Hayattan

Gerçekten AKILLI TV Yok

Birçok alışveriş merkezinde Akıllı TVleri görmüşsünüzdür. Bir çok özelliği olan, internete giren şu zeki televizyonlar… Ben gerçekten Akıllı TV var mı diye televizyonu açıp bakıyorum . – Yok! Televizyondaki birçok şey aptallar için üretiliyor. Bana göre akıllı tv bana ferihanın suçu ne diye sormamalı , evlenmek için televizyona çıkın aylarca orda oturursanız bir gün sizi bulurlar dememeli…

İnsanları aptal yerine koyan televizyon kanallarının ürettiği programların yayınlandığı kutulara ben akıllı tv demiyorum. Görsel ya da yazılı medyada duymuşsunuzdur: “Aptal kutusu! Sonradan adının aptal kutusu olduğunu fark etmişim ne yazık ki. İçerisinde zeka unsuru, faydalı programların az olduğu ve dramlarla sürekli Türk milletinin aptal yerine konulduğu dizilerle dolu bir kutu. Bir kutu ahmak….

Peki bu alışkanlığı nasıl edindik? Çocukluktan beri bize izlettiler. İzledik izledik…. Sonra evin bir ihtiyacı bu dedik.  Her eve aldık. İhtiyaç olduğu beyinlee de kazındığı için sektör akıllı aptal tvlerle doldu. Almayın , izlemeyin demiyorum. Dünyadan haberiniz olmasın, hiç gülmeyin demiyorum. Üstün teknolojilerle yapılmış yabancı filmleri, tartışma programlarını (spor değil), sizi güldüren ama takip etmek zorunda olmayacağınız dizileri de izleyin. Ama bağımlı olmadan. Yabancı filmlerde zekice verilen cevapları duydukça acaba ne demek istedi ya da olay buraya nasıl geldi diye zekanız çalışmaya başlayacaktır. Bu güzel. Siyasi, tarihi, dini tartışmalardan yine zekanızla filtreleyip biraz bilgi alabilirsiniz. Belgeselleri izledikçe Rabbinize şükredebilirsiniz. Şükretmenizi sağlayan bu kadar zekice birşey nasıl düşünülmüş kısmı olacak ve beyniniz yine çalışmaya başlayacaktır.

Üretken olmak için üretimi kısırlaştıran aptal kutusu televizyona karşı bağımsızlık savaşı açmanız dileğiyle…

🙂

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap