Pazarlama Stratejisi

Facebook Sayfalarda Reklam Modeli

facebook yeni reklam modeli

buraya-facebook-yazFacebook son zamanlarda gelir modelini arttırmak için tanıtımı yap seçeneğini çok fazla ön plana çıkarmaya çalışıyor. Bunu yaparken de paylaşımlarınızın hepsini arkadaşlarınıza göstermeyerek size kendi reklamınızı yapmak için bir zorunlulukta sağlıyor. Benzer durum Facebook sayfa sahipleri için de geçerli. Facebook sayfanız varsa ve paylaşımda bulunuyorsanız şunu bilin: Yazdıklarınızı bütün aktif kullanıcılar görmüyor. Sizi reklama teşvik eden pazarlama taktikleri bunlar tabi ki.

Benim yakın gelecekteki öngörüm Ad Facebook Pages gibi benzer bir isimle Facebook sayfalarında reklam vermeye yönelik bir reklam modeli.

Şu an Facebook reklam modeli sadece reklamverenler üzerinden devam ediyor. Hayran sayısı yüksek sayfalara reklam vermek için sayfa admini ile iletişim kuruyorsunuz ve belli bir paraya anlaşabiliyorsunuz. Pastadan Facebook’ta pay almak istemez mi?

Google Adwords reklam sisteminin gelecekte hem de yakın gelecekte Facebook’ta da uygulanacağını düşünüyorum. Adwords sadece reklamverenler için değil aynı zamanda yayıncılar için de geliştirilmiş bir sistem. Google Adsense üzerinden para kazanan yayıncılar bu sayede daha kaliteli içerik üretmek ve SEO da üst sıralarda olup tıklanma oranını hite bağlı olarak arttırmak için çabalıyorlar.

Facebook sayfa sahiplerinin de para kazanacağı bir yayıncı sistemi olursa daha kaliteli paylaşımlar ve daha fazla özverili olma modeli de ortaya çıkabilir. Bu kimin işine yarar?  Facebook reklamverenlerin, yayıncıların ve en önemlisi de Facebook’ta hesabı olan tüketicilerin yani bizim. Google’ın algoritma değişiklikleri, en doğru sonuç verme çabası en çok arayıpta en doğru sonucu bulmak isteyen bizlerin işine yaramadı mı? Belki de Facebook’ta ki bu reklam uygulaması bizim işimize de yarayabilir.

Birçok reklamveren istedikleri sayfalarda reklam verme gibi bir seçeneği mutlaka ister. Özellikle gazeteler, büyük markalar için inanılmaz bir fırsat. Yayıncılar da Facebook’un moderatörlüğünde rekla için belirli fiyatlar belirleyebilmeli. Değerini belirleyecek kıriterleri tabi ki Facebook koymalı. Gel gelelim pastadan pay almasına. O da reklamveren ve reklam alanlardan belirli komisyonlarda alarak yatırım getirisini çok daha fazla arttırabilir.

Bu iş modelinin belirli mali sorumlulukları da olduğu için hemen şekilleneceğini düşünmüyorum. Ama bunu Facebook illa ki düşünmüştür. Çünkü Google gibi bir rol model var.

Bunlar benim öngörülerim. Bakalım böyle birşey yakın zamanda olacak mı olursa ben demiştim felan derim 🙂


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap