Genel

SEO ve Google Adwords savaşını kim kazanır?

Turkcell Blog‘da da yazmaya başladım. Hem bunun haberini vermek hem de 2. yazımı okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Turkcell’de genellikle ilgi alanım olan SEO ile ilgili yazılarım olacak. Vakit buldukça yazmayı planlıyorum.

SEO ve Google Adwords savaşını kim kazanır?

Google Adwords, Google’ın reklam ağı modelini arama sonuçlarına yansıtmasıdır diyebiliriz.

Yaptığınız birçok aramada sponsor bağlantı olarak ilk 3 sonuç ve sağ kısımdaki 8 sonuç Google Adwords reklam ağından gelmektedir.

SEO kavramının anlamını da bilmeyenler için tekrar hatırlatmak istiyorum. Arama motorlarında (Google, Yahoo, Bing vb.) ücretsiz sonuçlarda optimize edilmiş sitelerin sıralanmasıdır. SEO kavramının çıkış noktası da Adwords ile aynı nokta olan Google’dır.

Google 2013 yılında bu savaşın neresinde bulunuyordu?

Google arama sonuçlarını iyileştirmek için sürekli algoritma güncellemeleri yapar. Genel güncellemelerini duyurur ama rutin güncellemelerini duyurmadan yayınlar. Bu güncellemelerin amacı sizin arama yaptığınızda en doğru sonuca ulaşmanızdır. Doğal olmayan yollarla sitesini üst sıralara taşımış olan site sahipleri son güncellemelerden sonra ziyaretçi kitlesi bakımından büyük darbeler almıştır diyebilirim. Doğal arama sonuçlarında üst sıralarda olmanın zorlaştırılması işletmeleri Google Adwords’e yöneltmiştir. SEO çalışmalarına harcanacak zaman, istihdam ve para yerine Google’a reklam vermek firmalar için daha cazip gelmeye başladı. Bu sonuç bize Google’ın SEO ile savaş içerisinde olduğunu düşündürüyor. Gerçekten öyle mi?

Google’ın gelirinin büyük bir kısmının Adwords reklamlarından olduğunu düşünürsek doğal olarak Google site sahiplerinin SEO yerine reklam vermesini istiyor. Bu durumu destekleyen bir haber daha vereceğim: Google Partners.

Firmalar Google Adwords reklam ağı konusunda bilgili olmadıkları için işin uzmanı olan reklam ajansları ile çalışmaktalar. Belirli komisyonlarla çalışan ajansların yanı sıra bireysel Adwords danışmanları da mevcut. Firmalar Adwords danışmanlığı alırken bireylerin Adwords sertifikası olup olmadığına da bakmaktalar. Dolayısıyla bu hizmet veren kişiler Google Adwords sertifika sınavlarına hazırlanıp 50 dolar karşılığında sınava girebiliyorlardı. 2 sınavı geçtiklerinde sertifika alınmış oluyor ve Google veri tabanında yapılan danışman aramalarında da çıkabiliyorlardı. 30 Eylül 2013 itibariyle Google, Adwords sertifikasyon hizmetini ücretsiz yaptı. Amaç neydi? Buradaki amaç Adwords sertifikası almak isteyen, bu hizmeti vermek isteyen kişilerin sayısını arttırmak ve Google reklam gelirini yükseltmekti. Sınavların ücretsiz olmasıyla Adwords danışmanlarının sayısında da artışlar oldu. Böylece Google’a reklam verenlerin sayısı da artmaya başladı.

 

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap