Öğrendiklerim

Rüzgar gibi nakliyat Rüzgar Nakliyat

Nakliyat platformundan evden eve nakliyat firmalarını araştırıyordum. Bu siteye ilan bırakabiliyor ve gelen teklifleri değerlendirebiliyorsunuz. Burdaki firmalarla görüşüyordum ama ablam mahallede gördüğü(rüzgar nakliyat) bir nakliyeciyle anlaşalım dedi. Eve çağırdım eşyaları gösterdim. Patpatlı nalyonlar ve battaniyelerle ambalajlama yaptıklarını söylediler. Battaniye işin içine girince pek de iyi olmayacağını anladım ama ablam seçti diye anlaştık Rüzgar Nakliyat ile. Annemde Siirtli oldukları için bunlar iş yapar deyip okey vermişti zaten.

Kartvizitlerinde adres bilgisi yoktu. Bu da çok garipti. Neyse anlaştık bir kere dedik. 🙂  Cumartesi sabah 7 de geleceklerdi. Ama 6 de geldiler. 4 kişiydiler. Patpatlı naylonları yoktu streç film getirmişlerdi. İyice içime sinmemeye başladı. Mobilyaların çoğunu da sadece bantlayıp taşıdılar. Ambalajlama veya battaniyeye sarma bile olmadı. Tabi evde mobilyadan çok giysi poşetleri vardı. Onlar bayağı yordu diyebilirim. 4.kattan indirmeleri 4,5 saatte bitti. Sonra 1.kata çıkardılar.Bu da 3 saat sürdü.

Kısaca artılarından ve eksilerinden bahsedeceğim.

Rüzgar Nakliyatın Eksileri

Üzerinde cam yazdığım kolileri nasıl yerleştirdilerse 6 cam kase kırılmıştı. Tabi bunu sonradan fark edebildik.

Kap kacak olan ve dikkatli taşıyın dediğim poşetlerin birinde 3 tane saat camı kırıldı.

Yatak odası bazasını zorlaya zorlaya indirdiler. Sağa sola bariz çarptı.

Mobilyalar söküldükten sonra ambalajlanmadı. Çizikler oldu.

Televizyon sehpasının ayağı kopmuştu.

Dolapların montajı nizami yapılmadı. Simetrik olmayan zor kapanan kapaklar bariz belli oluyordu.

Çanak anteni düşürdüler elektronik alıcısı zarar gördüğü için onu da ücretli değiştirmek zorunda kaldık.

Ambalajlama diye sadece streç filme sarma 3-4 parça da yapıldı. Vitrin camları ne kağıda sarıldı ne de başka birşeye.

Rüzgar Nakliyatın Artıları

Taşırken oflama puflama gibi şeyler olmadı. Ekstradan bir mobilyayı alt komşuya da indirdiler. Bir buzdolabını da bir komşuya verecektik onu da indirip komşunun kamyona yüklediler.

Çamaşır makinesi,bulaşık makinesi bağlantılarını da yaptılar. Hatta ek boru alıp gelmemi de beklediler.

Hoş muhabbetleri oldu zaman zaman. Özellikle annem ne dediyse yaptılar. 🙂 Hele bir yapmasınlar …:D

Genel Değerlendirme

Rüzgar Nakliyat diye bildiğim firmanın kamyonunda başka bir nakliyat firma adı yazıyordu yazıyordu. Kartvizitlerinde de adres bilgisi olmaması pek güvenilirlik sağlamıyor firmaya. Ben web siteniz neden yok dediğimde ise her sene para ödeniyor, ilgilenmek felan lazım şeklinde geçiştirdiler. Profesyonel bir firma olma gibi niyetleri olmadığı tavsiye sistemi ile işlerini sürdürdükleri ortaya çıkıyor.

Ayrıca kendi aralarında kürtçe konuşmaları da pek hoş değil. Doğru da değil. Açıkcası ben oluşan bu zararlar ve ambalajlama şeklinden dolayı tavsiye etmiyorum.Nakliyat platformundan firma seçip online sözleşme imzalamak çok daha doğru olacaktır.

Konuştuğum birçok firma Karslıların yaramaz adamlar olduğunu çoğunun hırsızlık yaptığını söyledi. Tabi ki genelleme yapmıyorum ama nakliye işinde tercih etmemek gerektiğini öğrendim.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

10 Yorum var.

 • Bu nasıl bir yaklaşım. Karslıların yaramaz adamlar olduğunu ve çoğunun hırsızlık yaptığını nasıl söylersin Hayatında kaç karslı tanıyorsun? Ben Karslıyım ve 15 yıldır nakliyeciyim. Bırak hırsızlığı, nakliye ile ilgili şikayetlerin sayısı dahi 15 yılda 10 u geçmez. Karsı ve karslıyı yargılamadan önce Karsın tarihini oku önce. Okusaydın Karsın Anadoludaki ilk Türk kenti olduğunu ve Oğuzların Karsak boyu tarafından kurulduğunu, Osmanlı-Rus savaşında Karslıların gösterdiği kahramanlıklarından dolayı Gazi ünvanı ve gazilik madalyası alan ilk şehir olduğunu bilirdin ve böyle zırvalamazdın. O kürtçe konuşanlarda karsın yerlileri değil, muştan,ağrıdan,vandan gelip karsa yerleşen kürt aşiretleridir. Böyle bir platformda böyle bir yazıyı yayınlayanlarada yazıklar olsun. Umarım basın yayın savcılığının da dikkatini çekecektir böyle ayrılıkçı bir yazı.

 • Ben zaten bunu kendim söylüyorum demedim. Okumadan cevap yazmışsınız. Eve gelen nakliyecilerin kendi sözleri bunlar. Genelleme yapmıyorum dedim zaten. Gittiğimiz emlakçı da aynı şekilde yaşadığı birkaç olayı anlattı. Onun görüşü de aynıydı.

  Aldığım teklifler içinde herkes 700 verirken bir tanesi 1200 vermişti. Aradım konuştum. Karslı olduğunu söyledi o da. Fiyatı neden bu kadar pahalı pek açıklayamadı.

  Burada il ayrımı veya Türk-Kürt ayrımı yapmıyorum. Karslı dostlarım da kürt dostlarımda var. Şu insanlar çok dürüst deyip de aksi çıkanlar da var. Ben piyasadaki yaklaşımın ve bilinirliğinin nasıl olduğunu söyledim.

 • Bak kardeşim senin yazının tamamını okudum.”Karslı nakliyatçılardan da uzak durun.” kısmını büyük puntoyla yazan sensin.Ardından “Konuştuğum birçok firma Karslıların yaramaz adamlar olduğunu çoğunun hırsızlık yaptığını söyledi. Tabi ki genelleme yapmıyorum ama nakliye işinde tercih etmemek gerektiğini öğrendim.” diyen sensin. Burada o firmaların karslıları karaladığını söylüyorsun ama ardından nakliyede karslıların tercih edilmemesi gerektiğini belirtiyorsun! Güzel kardeşim sen o firmaların Karslılara karşı yaptıkları aleyhte propagandanın gazına gelip bunları yazmışsın.Hangi şehirdesin bilmiyorum ama Ankara’da da nakliye sektöründe Çorumlu,Haymanalı,Karslı çekişmesi sürer gider. Olayın temelinde var olan şey ise şehirlerimizdeki aşırı göç ve işsizlik nedeniyle yeni arayışlara giren gariban insanların 15-20 yıl önce sektörleşmeye başlayan “evden eve nakliyat” işine hücum etmeleri ve bu işi eski bir 1210 ford kamyon,4 fıçı,50 battaniye ve 4 hemşehri hamaldan ibaret görerek adeta mantar gibi şehirlere yayılmaları, acımasız rekabet,hemşehricilik, devletin üç kuruşluk adamlara milyon dolarlarla teşvik kredileri verirken bu insanları görmezden gelmesi, ve maalesef emlakçıdan ev tuttuğunda bir kira bedelini komisyon olarak emlakçıya seve seve veren müşterinin, iş nakliyeye gelince üç kuruş paraya adeta V.I.P. hizmeti istemeleridir. Bir berberin dahi fiyat tarifesi varken nakliyecilikte tarife yoktur. Yani işin özünde işsizlik,garibanlık,cahillik,sahipsizlik ve maalesef hemşehricilik vardır.Bunların üzerine birde yozlaşan,törpülenen ahlaki değerleride eklerseniz gerisini düşünün artık.Benim amacım Karsı ve Karslıları savunmak değil,zaten buna ihtiyaçlarıda yok.Amacım insanları yada belli toplum kesimlerini eleştirirken “Dezenformasyona” alet olmamak ve olayların temeline bakabilmeyi önermekti.

  • Öncelikle bu bilgilendirici cevabınız için teşekkürler. Açıkcası firmalar arasında olan bu rekabetten dolayı bu şekilde konuştuklarını pek tahmin etmemiştim. Başkalarının yönlendirmesi ile ben de uzak durun dedim. Bu noktada özür diliyorum.
   Nakliye sektörünü çok güzel açıklamışsınız. Dediğiniz gibi 4-5 hammal ve bir araba ile bu işe girişenler çok. Özellikle İstanbul’da çok fazla. Aydınlatıcı cevabınız için tekrar teşekkürler.

 • Ben devran nakliyatın sahibiyim.Hakkımızda yapılan yorumlar asıl ve gerçeği yansıtmamaktadır.Bu bizi karalama politikasıdır.kanatimce rakip firmaların bize karşı yürütmüş olduğu bir oyundur.Sizin işinizi yapan firma rüzgar nakliyat adında bir firmadır. Bizimle ilgilisi yoktur.

 • güzel arkadaşım bizim yerimiz yurdumuz belli biz 22 yıllık bu işte hizmet vermekteyiz hiçbir zaman rakip firmamızı karalamak asla prensibimiz değildir ama eger kendi işnizi rüzgar nakliyatla yapmışsanız neden bizim firmamızın ismini kullanıyorsunuz? lütfen devran nakliyatın ismini kullanmayın. bizim yaptıüımız işler hep referanslıdır lütfen hangi firma sizi taşımıışsa onun ismini kullanın. saygılar devran nakliyat sahibi. vahap kaya

  • Kamyonda ne gördüysem onu yazıyorum sonuçta ben burda müşteriyim. Nakliyat firması değilim. Nakliyat firmaları kendi aralarında çamur atar vs. o benim problemim değil. Ne yazıyorsa ben onu söylüyorum. Şu ana kadar hiç bir yalan yazım yok ve kamyondaki bu yazıya da zaten aile bireyleri şahittir. Siz açıklamanızı yaptınız okuyan doğru bulur ya da bulmaz onlara kalmış.

 • bak mehmet kardesim biz yıllardır bu işi yapıyoruz sen rüzgar nakliyatla taşımışsın 1 bunu doğrulayalım yıllardır bu işi yapıyoruz herhangi bir şikasyet gelmedi kısacası bizim belli çalıimalrımız mevcut 1 biz sadece aracı tahsis ederiz 2. aşamalarımız eşyalarının sen toplarsın biz gelir toplarız. 3 her lşeye toplar gideriz herhangi bir zara vermeden bu rüzgar nakliyat evinizi tutmuşşa gelipte aracı bizden kiralamış olamaz mı ?

 • rüzgar nakliyat beni dolandırdı ne adresi doğru ne kamyonu var kaporayı aaldı eşyalarımı sokakta bırakıp kaçtı hırsız söylediği vaatettiği herşey yalan hamallara taşıtıp kamyon kiralıyo kamyon bulamazsa kaçıyo kimse şikayet etmediği için yanına kar kalıyo ..nakliye firması değil aldanmayın.peşin aldığı 400tl haram zıkkım olsun hayrını görmesin

Yorum Yap