SEO

SEO Uzmanı hangi yeteneklere sahip olmalıdır?

SEO, web sitenizin ziyaretçilere ulaşmasını hızlandıran önemli bir kavramdır. Terim anlamı arama motoru optimizasyonudur. Bu yazımda size SEO kavramı ile beraber iş dünyasında yeni bir pozİsyon haline gelen SEO Uzmanı pozisyonundan bahsedeceğim.

SEO Uzmanı kimdir?

Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi bilinen arama motorlarında web sitelerinin optimizasyonunu yapan kişilere “SEO Uzmanı” denir.

SEO uzmanları için Google optimizasyonu yapan kişilerde diyebiliriz. Bunun nedeni: Türkiye’deki internet pazarında arama motoru olarak  Google’ın kullanım oranlarının %96 lara ulaşması, SEO çalışmalarının da Google odaklı olarak yapılmasına neden olmuştur.

SEO Uzmanı hangi konulara hakim olmalıdır?

SEO çalışmalarını incelerken bundan 3 yıl geriye gittiğimizde, yapılan SEO çalışmalarının daha çok backlink (tavsiye edilen bağlantılar) odaklı olduğunu söyleyebiliriz. Google’ın arama algoritmalarında yaptığı arama sonuç kalitesini arttırıcı çalışmalar sonucunda optimizasyon kavramı daha farklı bir boyut kazanmıştır. Artık SEO kavramını site içi ve site dışı optimizasyon olmak üzere 2 farklı bölümde inceliyoruz.  SEO çalışmaları sadece site dışında yapılan backlink çalışmalarından ibaret olmamaktadır.

SEO Uzmanı İyi Bir Analist Olmalı

Site içi optimizasyon yaparken dikkat edilmesi kurallar vardır. Bir SEO uzmanı öncelikle sitenin başlık seçimine, meta açıklamalarına ve anahtar kelimelerine dikkat etmelidir. Google’ın arama sonuçlarında dikkat ettiği bu önemli 3 unsuru belirlerken iyi bir analiz yapmanız şarttır.

Ziyaretçilerin hangi arama sorgularından sizin sitenize ulaştığı ve en çok hangi sayfalarınızda vakit geçirdiği veriyi okuyup analiz etmek için güzel bir fırsattır. Googke Analytics kullanımı konusunda uzman olmanız size analiz yaparken çok faydalı olacaktır. Örneğin sitenizde herhangi bir sayfaya gelen ziyaretçinin hangi işlemleri yaptığını ve ilgili sayfaya nasıl ulaştığını Google Analytics dönüşüm  hunilerini http://www.google.com.tr/intl/tr/analytics/features/multichannel-funnels.html  kullanarak öğrenebilirsiniz.

İyi bir analist olursanız SEO çalışmalarına da doğru bir şekilde yön verebilirsiniz.

SEO Uzmanı Hem Okur Hem Yazar Olmalı

Google, arama sonuçlarında sıralama belirlerken web sitelerinin barındırdığı içeriklere çok önem vermektedir. İyi bir SEO Uzmanı olmayı hedefliyorsanız kaliteli ve faydalı içeriğin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Ziyaretçinin gözünden bakmanız için iyi bir okur olmalısınız. Yazılan içeriği siz okumuş olsaydınız faydalı bulur muydunuz?  Bu sorunun cevabını “Evet”olarak verebiliyorsanız iyi bir uzman olma yolundasınız demektir. Gerektiğinde hatalı yazılmış bir içeriği okuduktan sonra doğru şekilde tekrar yazabilmelisiniz.

SEO Uzmanı Doğru Stratejiler Üretebilmeli

 

SEO uzmanı olacaksanız içerik ve link (bağlantı) stratejilerinizin iyi olması gerekir. Web sitesinin ziyaretçilere sunacağı içerik stratejisine siz karar vermeli içerik üreticileri (editörler) kararlarınıza göre yönlendirmelisiniz. “SEO ve İçerik Üretim Stratejileri ” http://www.SEOvizyon.com/SEO-ve-icerik-uretim-stratejileri/ başlıklı yazıyı incelemenizi tavsiye ederim.

Link stratejileri oluştururken web site içeriğinin doğal yayılmasını da sağlamalısınız. Sosyal ağları da link stratejilerinizi belirlerken mutlaka kullanmalısınız. Kaliteli sitelerden “kaliteli backlinkler nasıl alabilirsiniz?” konusuna çözüm üretecek fikirleriniz olmalı.

Reklam ve Pazarlama Konusuna da Hakim Olun

SEO çalışmalarının Google’ın ücretsiz arama sonuçlarında yapıldığını biliyorsunuz.  Fakat ücretli aramalarda da reklam veren bir firmada çalışıyorsanız, Adwords uzmanından Arama Terimleri Raporu’nu http://www.amacdizayn.com/webtasarim/arama-terimleri-raporu.html ziyaretçi analizi için mutlaka isteyin.

SEO’nun amacı ziyaretçi çekmek ve buna bağlı olarak müşteri de (ticari siteler için geçerli) sağlamaktır. Bu nedenle iyi bir pazarlamacı olmanız gerekiyor. Sitenin tasarımının, şablonunun nasıl olması gerektiğini ziyaretçi verilerini de inceleyerek siz belirlemelisiniz. İlgili departmana yapması gereken değişiklikleri siz söylemelisiniz.

Yönetme Konusunda Kabiliyetli Olun

SEO Uzmanı site içi optimizasyon yaparken gerekli kodlama taraflı değişiklikleri yazılımcıya doğru bir şekilde iletebilmeli; içerik ve pazarlama departmanları ile koordineli çalışabilmelidir. Pazarlama departmanından da gerektiğinde bilgi alarak SEO çalışmalarına yön verebilmelidir.

Genel olarak bir SEO uzmanın birçok alanda bilgili olması gerektiğini size aktarmaya çalıştım. Sadece arama sonuçlarında belirli birkaç kelimede üst sıralarda olmanız yeterli olmayacaktır. Ziyaretçileri iyi analiz edip rakiplerinizi inceleyip yeni stratejiler belirlemeniz gerekecektir.

21.11.2013

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap