit Site Design adımında 2 türlü düzenleme mevcut. Birincisi basit düzenleme. İkincisi detaylı düzenleme. Ben detaylı düzenlemeyi seçip diğer özellikleri de kullanmak istiyorum.

blank

Burada 6 farklı seçenek karşılıyor bizi.

 1. Header&Logo
 2. Navigation Menu
 3. Background&Text
 4. Footer
 5. Add Home Icon
 6. Remove Content

1- Header & Logo(Logo ve Başlık)

Sistem varsa logonuzu otomatik olarak tespit etmeye çalışıyor. Doğru tespit edemediyse bilgisayarınızdan logonuzu yüklüyorsunuz. İsterseniz bir başlık eklemeniz de mümkün. “Sitemize hoşgeldiniz, Firma adı” vb. şekilde başlıklar isterseniz eklemeniz mümkün.

blank

Soldaki sekmelerde üst kısmın arka plan rengini değiştirme ya da belirlediğiniz bir resmin arkaplan resmi olmasını sağlama gibi imkanlarınız da var. Bunları isteğinize göre deneyerek de şekillendirebilirsiniz.

2-Navigation (Bağlantı Menüsü)

Site içindeki sayfalarınızla ilgili bağlantıların ayarlarını bu bölümde yapabiliyorsunuz. Sistem mevcut sayfalarınızı otomatik olarak çekiyor. Fakat sizin özellikle eklemek istediğiniz sayfalar varsa bunları da navigasyon menünüze koyabiliyorsunuz.blank

Menülerin üzerine geldiğinizde size 4 farklı düzenleme imkanı sunuyor.

 • Yönleneceği bağlantı adresi
 • Renk
 • İkon
 • Gizleme

Ayrıca soldaki sekmelerden menü tasarımını değiştirme, efektleri değiştirme özelliklerini de kendi zevkinize göre kullanabiliyorsunuz.  Menü arkaplanını değiştirmeniz ve menü ile ilgili detaylı ayarlar yapabilmeniz de mümkün.

3-Background&Text  (Arkaplan ve Yazı)

Sitenizin arkaplan rengini değiştirebilir isterseniz bir resim yükleyebilirsiniz.Sitenizin anasayfası ve diğer sayfalarındaki bütün yazıları düzenleyebilir, farklı yazı tiplerinda gözükmesini de sağlayabilyorsunuz. Çok fazla düzenleme seçeneğiniz mevcut. Yazı ve link renklerine kadar değiştirebiliyorsunuz. İçerik alanının arkaplan rengini de değiştirme opsiyonunuz var. Gayet güzel düşünülmüş bana göre.

Bütün yaptığınız değişiklikleri telefon ekranında anında önizleyebiliyorsunuz.

4- Footer (Alt Kısım)

Mobil sitenizin alt kısmına istediğiniz herhangi bir yazıyı eklemeniz mümkün. Copright yazısı ya da kuruluş yılınızı belirten bir tarih ekleyebilirsiniz.

5-Add home Icon (Anasayfa ikonu ekle)

blankiPhone ya da diğer işletim sistemlerine sahip cihazlardan girildiğinde tarayıcıda gözükecek ikonu belirleme şansınız var. Bilgisayarınzıdan uygun bir resmi yükleyerek ikon olarak çıkmasını sağlayabiliyorsunuz.

Sadece iPhonelar için başlangıç görseli seçebiliyorsunuz. Sayfanız ilk açıldığında belirlediğiniz bir resim görüntüleniyor.

Ayrıca iPhonelar için hatırlatıcı bir baloncuk çıkmasını da sağlayabiliyorsunuz. Örneğin iPhone uygulamamızı indirin gibi.

 

 

6-Remove Content

Sayfalarınızda olmamasını istediğiniz içerikleri önce seçip daha sonra kaldır butonuna basarak kaldırmanız mümkün. Diğer bütün sayfalarınızda bu düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

Ayrıca içerik alanınıza eklemek istediğiniz farklı araçlar da mevcut.Resimde gördüğünüz gibi birçok işinize yaayacak aracı da sürükle bırak metodu ile mobil site sayfalarınıza eklemniz mümkün.

blank

Mobil Site Yapımı 3. Adım

Bu adımda bizden üye olmamız isteniyor. Ayrıca 12 ay boyunca 108$ değerindeki bu hizmeti bütün özellikleri ile kullanmanızın ücretsiz olduğununda altını çiziyor. 2. yıl aylık 9$ dolar ödeyerek kullanmaya devam ediyorsunuz.

1 sene ücretsiz hizmet sunması hem müşterilerin test etmesi ve memnun kalması için bence gayet iyi bir süre. Ücretin aylık olmasının nedeni mobil sitenizin dudemobile.com üzerinde çalışmasından kaynaklanıyor.

Bu adımı da tamamladığınızda son aşamaya gelmiş oluyorsunuz.

Mobil Site Yapımı 4. Adım

Son adımda size sitenizi yönlendireceğiniz url adresini oluşturuyor. Ayrıca verdiği kodu web sitenizin head etiketinden önce kullanmanız gerekiyor. Böylece mobil cihaz olduğunu anlayan javascript kodu ziyaretçiyi sizin mobil sitenize yönlendiriyor.

Ayrıca site settings bölümünde sayfanızın açıklama ve anahtar kelimelerini de girip seo ayarlarını da yapabilirsiniz.

Sonuç:

blank


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

5 Yorum var.

 • Öncelikle güzel bir anlatım için teşekkürler, Benim sorum şu şekilde olucak şimdi ben ayarladım herşeyi iyi güzel üst paketede geçmeyi düşünmeden önce şunu merak ettim; Sadece anasayfa’yamı adsense kodu eklenebiliyor yoksa alt sayfalarada adsense kodu ekleyebilmemiz mümkünmüdür ?

 • Merhabalar benim sorumda şöyle olacak ben herseyi hazırladım yappdım üst pakete de geçdim yanlız bu kodu koymamız şartmı ve kodu koydukdan sonra bu mobil uygulama nasıl çalışıcak mobilden siteye giriş yapılıncamı yoksa mobil program indirilerdenmi indirilicek

  • Bu kodu eklediğinizde şöyle bir durum olacak: eğer bu siteye mobil cihazlardan girildiğini algılarsan bunu buraya yönlendir.
   Kodu ekledikten sonra test ederseniz bunun bu şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Yorum Yap