Pazarlama Stratejisi SEO

Google Arama Sonuçlarında Adwords’e Kıyak

Google arama sonuçlarında Adwords reklamlarına kıyak geçmeye başladı. Ne zamandır reklam gelirlerini arttırmak için çalışan Google en iyi çözümü Adwords reklamlarının görünümlerini değiştirerek yaptı.

Google son 3-4 aydır yaptığı arama sonuçları tasarım denemelerini birkaç gün önce hayata geçirdi. İlk denemeleri cep telefonu üzerinde fark etmiştim. Öncelikle mobil cihazlarda zaman zaman reklam arka planını beyaz renge boyayarak kullanıcı davranışlarını analiz etti. Tahminim yapılan davranış analizi sonucu Google Adwords reklamlarına tıklanma sayısını arttırdı. Dolayısıyla Google gelir kapısını biraz daha açacak gibi görünüyor. Arama sonuçlarındaki bu değişiklikler ne tür sonuçlar doğurabilir? Hangi sektörleri etkileyecek?

google-parfum-aramasiYukarıda parfüm ile ilgili bir aramanın ekran görüntüsünü görüyorsunuz. Google Adwords reklamlarının sarı bir buton ile belirtildiğini belki de yeni fark ettiniz. İşte bu bölüm önceden turuncu tonlarında belirgin olarak organik arama sonuçlarından ayrılabiliyordu. Artık bunu fark etmek birçok kullanıcı için kolay olmayacak. Çünkü insanlar neyin reklam neyin doğal arama sonucu olduğunu tam olarak bilmiyor.

Adwords reklamverenleri dikkat edin!

Arama sonuçlarında Adwords reklamlarının arkaplanının değişmesi önemli sonuçlar doğurdu. Artık reklam olduğunu fark edip tıklamayanlar bundan sonra daha fazla tıklayabilirler. Yani TO tıklanma oranları artacak. Bu hem iyi haber hem kötü haber. Eğer Adwords hesap yönetimini iyi yapmazsanız alakasız birçok aramada bütçenizden paralarınız yavaş yavaş gidecek. Siz ne güzel reklamlardan ziyaretçi geliyor derken aslında tahmin etmediğiniz bir şekilde maliyetleriniz artacak.

Reklamverenlerin anahtar kelime eşleşme türlerine ve negatif anahtar kelimelere daha fazla önem göstermesi gerekiyor.

Adwords ajansları yandınız!

Adwords reklamlarının görünümünün değişmesi reklam ajanslarının telefon trafiğini arttıracak gibi. Bütçesi hızlı tükenen reklamverenlerin ilk işi ajansları arayıp “önceden bu kadar fazla harcama olmuyordu şimdi neden bu kadar yüksek harcama yaptınız?” sorusunu soracaklar.

Olumlu sonuçlarda doğruacak bu durum. 2. 3. sıradaki reklamların tıklanma oranları da karşılaştırma yapan ziyaretçilerde artacak. Önceden renkli kısımdan 1 siteye girip aradığını bulamayanlar organik arama sonuçlarına dönüyordu. Şimdi ise sırayla bakmaya devam edecek çünkü reklamları ayırmak çok kolay olmayacak.

SEO sektörü çalkalanmaya başlayacak.

Google Adwords rakibi denilebilecek olan SEO sektörü bu değişiklikten çok etkilenebilir. Reklamlara özellikle tıklamayan kitle artık durumu fark etmeden önceliği reklamlara verebilir. Bu durumda SERP organikte 1. olanın 4. olduğu gerçeğini daha belirginleştirebilir. Müşteriler de 1. sırada ya da 3. sırada olmanın avantajlı olmadığını fark edip Adwords reklamlarına yönelebilir. SEO sektöründe müşteri kaybı dönemleri başlıyor belki de.

Google Adwords iyileştirmelerine devam ettikçe SEO tarafında zorluklar artacak gibi görünüyor. Bir sonraki hamlesinin Adwords reklamlarına müşteri yorumlarının eklenmesi ve tahminim bunu da renkli bir şekilde belirtecekleri için tıklanma oranları daha da artacak.

2014 yılında bilişim sektörü için farklı bir yıl bizleri bekliyor. Adwords’ün ön plana çıkması pozitif yönde en fazla reklam ajanslarını etkileyeceğe benziyor.

 

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap