Hayattan

Samet Restaurant İftar Değerlendirmem

Ramazan ayının gelmesiyle beraber iftar toplantılarına da başladık. Avrupa yakasında oturan Murat’la güzel bir iftar yapalım dedik. Yer tercihi yapma işi tabiki bana düştü. Ben de açık hava ve deniz manzaralı yerler ararken kısa zamanda bulmanın zor olduğunu gördüm.Derken yakala.co da gözüme SamEt Restaurant takıldı.  Kampanyalı fiyatı ise şöyle:

•    1.Menü Seçeneği: 70 TL yerine 34,90 TL!
•    2. Menü Seçeneği: 80 TL yerine 39,90 TL!

İftar mekanları aşağı yukarı bu fiyatlarda. Deniz kenarı olmasada havuz başında bir iftarın güzel olabileceini düşünerek ve Murat’ın işten çıkıp gelmesi için de ulaşımın kolay olduğunu da hesaba katarak bu mekanda karar kıldım. Öncelikle telefon açtım. Telefona iftar organizasyonunu yapan Derya Hanım çıktı. Kupon almak üzere olduğumu belirttim ve rezervasyon yaptırmak istediğimi söyledim. Kendisi de şu cevabı verdi: Siz isterseniz oradan almayın ben size yine aynı menü fiyatından rezervasyon yapayım. Ben de kupon kodu, kredi kartı vs. uğraşmak istemediğimden hayhay dedim. Havuz kenarında bir masa istediğimi açık bir şekilde belirttim. Derya Hanım da şu cevabı verdi: Merak etmeyin size havuz kenarında çok güzel bir yer ayıracağım. Bu güven verici cümle üzerine telefonu kapattım.

Ben denizden Murat karadan derken Mecidiyeköy’de buluştuk. 🙂 Yavaş yavaş mekana doğru yürüyorduk. Esentepe tarafına doğru. Ve Samet Restaurant’ın tabelasını görüp içeri girdik. Hoş bir havası vardı. Yeşillikler içinde havuz başında güzel bir iftar yapacağız umuduyla içeriye girdik. Bizi güler yüzüyle Derya Hanım karşıladı. Buraya kadar herşey güzeldi.

Rezervasyon yaptırdığımı söyleyip yer gösterilmesini bekledim ki bize gösterilen yer mekanın en köşesinde, hoşuma gitmeyen bir yer oldu. Ben de telefonda bu şekilde konuşmadığımızı üstünü,altını çizerek belirttim. Derya Hanım ise malesef 2 kişilik masa için havuz kenarında hiç yer olmadığını söyledi. Benim moralim bozuldu. Murat da şaşırdı bu duruma. Sonra başka bir yer gösterdiler ilk oturduğumuz yere göre biraz daha iyi denilebilir. Havuz manzarasına bakmam için başımı 90 derece çevirmem şart olan bir başka masaya istemeye istemeye geçtik. Ben önümdeki servis masalarının ve sarmaşıkların manzara keyfini çıkarırken Murat da diğer müşteri masalarının arasından en azından havuza bakabiliyordu…

blank

Samet Restaurant’ın ilk intibahı bizde hiç iyi olmadı. Neyse dedik ve masamıza oturduk. Mezeler geldi. Ezan saatini beklerken yaşadığımız bu kötü durum hakkında da konuşmalarımız devam etti. Sonrasında çorbalarımız geldi. Biraz fazla tuz atılmış mercimek çorbamızı içtik ve ara sıcakların gelmesini beklemeye koyulduk. Bu sırada şef garson elinde adüsyonu ile gelip bize ne içeceğimizi ve ana yemek tercihimizi sordu. Halbuki telefonda Derya Hanım’a 2. menüyü alacağımızı belirtmiştim. Neyse tekrar cevapladım. İçeceklerimizi söyledik. Önce içecekler geldi. Fakat içecekleri not almasına rağmen şef garsonumuz tekrar ne içersiniz diye sordu. Aynı şeylerin 2 kez cevaplandığı bir mekan bence profesyonellikten uzak bir yerdi ama bu tür ufak şeylere takılmadan tekrar söyledik.

blank

Arasıcak olarak fındık lahmacun ve kaşarlı mini pide geldi.Tadları fena sayılmazdı. İçeceklerimizi yarılamıştık. Normalde ana yemek ile beraber gelmesi gereken içecekler servisin çok yavaş olmasından dolayı bitti ve saat 21:30 da(iftar: 20:37) birkaç kez garsonlara hatırlattıktan sonra karışık kebabımız geldi. Muhteşem su eşliğinde kebap yemeye başladık. Malesef kebapları da lezzetli değil yağlıydı. Yani ortalama bir kalite diyebilirim. Elit bir mekan tadında değildi bunu birçok farklı yerde yemiş biri olarak söylüyorum.

Garsonlar dikkatimi çekti. Birşey istemek için fırsat kollamanız gerekiyor. Göz göze gelmek çok zor. Halbuki her garson belirli sayıda masadan sorumlu olmalı ve müşterinin gözünün içine bakmalı. Ara ara gelip bir şey arzu eder misiniz diye de sormalı. Başka yerlerde bu şekildedir. Biz ise garson çağırmak için göz yarıştırıyorduk.

Sonrasında karpuz ve tatlı geldi. Arkasından da kötü bir çay. Tatlı yediğimiz için kötü tadı ilk başta anlaşılmıyor ama tatlı sonrası bunu ikimizde fark ettik.

Samet Restaurant’ın iftar menüsünde neleri beğendim?

Fasıl müziği muhteşemdi.

Tatlılar içinde fıstıklı irmik tatlısı çok güzeldi.

Karpuzu beğendim.

Mezeleri beğendim.

Genel eksikler

İftar tabağımızda salam ve tereyağı göremedim.

Cacık yoktu. Onun yerine daha kıvamlı yoğurtlu bir meze vardı.

Tel kadayıfta menü de yazdığı gibi dondurma yoktu.

Kahve ikram edilmedi, sorulmadı bile.

Tatsız Son

İftarımızı bitirdik ve bitmeden önce Derya Hanım geldi. Kupon kodlarımızı sordu. Bende telefonda kupon kodu almayacağımı söylediğimi yineledim. Not almadınız mı diye uyardım. Aladım ama teyit amaçlı vs. dedi Derya Hanım. Pek inandırıcı gelmese de durumu açıkladım o da tamam bu şekilde not alıyorum dedi. Hesabı istedik. Hesap 90 tl geldi. Murat tam ödeyecekken ben durdurdum. Hatalı dedim şef garsona. (sanırım adı Tahsin) Ve biraz sinirli bir şekidle Derya Hanım‘a söylemiştik tekrar neden soruyorsunuz 3 kere dedim. En başında yaptığım telefon konuşması hiiç dikkate alınmamış. Daha sonra aralarında tartıştılar. Biz hesabı ödedik.

Şef garsona memnun kalmadığımı söyledim. O da neden diye sordu. Derya Hanım‘a da sormuştu bu soruyu bütün masaları tek tek gezerken. Aynı cevabı verdim. İstediğimiz yerin ayrılmadığını da söyledim. Şef garsonda bana söyleyseydiniz ben hallederdim dedi. İşte bu sahne organizasyonun ne kadar sorunlu olduğunu da göstermiş oldu.

Diğer müşteriler memnun kalmış ama 1 tane memnun kalmayan müşterilerini memnun etmek için uğraşmadılar. Neden? Çünkü nasılsa iftarlar dolu geçiyordu. Müşteri sıkıntıları yok. Bir kişiyi kaybetmenin nasıl br kayıp olacağını umursamıyorlardı.Memnun kalsaydık 6-7 kişilik arkadaş yemeklerimizi burada yiyebilirdik. Memnun etmek için hiç bir jestlerini de görmedik. 1977 yılından beri bu firmanın nasıl ayakta kaldığını merak ediyorum. Etrafında büyük iş yerlerinin olması en büyük etkendi muhtemelen.

Genel olarak söylenen sözlerin yerine getirilmemesi kısaca yalan söylenerek rezervasyon yapılmasından  memnun kalmadım. Genel olarak tavsiye etmeyeceğim bir mekan. Değerlendirmem tamamen bana ait ve şeffaftır. Eleştirirken hak yememeye de özen gösteririm. Yanımda bir şahitim olması da bunu doğrular zaten. Murat’da yorumlarını yapar.

blank

Ek olarak belirtmek istediğim bir şey de Google’da samet restaurant araması yaptığınızda mekanın resmi sitesi arama sonuçlarında çıkmıyor. Umarım bu durumu da düzeltirler. (www.sametcaferestaurant.com)

Bu arada bir pazarlama taktiğinden de bahsedelim: Normal de 45 tl olan menü fırsat sitesinde 80tl olarak kabartılıyor. Siz de gerçekten indirimli aldığınızı zannediyorsunuz. Aslında indirminiz 5tl. Tabi ki bu tür pazarlama taktikleri normal. Ticaretin gerekleri arasında. Pazarlama ile uğraşan arkadaşlara da bir fikir vermiş olalım.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

6 Yorum var.

 • aynı mekanda bizde 4 kişilik bir arkadaş grubu ile iftar yaptık 26 temmuz perşembe akşamı idi. içeride yaklaşık olarak 100-120 kişi iftar yaptı,bizim mekanla ilgili tek sıkıntımız herkese aynı anda(ezan okunma saati) çorba servisi yapamayacaklarından,çorbalarımız ezan okunmasına 5dk kala servis edildi ve haliyle çorbalar içtiğimizde soğuktu! ana yemek olarak karışık ızgara geldi ve şimdiye kadar yediğim neredeyse en lezzetli adana kebabını yedik.içecek sıkıntısı yaşamadık ana yemek gelmeden önce içecek servisimiz yapılmıştı.yemek sonrasında gelen fıstıklı irmik tatlısı ise gerçekten başarılı idi.yemek bitiminde çay kahve servisi yapıldı biz orta şekerli türk kahvesi tercih ettik ne yazıkki iki sade iki orta kahve geldi yanlış olduğunu söylediğimizde hemen orta kahvelerimizde geldi.genel olarak mekanı değerlendirdiğimde kebaplarını ve tatlısını lezzetliydi,içeride 120 kişi varken de yaşadığımız ufak aksaklıkları çok büyütmek sadece keyfimizi kaçırırdı.tekrar gitmeyi düşünüyoruz,bu arada çıkarken yanımıza gelip memnun kalıp kalmadığımızı soran restoran müdürü ise tekrar beklediklerini ve bir aksaklık yaşandıysa telafi etmek isteyeceklerini hatırlatarak bizi diğer tüm müşterileri olduğu gibi kapıya kadar geçirdi.
  dediğim gibi genel değerlendirmem ‘tekrar gidilebilir’.

 • bu mekana son bir senedir ayda bir gidiyorum.28/07 cumartesi akşamı 21 kişilik bir arkadaş grubu ile gittik,
  bir gün önceden rezervasyon yaptırdık maalsef bahçede yer olmadığından içeride yemek zorunda kaldık ama yinede iç mekanın camları tamamen açıldığından bahçe ile bir gibi hissediliyor.bizim çorba servisimizde sıkıntı yaşanmadı ezana bir iki dakika kala geldi ve sıcak içtik.mezelerin içinde en çok patlıcan salatasını beğendik,ana yemekte ise karışık kebap sipariş ettik,gelen tabak çok dolgundu haliyle 21 kişi gittiğimiz içinde kalan tüm etleri paket yaptırıp çıkarken aldık.irmik tatlısı çok lezzetliydi yukarıdaki yorumlarada bakılacak olursa herkesin ortak beğenisi haline gelmiş,mekanı ziyaret edecek müşterilere tavsiye edebilirim.yanısıra gelen kadayıfta dondurma yoktu.yemekten sonra kahve servisi yapıldı.hepsi sıkıntısız geldi.herzaman olduğu gibi tekrar gidicez.

 • Emre arkadaşım ile ilk defa gittiğimiz bir mekan. Tüm organizasyonu Emre yaptığı için sessiz kalmam gerekiyordu ve öyle de oldu. Çıkan aksaklıklara Emre çok üzüldü. Nedeni ise beni davet etmişti ve internette araştırdığını, çok güzel bir yer olduğunu ve tatlı bir iftar olacağından bahsetmişti. Sanırım arkadaşım bana karşı mahçup oldu ama Emre senin ile bu yaşananların bir bağlantının olmadığını düşünüyorum ve gönlünü ferah tut demek istiyorum.

  Mekanın girişinde kimse olmaması ilginç geldi bana. Akabinde bizimle ilgilenen bayanın köşede tek kişilik bir masaya 2 sandalye atılmış atık bir masaya yönlendirmesi çok amatörceydi.

  Dikkatimi çeken diğer bir konu ana yemeğin gelmesi yaklaşık bir saat sürdü. Sanırım akşam,yatsı ve teravih namazını kılıp gelin yemek anca hazır olur demeye getirdiler. Bu ince tavırlarından kutlarım orayı doğrusu 🙂

  Müzik seven biri olarak seçimleri doğruydu fakat aynı parçalar tekrarladı. Sanırım listeleri 10 şarkıdan ibaret.
  Bir kaç sıkıntımızı dile getirdik görevli arkadaşa, sadece idare amaçlı bir kaç şey söyledi gitti.

  İçeceğin kutu kola olarak masaya getirilmesi tam bir fiyasko 🙂 Köşe başı dönercilerde aynısını yapıyor bir farkınız olsun !

  Mekanın diğer bir ucunda bir çift dikkatimi çekti. Topluluğun olduğu yerden biraz daha uzakta ve dar bir alanda olduğu için masaları havuzun kenarında uc kısımdaydı. Garson onlarla hiç ilgilenmedi. İçim acıdı, belkide çocuğun kızı yemeğe götürdüğü ilk gündü ! Çocuğun ilk okulda bile o kadar elini kaldırdığını zannetmiyorum. Zaten ortamdan ilk onlar ayrıldı.

  Yemeklerden ziyade mezeleri beğendim. Tatlıları hoşuma gitti gayet kıvamında ve hafif.

  Sanırım Derya Hanımdı bizim ile ilgilenen. Derya Hanım elinizde müsvette kağıt ile ne yemiştiniz diye sorup hesap çıkarmanız biraz uygunsuz olmadı mı ?

  Gidip görülebilir, yemeği yenilebilir bir yer ama bir organizasyon düşünüyorsunuz kesinlikle tavsiye etmiyorum !!

Yorum Yap