Kafama Göre

Nilüfer Turizm’in Yeni Web Sitesi Tasarımı

Bugün tarihe not düşülmeli. Sefer sorgulaması için Nilüfer Turizm’in websitesine girdim. Bir de baktım farklı bir giriş ekranı. Farklı bir ekran. Daha sonra sitesini görünce şok oldum. Turizm firmaları arasında bir marka olan Nilüfer Turizm,yeni tasarımıyla sınıfta kaldı. Daha önce mail ile bazı hataları bildirmiştim. Bana sitenin değişeceği bilgisi verilmişti. Ama bu kadar kötü bir değişim beklemiyordum. Siteyi kısaca inceleyeceğim:

Niluferturizm.com.tr Giriş İntrosu

Girişte mavi beyaz karışımı bir intro karşılıyor bizi.Logo arka planı beyaz, logonun geldiği dikdörtgen alanın rengi ise farklı ve sırıtıyor. Transparan yapılması gerekir normalde logo arka planın. Ayrıca intro bitirişinde oluşan şekil çok garip. Flash mavi ve sayfa arka planı beyaz. Hiç olmamış. Siteye girişte kötü bir izlenime sahip oluyorsunuz.  Logonun yanına gelen 3 top neyin nesi ne anlama geliyor onu da anlamak çok zor.

giriş intro1

intro biterken oluşan görüntü

intro biterken oluşan görüntü

Ben burda sadece intronun hatalarından bahsettim. Tasarım olarak çok kötü. Firmalar girişte introyu 2 şekilde kullanılır:

Birincisi logo ile giriş düşünüldüyse ve dil seçeneği varsa intro kullanılabilir.
İkincisi ise kampanya,yenilikleri duyurmak için kullanılır. Reklam amaçlı.

Nilüfer Turzim’in yeni tasarımındaki giriş introsu ise hiçbir amaca hizmet etmiyor. Flash programını yeni öğrenen bir amatörün yapmış olduğunu düşündürüyor.

Niluferturizm.com.tr Anasayfa Tasarımı

Anasayfa ile ilgili değerlendirmelerimi baştan sona doğru yapacağım. Öncelikle sitenin üst kısmına bakalım. Logo şeffaf bir şekilde animasyonlu olarak konumlandırılmış. Firmanın logosu çok sönük kalmış bu tasarımda. Flash animasyon ise tam bir rezalet.Onun yerine beyaz bir alan üzerinde 2d olarak yapılmış üzerinden parlama efekti geçen bir logo mükemmel olabilirdi.

Üst kısımda (header olarak bilinen kısım) kırmızıdan beyaza bir geçiş yapılmış. Gövde kısmında da beyazdan maviye doğru bir geçiş var. Logodaki renklerin kullanılması doğru. Ama arkaplandaki bu geçiş çok amatörce yapılmış.

Nilüfer Turizm Yeni Anasayfa Tasarımı

Nilüfer Turizm Yeni Anasayfa Tasarımı

Menülerin üstüne gelince ilgili menü küçülerek arka planda sarı bir parlama yapılmış. Bu da uygun değil. Onun yerine logo ikonu üzerine gelince ikonun öne doğru büyümesi ve arka planın beyaz parlaması çok daha doğru olacaktı.Ayrıca ikon ile text link bir bütün olmalıydı. Bu da hatalı.

Öneri ve şikayetlere tıkladığımızda http://support.nilufer.com.tr/ bu linke yönleniyor ama klasör şifreli olduğu için bu bölüme girilemiyor.

Butonların üstünde firefox,chrome ve ie7 ile uyumlu olduğu belirtilmiş. Bu uyarının bu fontta ve bu şekilde gösterilmesi de çok göze batmış. Ayrıca belirtilen tarayıcılarda uyumlu değil. Kodlama hataları var. Sayfa aşağıya doğru epeyce uzamış. Buna neden olan ortada kullanılan slider. Slider hazır olarak bulunmuş ve kullanılmış. http://www.slidedeck.com/?ref=www.niluferturizm.com.tr bu adrese link gözüküyor.

Sol kısımda anket ve rezervasyon sistemi var. Sol blokun tasarımı fena değil. Çağrı merkezi görseli ise küçük ve zor okunuyor.Anasayfada sol altta veya sağ altta çağrı merkezi numarası büyük bir şekilde olması gerekirdi.

Orta kısımda manşet sistemi var. Güzel düşünülmüş. Duyurular bu kısımdan yapılıyor. Fakat manşet resimlerinin bir kısmının tasarımı da site gibi kötü olmuş. Hemen altında Nilüferden Haberler var. 5 tane kayar tab menü var. Hepsinin de içi boş. Belliki site bitmeden siteyi yayına alıp bu facia ile herkesin karşılaşmasına neden olmuşlar.

Tab menülerin yanlarındaki oklarda çok kötü yapılmış.

Sağ blokta ise sitede bulunması gereken sayfalar biraraya toplanmış. Çok büyük bir yanlış daha yapılmış farkında olmadan. Hazır kullanınal slider ın logosu da hemen altında görünüyor. Sayfaların üzerine gelince mavi renkte beliriyor ilgili sayfa. Ve borderlar kırmızı yapılmış. Felaket.

Aşağıdaki resimde kurumsal sayfasını ve yukardan aşağı yazılmış diğer alt sayfalarını görüyorsunuz. Daha doğrusu göremiyorsunuz. O butonları okumak için ekranı çevirmeniz lazım. Bu kadar kötü düşünülemez. Hazır slide kullanmanın zararı burda. Kurumsal bir siteye gitmeyecek herşey yapılmış.

Sağ bloktaki sayfalardan Filomuz sayfasına girdiğinizde resimlerin gölgelendirilmesi ve yapılan grafik çalışması tam anlamıyla berbat.

En alt kısımda yazılan 2000-2010 Nilüfer Turzim yazısı ise oraya raptiye ile tutturulmuş alakasız bir aksesuar gibi sırıtıyor. Sitedeki font ve punto seçimi çok kötü. En kötüsü font seçimi olmuş. Alt kısımda bunu görebiliyoruz.

Nilüfer Turzim Yeni Web Sitesi Değerlendirmem

Son olarak şunu söylemek istiyorum: Site toplama bilgisayar gibi toplama olarak yapılmış. Seo (arama motoru optimizasyonu )açısından ise hiçbir şey yapılmamış. En basit olarak description ve keywords metalarını inceleyelim:

meta name=”Keywords” content=”nilufer, nilüfer, nilüfer turizm, nilufer turizm, kayapalı, kayapali, antalya, alanya, starliner, kemer, manavgat, seyahat, turizm, yolculuk, satış, sefer, online bilet, her koltukta TV keyfi, artıbilet, artibilet, travego, dondurma ikramı, bursa, izmir, ankara, eskişehir, 7gün, 7lira, gezgin, nilüfer gezgin, nilufer gezgin, wireless, cep telefonu özgürlüğü, servis, bilet, karayolu, yolcu”
meta name=”Description” content=”Kayapalı Nilufer Turizm, Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmanın sitesinde, seferleri, bilet satış noktaları ve iletişim detayları yer alıyor.

Anahtar kelimelerde “nilüfer,nilüfer turizm” tekrarlanıp yazılmış. Cep telefonu özgürlüğü gibi alakasız kelimeler de seçilmiş. Açıklama metasında da bazı yerler uygun yazılmamış.

Özetle bitmeden,test edilmeden yayına alınmış amatör ruhlu bir tasarım örneğini böyle büyük bir turizm firmasında görmek çok üzücü. Markaya yakışır olmadığı ortada.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Yazmış olduğum değerlendirmeye Nilüfer Turizm Genel Müdürlüğü tarafından gösterilen ilgiye teşekkürler. Bu kadar olumsuzluğa her yönetici pozitif olarak bakmaz ama Nilüfer Turizm yapıcı olarak değerlendirmiş. Gayet güzel bir bakış açısı.

Yorum Yap