Hayattan

KPSS 2012 Lisans Soruları Nasıldı?

kpss 2012 nasıldı

blankKpss 2012 lisans sınavına girdikten sonra sınav soruları hakkındaki değerlendirmelerimi de paylaşmak istiyorum.

Son 5 yılın Kpss sınavlarına baktığımızda en zor yıl 2009 olarak gözüküyor. Geçmiş sorulara bakan biri olarak bu sene ki sınav soruları genel olarak kolaydı.

Sınava zor sorularla hazırlananlar için sıcak duş etkisi yaratmış olabilir. 🙂 Kolay olması yüksek net yapmayı da gerektireceği için fazla efor sarf etmek gerekiyordu.

Kpss 2012 Türkçe soruları nasıldı?

Bu sene bütün adayların zorlandığı ders izlenimlerime göre Türkçe’ydi. Türkçe neden zor geldi? Türkçe sorularında özellikle son 10-12 sorudaki paragrafların uzun olması ve okurken odaklanamama en büyük zorluklardandı. Bana göre sorular zor değildi. Hızlı okuyup anlayabilen biri kısa sürede çözebilirdi.Türkçe genel olarak çalışılacak veya soru çözülecek bir ders olarak görünmez o nedenle birçok kişi zorlandı. Ama insan ana dilindeki soruları doğru yapmalı. Bu sınavdan sonra Türkçe’ye çalışmanın da gerek olduğu görülmüş oldu. Benimde 10 dakika fazladan zamanı mı aldı ama bu zor anlamına gelmiyor bana göre. Genele baktığımda Türkçe zor diyor geçiyorum. 🙂

Kpss 2012 Matematik soruları nasıldı?

Matematik soruları önceki yıllara göre orta düzeyde zordu. Bana göre kolaydı. Birçok kişi vakit kalmadığı için sorulara bakamamış olabilir ama baksalardı en az 15 tane yapabilirlerdi. Sorular içerisinde zor olan en son 3 soruydu: Tablo-grafik sorusu. Bunun dışındakiler kolay sorulardı. Formata uygundu. Matematiği sevmeyen ve zor bulanların en azından 10-15 net çıkarabileceği bir bölümdü diyebilirim.

Kpss 2012 Genel Kültür soruları nasıldı?

Genel Kültür sorularına baktığımda kolay olduğunu söyleyebilirim. Sözelim iyi olmadığı için çok iyi netler çıkaramayacağım ama bu bölüm sorularının kolay olduğu gerçeğini değiştiremez. 🙂 Coğrafya sorularında 3-4 soru iyi hazırlanmamıştı diyebilirim. Tarih sorularında da 3 tane zor soru vardı diyebilirim. Vatandaşlık soruları da birçok kişinin yapabileceği formatta kolaydı diyebilirim.

Genel değerlendirme yaparsak 2012 Kpss kolay bir sınavdı. Türkçe konusunda antreman yapanların da rahatlıkla yetiştirebileceği bir sınavdı. Ama soruların daha önceden dağıtldığı ile ilgili haberleri de dikkate alırsak (bu yazımı okuyabilirsiniz) puanlar bu sene malesef düşük gelecek ve hakkıyla yapanlar düşük puan alacak gibi görünüyor.  Kpss 2012 Önlisans sınavına girecekler stres yapmadan çalışır ve Türkçeye de önem verirlerse rahatlıkla güzel netler çıkartabilir. Önlisans sınavında Matematik ya da Coğrafya zor gelebilir diye tahmin ediyorum.

Umarım herkes hak ettiği puanları alır. Başarılar…

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

  • sence 120 soruya da bakan baba yiğit var mıdır.dershane 1000tl hatanın 3 günü git gel 2 saat o yolu çek,eve gel ders çalış.kendi kendine sıkıntı yarat,hayattan soyutla kendini. sınava gir. gel gör ki soruların hepsine bakamadan sınav bitsin.İnsanın kendi anadilini bu kadar anlaşılması zor duruma getiren nedir acaba?karşılaştırmalarını iyi yap.2010 ie 2012 sorularını al ve karşılaştır.sonra yorum yaz…

    • 2010 kpssye dde girdim. Ona göre bu Kpss daha kolay. Her sene bir bölüm sorularını zorluyorlar bu da bilenle bilmeyeni ayırıyor. Sınav sistemini tartışmıyoruz burda. Yanlışlığı hakkında ne kadar konuşulsa bitmez. Sizde kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz.

Yorum Yap