Öğrendiklerim

SOSYAL CV

Sosyal CV ” uzun zamandır aklımda olan bir konu. Google’da sadece bir blogda bu konuya rastladım. Benim düşündüğüme yakın tarafları çok.

Sosyal ağların yaygınlaşması ve çok yüksek düzeylerde hayatımızda etkili olmasından dolayı iş hayatımıza da kapı aralayabilecek bir kanal olduğunu düşünüyorum. Özellikle farklı ağlarda takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını takip etmenin bir tık ötesinde onlara yorum yazmaya, iletişim kurmaya başlarsanız ilişkileriniz gelişiyor. Sosyal çevreniz artıyor. Tabi bu çevreyi canlı tutmanız tamamen size bağlı. Gerçek hayatta ulaşıp konuşamayacağınız kişilere Twitter‘dan bir (@ulker)mention yaparak ulaşabiliyorsunuz belki de kariyerinize bir basamak oluyor ya da olacak hale geliyor.

İş bulma sitelerinde CV oluştururken internet ilişkileri anlamında size sorulan sadece 2 soru var:

  1. E mail adresiniz.
  2. Web siteniz.

Bu iki madde dışında henüz başka bir bilgi istenmiyor. Şahsi düşüncem artık kişisel blog adresi, Faceebook hesabı, Twitter hesabı da istenmeli. Ya da çok yakında bunlarda CV nizde olmazsa olmaz olacaktır. Televizyonda marka isimleri söylenilmemeye çalışılır ama Tweet attım, Facebook’dan şuraya girebilirsiniz gibi sözler asla sansürlenmiyor, saklanmıyor. Yani marka reklamı olmaktan çıkmış normal bir kelime gibi Türkçemize girmiş durumda. Bu olguyu oluşturabilmek gerçekten çok önemli. Ama konumuz bu değil hemen geri dönelim konuya. 🙂

blankSosyal CV’miz günümüz durumuna baktığımda Facebook,Twitter ve blog adreslerimiz. İş verenler bence işe alacakları kişilerden bu adresleri de istemeli. İnsan kaynakları departmanı başvuru yapanlar içerisinde özellikle sosyal ağlarda hesapları olanı çok rahat bir şekilde inceleyebilir. İşe başvuran kişinin ahlakı, disiplini, kişiliği, asabiyeti, sosyalliği, genel kültürü, bakış açısı, dini görüşü, siyasi görüşü hakkında çok net bilgiler de edinebilir.

Örneğin makina mühendisi alacak bir firma için Sosyal CV ne anlam ifade eder inceleyelim:

  • Başvuran kişinin bloguna bakarak mesleği ile ilgili yazıları var mı yok mu bunu görebilir.
  • Sosyal ağlarda, özellikle Twitter’da attığı tweetler analitik fikirler içeriyor mu öğrenilebilir.
  • Verdiği cevaplardan matematiksel yaklaşımı var mı yok mu; mühendis kafasında mı bu da öğrenilebilir.

Yukarda bahsettiklerim %100 geçerli ya da kişiyi yansıtır anlamı taşımaz. Başvurduğu iş ile alakalı paylaşımlar yapmaması o alanda yetilerinin olmadığını tabiki göstermez. Ama ekip ruhu, şirket içi uyumu, iş disiplini hakkında bir fikir verebilir diye düşünüyorum.

Farklı bir örnek vereyim. Sosyal medya uzmanı arayan firmalar iş başvurusu yapan kişilerden mutlaka Sosyal CV‘lerini istemeli. Bazen işe almadıkları kişi aslında tam da aradıkları kişi olabiliyor. Firmalar görüşmeye çağırmadan bir araştırma yapmış olsalardı eminim düşünmeden alırlardı. .Sosyal medya uzmanı araştırmacı ve farklı siteleri çok takip eden bir kişilikte olmalı. İşte bu yönün olup olmadığını işe alacağınız kişinin yaptığı paylaşımlardan ez çok anlayabilirssiniz. Yabancı blogları takip diyor ya da blog yazılarında oralardan alıntılar yapıyorsa bu ingilizcesinin belirli bir seviyede olduğunu da gösterebilir. Bu noktada firmaların hatası, eksikliği çok büyük.

Eski çalıştığınız işlerden dolayı çalışan arkadaşınıza ya da patronunuza olan sinirinizi sosyal hesaplarınızda paylaştıysanız bu da size genelde olumsuz bir not olarak geri dönebilir haklı olsanız dahi. Özgürlüğünüzü kısıtlaın demiyorum ama sosyal çevrenizi ve ilişkilerinizi de kariyer planlarınıza göre biraz düşünerek hareket edin.

Hemen aklınıza Sosyal CV‘mizi manuple etmek gelecektir. Bu da mümkün ama işe girdiğinizde illaki anlaşılır. O nedenle dürüst olun. Çılgın, agresif, aykırı biriyseniz bunu gizlemeyin çünkü iş verenler bu tip insanları işe alıp fikirlerinden yeni kazançlar elde edebileceklerini biliyor.

Kariyeriniz için 8 Sosyal Medya Aracı ” başlıklı yazıyı mutlaka okumanızı öneririm. Sosyal kariyerinizi oluşturmaya başlayın artık. 🙂


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

3 Yorum var.

Yorum Yap