Genel Pazarlama Stratejisi

Kapıda Ödemeli Alışveriş İle E Ticarette Ürün Pazarlama

  • Biz sanıyorduk ki insanlar rahat rahat internette kredi kartları ile alışveriş yapıyor…
  • Biz sanıyorduk ki güvenilir siteler olarak herkesin bildiği alışveriş siteleri herkes için güvenilir…
  • Biz sanıyorduk ki ziyaretçiler siteden online satın almak için sitelere giriyorlar…

Bizim sandığımız ama doğru olmayan birçok alışveriş deneyimi var. E ticaret sitelerinin markası ne kadar bilinir olursa olsun insanlar internetin ya da bilgisayarların virüslü olabileceğine hep şüpheli bakıyorlar. Bu insanlar az denilebilecek bir kitle değil.

Popüler olmayan tv kanallarına bakın. 5 kilo bal 100 tl ve kapıda ödeme diye bir reklam var. Hepiniz bilirsiniz. Hatta bu reklam ve firma iptal oldu diyede biliyoruz ama farklı bir markadan devam ediyor. Bu reklamın en güzel yanlarından birincisi kargo ile kapıya gelmesi ikincisi de kapıda ödemeli olması. Bu 2 madde internetten alışveriş yapmayan insanlar için güven telkin ediyor. Bu az olmayan kitleyi kullanmanın zamanı geldi diyip sitelerinde düzenlemeler yapan e ticaret siteleri de mevcut.

Yine hepsiburada reklamlarına değineceğim. Kargo konusunda yine aynı markaya bu yazımda yer vermiştim. Hepsiburada reklamlarında Fatih Terim, Gülben Ergen oynadı. Bunlar gerçekten pahalı reklamlar. Marka bilinirliğini arttıran önemli reklamlar. Fakat bunlara rağmen insanlar güvenip alışveriş etmeyebiliyor.

E ticaret sitelerinin rekabet oranlarının arttığından bahsetmiştim. Birçok E ticaret sitesi kendisini farklı bir yönüyle pazarlayarak bu az zannedilen kitleyi yakalayabiliyor. Peki formül ne?

Kapıda Ödemeli Alışveriş Siteleri

kapida-odemeli-alisverisKapıda ödeme sistemini ürün sayfalarında imajlarla vurgulayan siteler internete güvenmeyen kesimi yakalayan siteler olmaya başladı. Al gülüm ver gülüm mantığı her zaman güvenilir gelmiştir birçok kişiye. Kapıda ödeyip ürünü almak da hala insanlar için önemli bir güven meselesi. O nedenle E ticaret sitesi açacaklara ve açmış olanlara tavsiyem bu sistemi entegre ederek çalışmaları olacaktır.

kapida-odemeli-alisveris-2

Google aramalarında sunulan önerilerde de durumu görebiliyoruz. Güvenli alışveriş için bu seçeneği olan siteler aratılıyor ve bu sitelerden alışveriş yapılıyor. Adwords reklamlarında da bu seçeneği taktik olarak kullandıklarını görüyoruz.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap