Teknoloji

Facebook’ta İnovasyon Sesleri 1

Facebook tasarım değiştirme ,kural ekleme, güvenliği arttırma gibi inovasyon çözümleri ile daha iyi hizmet vermek için çabalıyor. Bugün fark ettiğim yeniliklerden hızlıca bahsedeceğim.

Fotoğraf izleme alanında koyuluktan açık tonlara doğru gidilmiş. Şu ana kadar fotoğraflara bakmak için tıkladığımızda lightbox görünümünde arkaplan siyah transparan olarak seçilmişti. Yeni halinde ise beyaz transparan arkaplan kullanılmış ve daha iç açıcı bir görünüm kazandırmış.

Fotoğraf izleme alanında resmi çevirme özelliği önceden var mıydı tam hatırlamıyorum kullanmadığımdan arkaplanın değişmesi ile fark ettim diyebilirim. Etiketleme özelliği buton olarak daha belirgin bir şekilde konumlandırılmış. Ayrıca resim geçişi için kullanılan oklar daha estetik ve kullanışlı.

blankResmi özelleştir butonu eklenmiş böylece çok hızlı bir şekilde resmi kimlerin görebileceğine karar verebileceksiniz.

Albümlerinize girdiğinizde özelliştir butonunu hemen göreceksiniz bu buton sayesinde hızlı bir şekilde albümlerinizi kimlerin görebileceğine karar verebileceksiniz.

Özelliştirme seçeneklerinde kullanılan ikonlarda değişmiş durumda. Herkese açık olanlar globalliği simgeleyen bir dünya imajı ile ikon haline getirilmiş. Facebook’un yeniliklerindeki ilk amacının kişisel güvenlik olduğu çok daha net bir şekilde ortaya çıkmış durumda.

 

Durum güncellemesi yaptığımız alanda video ekle butonu kalkmış. Yenilik olarak artık durumlarınızı yazarken kiminle birlikte bu durumu yaşadığınız ve nerede yaşadığınız bilgisini 2 küçük ikona tıklayıp girebilmeniz mümkün. Gönderinizi sadece arkadaşlar görsün şeklinde özelleştirdiyseniz gönderinin hemen altında arkadaş etiketle özelliği aktif oluyor. Böylece yazı içi değil yazı dışı gönderi etiketleme yapmanız mümkün kılınmış.

blankBu arada video ekle butonunu da bulmuş oldum. 🙂 Henüz Türkçeleştirmemişler ama Fotoğraf ekle dediğinizde Video ya da Resim yükle şeklinde bir seçenek sunuluyor. Yani medya yüklemelerini bir alana toplamışlar.

Ayrıca geçmişte yaşadığınız bir durum güncellemesini sonradan deiştirme şansınız da var. Kişisel kullanıma çok önem verilmiş.

Bunun dışında, artık bir kullanıcının başka bir kullanıcı tarafından etiketlendiği bir fotoğraf ya da gönderi, kendi onayı olmadan profilde görüntülenmeyecek. Fotoğraflarda etiketlenmek istemeyen kullanıcı, onay vermeyerek kendisinin etiketlenmesini engelleyebiliyor. Bu özellik çok iyi oldu çünkü bir başkası sizi gönderisinde etiketlediğinde sizin duvarınızda da çıkıyordu. Siz online değilseniz bunu sonradan görüyordunuz. İstemediğiniz bir etiketlenmeden dolayı artık canınız sıkılmayacak böylece. Herşey onaya tabi. 🙂 Aslında ben sevmedim bunu. 😀

blankArtık profilinizi dışardan bakan bir gözle yani bir arkadaşınızın profilinden bakar gibi nasıl görüneceğini de rahat bir şekilde izleyebileceksiniz.

https://blog.facebook.com/ sayfasında yeniliklerden bahsedilmiş. Ziyaret edip oradan da okumanız mümkün.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap