Teknoloji

Google Önbellek Mahkeme Kararıyla Engellendi

google önbellek engellendi

Bugün çok ilginç birşey ile karşılaştım. Google girdim ve birkaç sitemin önbelleğine bakacağım zaman şu yazıyı gördüm : “Bu siteye erişim mahkeme kararı ile engellenmiştir.” Blogspot da mahkeme kararı ile engellenmişti. Digitürk nedeniyle pireye kızıp yorgan yakan bir Türk Telekom ile karşılaştık. Özellikle webmasterların kullandığı Google önbellek artık engellenenler listesinde.

Yakında Google.com.tr de kapanırsa sanırım kimse buna şaşırmaz. Webcache neden engellenir onu da anlayamadık hala. İlerleyen günlerde belki düzelir. Blog kapatmaları için Bloguma Dokunma kampanyaları sanal olarak yürütülüyor. Kimseye zararı olmayan,kişisel günlük sahipleri veya blogu ile adsense den 3-5 dolar kazanan blogçular mağdur edildi. Burası Türkiye demek çözüm değil ama öyle diyoruz hep.

Google’a Sansür

YouTube yasağı yüzünden internet sansürcüsü ülkeler arasına giren Türkiye’nin telekomünikasyon işlerini koordine etmekten sorumlu kurumu, YouTube’a uygulanan sansür kapsamında engellenen IP’ler Google’a geçince, Google’ı da sansürler hale geldi.

‘Sansürlü’ IP listesini yenilemeyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yaptığı açıklamada sorumluluğu Google’a atarak “YouTube IP’lerini kullanmayın demiştik ama kullandılar” dedi. Dolaylı sansür sonucunda pek çok internet kullanıcısı iki gündür gittikçe artan oranda Google anasayfaya ve bazı Google servislerine ulaşmakta güçlük çekiyor.

Bazı internet servis sağlayıcıları Google’ın erişim engeline çarpan bu hizmetleriyle ilgili olarak müşterilerine uyarılar geçti. Bunlardan birinde, 3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) firmalarına iletilen karar sebebiyle Google’a ait bazı IP’lere hukuksal nedenlerden dolayı erişimin engelleneceği belirtiliyor.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25102788/


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

6 Yorum var.

  • Tamam, kabul ediyorum. Devlet kurumlarımızda internet kültürü tam anlamıyla halen oturmamış olabilir. Devlet kurumlarını umursamaz tavırlarıyla ve korsan içerikleri engelleme noktasında lakayt davranmasıyla, Google’ın hiç mi suçu yok? Böyle yaparak Google’ı ilahlaştırmaktan başka hiçbir şey yapmıyoruz. Böylece Google yine devlet kurumlarını umursamamaya devam ediyor ve korkarım ki etmeye de devam edecek…

    • arkadaşım çok güzel konuşuyorsun lakin bilgi çağında filitre denen koruma sistemleri var. bugun abd yeni bir dil çeviri yazılımı için 15 milyar dolar ayırdı demem oki artık bazı engelleride yazılımlarla halka kısıtlasınlar mesela arama sonuçlarında istemeyen içeriği filtrelesinler. Yüksek ilk okul mezunuyum. bazı bilmediğim kelimeleri bile bazan kelime hata sı yapmamak için google da aratıp buluyorum neden böyle bil hizmeti yasaklamaya kalkıyorlar . düşününce midem bulanıyor gazım geliyor:D hangi kurumda var ttvitamin var evet haklısınız. aylık ödeme karşılığında.

  • Türkiye olarak internet politikamız ve sansürlerimiz ile Utanç verici ve cahilce davranıyoruz. Komiğiz tek kelime ile ve rezil

  • En cok gereksinim duydugum arastirmalari google önbellekten kolayca buluyor .zaman kazanıyordum, şimdi yüzlerce sayfaya girmem gerekiyor.
    Bu engellemeyi onaylayan kurum acaba nedenli yalnış karar verdinin fakındamı? hiç zannetmiyorum, ancak kendi sahsi çıkarlarına mani varsa.

  • Türkiyenin internet politikası oldukça gerici. Sözde kullanıcıyı koruyacaklar. İyiki dns değiştirip internet kullanıyorum, yoksa çıldırırdım. Böyle gittiği sürece millet dağı aşar biz düz yolda şaşarız.

Yorum Yap