Teknoloji

.me uzantılı domainler tescillenmeye başladı!

     Mayıstan bu yana sınırlı kullanıcıya sunulan .me uzantılı alan adları artık kullanıma açılıyor.
Geçtiğimiz aylarda Fransa’nın başkenti Paris’te ICAA tarafından yapılan kongrede “internet teknolojilerinin gelişimi” tartışıldı. Kongrenin ana başlıkları arasında “yeni alan adlarının açılması” da yer alıyordu. Bu kongrenin ardından alan adları kanadında hatrı sayılır bir gelişme yaşandı ve “.me” uzantılı alan adları kısıtlı da olsa kullanıcılara sunuldu.

Mayıs ayından bu yana sadece marka tescili olan kurum ve kişilere yönelik bir uygulama olan .me alan adları bugünden itibaren tüm kullanıcılara açılmış olacak. Halen kimi alan adları için açık artırmanın devam ettiği uygulamada şu ana kadar alınan alan adlarının sayısının 30 binleri geçtiği belirtiliyor.

Alan adları konusunda ilerleyen günlerde birçok yenilik yaşanacağı ve bu yeniliklerin pazara az da olsa bir hareket getireceği su götürmez bir gerçek. Keza birçok yeni girişimcinin .me uzantısını anlam olarak değişik platformlarda kullanması oldukça yüksek bir olasılık.

<alıntı>

8 Nisan 2008 itibariyle .ME Registry(.ME kayıt otoritesi) çatısı altında Afilias Limited, GoDaddy.com, Inc., and ME-net d.o.o. ortaklığı ile .ASIA daki gibi bir aşamalı sistem ile ilk gelen ilk alır sistemine geçiş yapılacak. dotME’nin Registry kısmını .INFO (dotINFO) uzantısınında sahibi Afilias Limited üstleniyor. GoDaddy.com, Inc. şuan için sadece .ME Registry’nin barındırma (hosting) kısmında sorumlu. Bunun yanında ilk registrar’ı da olacağından hiç şüphem yok.

İlk gelen ilk alır aşamasına kadar izlenecek periyon şu şekilde ilan edilmiş;

1 Mayıs 15:00 UTC (Universal Coordinated Time) – 6 Mayıs 17:00 UTC: Montenegrin Sunrise
6 Mayıs 17:00 UTC – 20 Mayıs 17:00 UTC: General Sunrise
20 Mayıs 17:00 UTC – 6 Haziran 15:00 UTC: Quiet Period
6 Haziran 15:00 UTC – 26 Haziran 17:00 UTC: Land Rush
26 Haziran 17:00 UTC – 15 Temmuz 15:00 UTC: Quiet Period
17 Temmuz 15:00 UTC: Open Registration
Bu aşamlardan biz kullanıcıları ilgilendiren tarih 17 Temmuz 2008 gibi görünüyor. .ASIA uzantısından edildiğim deneyim Sunrise ve LandRush periyodları tamamen sektör devlerinin ve diğer marka sahiplerinin yanı sıra parası çok olan kişi yada kurumların alan adı alabileceği aşamalar.

Popülaritesi her ne kadar .ASIA kadar olmasada inglizcede “ME”, “beni” anlamına geldiği için farklı kombinasyonlar ile inglizce alan adları alınabilir. Tabii 17 temmuza kadar büyük devler düşünülebilecek bütün seçenekleri almazlarsa.

.Me ile ilgili detaylı bilgiye .ME Registry‘nin domain.me yada nic.me adresindeki sitesinden ulaşabilirsiniz. Henüz süreç yeni başladığı için bir alan adı kayıt operatörü(registrar) bile bulunmuyor. </alıntı>

http://www.domain.me/index.php?page=12&news=92 <<detaylı bilgi için.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap