Ürün İnceleme

Trend Micro üzerine Murat Göce ile Röportaj

Murat Göce ile Trend Micro Röportajı

Bir başka röportajda yine beraberiz. Bu yazımda Murat Göce ile Kaspersky ürünü ve güvenlik üzerine röportaj yapmıştık. Helyum Bilişim’in Trend Micro ile anlaşması üzerine Trend Micro antivirüs yazılımı ve internetten gelebilecek tehditler üzerine keyifli bir röportaj yaptık. Antivirüs programlarına gereksiz gözüyle bakanların mutlaka okumasını da tavsiye ederim. 🙂

1-Helyum Bilişim uzun zamandır Kaspersky markası ile çalışıyordu. Hangi olaydan dolayı Trend Micro ile anlaşıldı?

Konunun gelişimi 2010 yılının Ekim ayına dayanır. Yurdumuzu ziyaret eden Kaspersky CEO’su değerli kişilik Eugene Kaspersky, bana Türkiye’nin önemli bir konumu olduğunu, geliştiğini ve daha fazla yatırım yapmak gerektiğini belirtti. Bu sevindirici gelişmenin ardından ülkemiz için ayrılan harcama bütçelerinin kısılması ile başlayan tartışmalı süreçte önce ben Kaspersky’deki görevimden ayrıldım. Hemen akabinde Türkiye’nin Dubai ofisine bağlanacağının açıklaması ile başlayan biraz duygusal biraz milliyetçi Helyum karakteri ilişkileri germeye başladı. Son olarak Helyum’a verilen pazarlama ve teknik destek sözleri tutulmayınca, Kaspersky ile ulaşamadığımız büyük müşterilere TM ürün yelpazesi ile ulaşacağımızı anlayınca da ilişki koptu ve külliyen Trend Micro’ya geçmiş olduk.

2-Trend Micro yazılımının kısaca tarihi, gelişimi ve yayılımı hakkında bilgi verir misiniz?

Trend Micro bir Japon firması. Antivirüs dünyasının eskilerinden, mesela Kaspersky’den 5 yıl öncesine dayanıyor. Öncelikle kurumsal güvenlik konuları ile başlayan çalışma sonra bireylere kadar inmiş. Hiçbir zaman Güvenlik konularının dışına çıkmamaya özen gösteren TM, sunucu güvenliği pazarında Dünya’nın açık ara lideri. Yani sunucularda en çok TM kullanılıyor. Zaten dünyanın tamamına baktığımızda ilk 3e oynayan firmalar Symantec, McAfee ve TM.  Yurdumuzda da böyle.  Kurumsal ürünlerde 2. Olan Trend Micro , bireysel kullanıcılarda henüz çok bilinmiyor.

3-Trend Micro antivirüs yazılımı kaç çeşit ürün sunuyor ve lisans fiyatları ne kadar? Ayrıca ürün çeşitleri hakkında işlevleri ile ilgili bilgi verirseniz iyi olur.

Trend Micro’nun ürün çeşidi onlarca sayfaya sığmayacak kadar çok. Temel olarak bireysel pazarda Antivirüs, Internet Security ve daha kapsamlı Maximum security var. Orta ölçekli firmalar için Worrf Free ürünleri, üst segment için ise Office scan isimli ürünleri mevcut. Her paltform için ürün mevcut. Mail sunucu, dosya sunucu, client. Ayrıca gateway (Ağ geçidi) seviyesinde web filtreleme ve mail güvenliği (antispam özellikli) ürünleri de var. Rakiplerden ön plana çıkaran özellik ise DLP (Data linkage prevention) programının da olması. Ayrıca Sanallaştırmada çözüm sağlayan tek ürün, VMWare modülü de var.

4-Trend Micro’nun Türkçe dil seçeneği neden yok ve ileride olacak mı? Planlamalarda Türkiye’de var mı? Ek olarak Türkçe teknik destek ne şekillerde sağlanmaktadır?

Trend Micro’nun tüm ürünleri Türkçe. (Sadece büyük kurumlar için verilen özel ürünler hariç.)Türkçe destek destek.helyum.com.tr adresinden sağlanmaktadır

Trend Micro’nun öne çıkan özellikleri, rakipleriyle fark açan özellikleri neler? Özellikle update ile uğraşmamak bence çok iyi bir özellik.

Güvenliği arka plana itmeden basit arayüz ve az sistem kaynakları sarfiyatı amaçlanarak oluşturulmuş TM bireysel ürünleri. Kurumsal ürünlerde ise yönetim modülleri ve güvenlik katmanlarının güçlü özellikleri var. Kurumların vazgeçemediği özelliklere sahip.

5-Dünya antivirüs yazılım pazarında Trend Micro’nun pastadaki payı ne kadar?

Trend Micro Symantec ve McAFee nin arkasından %10 civarı bir pazarı olsa gerek. Kaspersky %3tü mesela.

6-Uzun zamandır Kaspersky kullanıcısısınız. Şu an ise Trend Micro kullanıyorsunuz. Kullanıcı deneyimi olarak neler söyleyebilirsiniz?

Trend Micro ile sistemim daha hızlandı. Henüz bir virüs zararı görmedim. Ben 2 ürün arasında küçük farklar dışında önemli arılıklar olduğunu sanmıyorum. Asıl farklılıklar kurumsal ürünlerimizde.

7-Trend Micro virüs tespiti, virüs silme, anlık koruma, hızlı çalışma özelliklerinden hangilerinde çok iyi bir pozisyonda?

TM prensip olarak testlere çok  katılmıyor, testlerin yanlı olduğunu ve sadece basit özellikler üzerinden yapıldığını düşünüyor. Katıldığı testlerde ise hep başarılı sonuçlara sahip

8-Trend Micro araçlarına bakıldığımda Kaspersky’ye göre çok az gelişmiş. Araçlarda eklemeler olacak mı? Yenilikler var mı?

Aynı fikirde değilim. TM bireysel ürünleri bir kullanıcının ihtiyacı olan her şeyi kapsıyor.

9-Trend Micro antivirüs arayüzü çok basit olarak yapılmış. Bunda neler hedeflendi? Gelişmiş ayarlar var mı?

Bireysel ürünler işi bilgisayar olmayan basit ev kullanıcıları için tasarlandı. Kullanıcılar tehditlerle, güncellemelerle ve aniden karşılarına çıkan mesajlarla ilgilenmek istemiyor. TM bunların hepsini kendi ve sessizce hallediyor. Arayüz tasarımının sadeliği de kullanıcılara bu konforu hissettirmek için

10-Trend Micro verilerine göre insanlar en fazla hangi saldırı türlerine maruz kalıyor?

Aslında tüm markaların ortak birleştiği düşünce tehditlerin sosyal ağlardan geldiği yönünde. Neredeyse yaşamın parçası haline gelen Facebook, Twitter gibi araçlar insanların tüm bilgilerini deşifre edebildi kadar aynı zamanda fiziksel güvenliklerini de tehlikeye atıyor. Twitter’da “ben tatile gidiyorum” demek, evde kimse kalmadı anlamına geliyor.

11-Linux ve mobil işletim sistemlerinde virüs aktifliği ne durumda? Linux sistemlere virüs bulaşmadığı ve bulaşamayacağı doğru bir düşünce mi?

Hiçbir işletim sisteminein diğerine göre daha güvenli olduunu söylemek doğru değildir. Örneğin lünux işeltim sisteminde gözüken saldırılar az ise bunun nedeni

  1. Daha az kullanıldığı için hacker’ların ilgisini çekmiyor.
  2. Linux kullanıcıları daha bilinçli ve profesyonel oluyor.

Mobil dünyada ise saldırılar hergün artıyor ve daha da artacak.

12-Kurumsal firmalar neden antivürüs yazılımı kullanmalılar? Orta ölçekli bir kobi için de gerekli olabilir mi?

Eskiden internete bağlanıp bilgisini korumak isteyen herkes AV kullanmalı diyorduk, şimdi ise internete bağlı olan herkesin korunması lazım diyoruz. İnternet güvenli değildir. İster birey olun ister kurum internete bağlandığınızda güvensiz bir ortamın şartlarını kabul ediyorsunuz demektir. Bu güvensiz ortamı en az riskli hale getirmek için de Antivirüs kullanacaksınız.

Sizin bilgilerinizin önemi ile sınırlı değil, sizde önemli bilgi olmasa bile hackerlar sizin bilgisayar üzerinden saldırı yapabilir ve siz suçlu duruma düşebilirsiniz.

13-Trend Micro önümüzdeki aylarda kampanya planları yapıyor mu? Türkiye’de ki Pazar hedefi ve faaliyetleri nelerdir?

Bireysel ürünlerde çok düşük fiyatlarla yani %55 ve üstünde indirimlerle ürünlerimiz sunduk. Kurumsal tarafta ise %65e varan indirimler söz konusu. Amaç kurumsal pazarda olan ikinciliğimizi bireysel pazarda da sağlamak. Ama bunun ötesinde Türki Cumhuriyetleriyle iş yapmayı deniyoruz. Yakın gelecekte Bakü’de bir ofisimiz olabilir. Bu bilgiyi de ilk sizinle burada paylaşıyorum.

14-Antivirüs ve internet security arasındaki farklar nelerdir? Kimler antivirüs satın almalı kimler internet security almalı?

Antivirüs aslında sistem performansı düşük kullanıcılar için kabul edilebilir bir ürün. Güvenlik anlamında baktığınızda kesinlikle Internet Security kullanılmalıdır.

Sadece antivirüs, kişisel güvenlik duvarına sahşp olmadığından worm’lara (solucanlara) karşı güvenli değildir. Ayrıca İnternet Security ürünlerinde bulunan antispam, uygulama kontrolü ve birçok ek özellik hem kullanım konforunu arttırmakta hem de daha güvenli ortam sağlamaktadır.

Kişisel tavsiyem kesinlikle İnternet Security ve hatta daha ilerisi olan tam güvenlik ürünleri yani Trend Micro’daki ismiyle Maximum Security’dir.

Burayayaz.com ve kendim adına teşekkür ediyorum.

Bende artık bir Trend Micro kullanıcısıyım. Murat Göçe’ye hediye lisans için bir kez daha teşekkür etmiş olayım buradan. 🙂 Deneyimlerimi bir başka yazıda yazacağım.

Trend Micro veya güvenlik konularında Murat Bey’e soru sormak isterseniz bu yazının altından yorumlayarak sorabilirsiniz.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap