Kafama Göre

Vatan Bilgisayar Çalışanları

Bugün Vatan Computer’a gittik. Aslında önce ben gittim. Ablamın arkadaşına laptop alacaktık. Bende laptoplardan pek anlamayan bir tiple çalışanlara birkaç soru sordum. 🙂 Farklı çalışanlara aynı soruları sorarak cevaplarını hafızaya aldım.Güzel çıkarımlarda yaptım diyebilirim.

Laptop seçerken nelere dikkat edilmeli ve hangi kriterlere bakılmalı konusunda da bir fikir sahibi olabileceğiz bu yazımda.

1. Soru: Rpm nedir?

Öncelikle çalışanlara dizüstü bilgisayar kartlarındaki bazı değerlerin ne demek olduğunu sordum. Harddisk alanında yazan 5400 rpm ifadesindeki RPM nin açılımını sordum. Malesef hiçbir çalışan bunu cevaplayamadı.

RPM: revolutions per minute (dakikadaki devir sayısı)

Harddisk devir hızı olduğunu tabi ki söylediler.

2.Soru: “Intel Core i5-430M 2.26 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 2.53 GHz.)” hızların farklı olma nedeni?

Intel’in “i” işlemci serilerinde 2.53 Ghz Turbo boost 2.93 Ghz gibi ifadeler yer alıyor. Bende hangi hızın gerçek olduğunu sordum. Cevap: İşlemcinin hızını yapılan işlemlere göre ayarladığı ve normal işlemlerde ilk hız değerinde çalışırken grafik belleiği zorlayan işlemlerde ise otomatik olarak ikinci hız değerine ulaştıklarını söylediler.

3.Soru: Ekran kartlarında yazan 1gb ekran kartı,2gb ekran kartı gibi ifadeleri önemli mi?

Bu ifadelerin aslında önemli olmadığını ve insanları kandırmaya yönelik olduklarını söylediler. Ekran kartının bellek miktarını belirttiğini ve önemli olanın ekran kartı belleği değil modelinin olduğunu cevap olarak verdiler. Gayet doğru ve bilgilendirici bir cevaptı. 🙂

4.Soru: DDR nedir?

Malesef bunun açılımını da öğrenemedik.

DDR: Double Data Rate (2 paket veriyi taşıma)

5.Soru: Hangi dizüstü markası en çok servise geliyor?

Bu soruyu en sorunlu modeli öğrenmek için sordum. Ama cevap gayet akıllıca idi. Cevap şöyle: En çok satılan ürünlerde servise gelme sayısı da ona oranla fazladır. Yani 6 üründen 3ünün servise gelmesi ile satılan 200 üründen 100 ünün servise gelmesi aynı orana sahiptir.

6.Soru: Dizüstü bilgisayarların bataryaları bir süre sonra çok kısa sürelerde bitiyor. Bunun çözümü nedir?

Evde devamlı kullanıyorsanız bataryayı çıkartıp elektrikle kullanın dedi bir arkadaş. Bir başka arkadaş bazı ürünlerde batarya dolduktan sonra voltaj kesiliyor ve %-15-20 kadar düşünce tekrar çalışıyor dedi. Tabi bu doldur boşlat işlemi batarya ömrünü biraz olsun azaltıyor ama diğer üretilen bataryalara göre daha iyi. Ayrıca batarya dolduğunda fişi prizden çıkartıp bittiğinde takmanın en doğru yol olduğunu da söylediler. Gayet güzel bir cevaptı. Ben de bunu öneriyordum. 🙂

Antivirüsler hakkında da kısa bir muhabbetimiz oldu ama iş tartışmaya dönmemesi için kısa kestim. Sonuç olarak çalışan arkadaşlar çalışma şekli ile ilgili bilgileri iyi biliyorlar ama terim bilgileri iyi değil. Bu bölümde olan arkadaşların genel kültür olarak bilmekten öte bir zorunlulukları olduğunu düşünüyorum.

Ablamın arkadaşına LG markalı bir laptop aldık. Bugün %20 indirimin son günü olduğunu da Vatan Bilgisayar’da öğrenmiş olduk.Ayrıca bir ürün alana antivürüs yazılımları da %50 indirimli. Aldığınız ürünün fiyatı önemli değil. Bir usb bellek dahi olabilir. Lisanslı yazılım almaya güzel bir teşvik diyebilirim.  1600 küsür olan bir dizüstünü 1280tl  civarı bir rakama alarak oradan mutlu bir şekilde ayrıldık. 🙂 DELL marka ürünler de gayet iyiydi. 2 marka ve özellikleri arasında fiyat/performans değerlendirmesi yapıp LG seçimini yaptık. Özellikle ekran kartının 128 bit olması bu seçimi etkiledi. Hayırlı olması dileğiyle.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

13 Yorum var.

Yorum Yap