Teknoloji

Google’a rakip çıktı : Cuil.com

wiki aramadan sonra google dan ayrılan birkaç  mühendisin kurduğu cuil.com en büyük arama motoru olmak cuil.comiddiasıyla çıkmış yola. toplam 4 kişi bu ekibe katılmış google dan ayrılıp.  Google ın zayıf kaldığı noktalardan yola çıkarak yapmışlar bu arama motorunu. Ve  site yayına girdiğinde 121 milyar sayfa indexlenerek girmiş. Google dan daha fazla sayfa indexlediklerini de belirtmişler.

Culi nin algoritması google gibi backlink alan sayfalara göre odaklandırılmamış tamamen  aramak istediğini bulmaya yönelik yapılmış. Bu da seo işi yapan birçok kişi için hayal kırıklığı olabilir ilerde. Kimin tahtı ele geçireceği belli olmaz.

Search 121,617,892,992 web pages indexlenmiş bugün itibariyle.

Culi ,Cool manasından yola çıkılarak seçilmiş Yani internetin en havalı arama motoruyuz demek istiyorlar :)
Bir zamanlar yahoo da tekti. Sonra altavista yahoo yu solladı. Yine mambodan ayrılan programcılar joomla yı kurmuştu. Ve mambo devri bitti. Şu an tek olan joomla bu alanda.

Demek ki olmaz diye birşey yok. Gelişmeleri göreceğiz.

Zaten google da ben tekim diye yerinde saymıyor. Devamlı farklı alanlar farklı geliştirmelerle meşgul.

http://www.cuil.com Sizde arama yaparak inceleyin. Türkçe aramaları çok iyi olmasada yabancı dilde gayet iyi gibi görünüyor.

Yanlışlıkla culi yazmayın :)


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Çok beklenti vardı bu proje için sanırım sonuç alınamadı. Googleden ayrılan mühendislerin nasıl bu hataya düştüklerine anlam veremiyorum. Sonuçta ortada google gibi bir dev varken insanlar tutup cuili kullanacak. Tamam kullansın ama bana bir fark söle yada avantaj sölesinler cuili kullanim. Google ilk arama motoru değil ancak önemli farklılıklar yarattı. Farklılık ve kalite yoksa neden googleden vazgeçeyimki…

Yorum Yap