SEO

Seo aslında Geo mu?

Açılımı Search engine optimization olan Seo kelimesi diğer bir değişle Seo sektörü gün geçtikçe tek bir noktaya odaklanıyor.

Kelime manası arama motoru optimizasyonu olan seo kıslatması günümüzde sadece google arama motoru için yapılan bir optimize sektörüne dönmüş durumda.  Chip (Temmuz 2008 sayısında) dergisinde google ın arama motoru piyasasındaki payının %89.1 olduğu yazıyordu. Pazar payına bakılırsa optimize işleminin google a göre yapılması gayet normal gözüküyor.

Ama seo çalışmalarını ticari olarak yapanlar sadece google.com odaklı yapıyor. Peki aradığınız müşteri yahoo dan veya başka bir arama motorundan gelemez mi? Oradan gelecek yabancı bir müşteri sizin ürün satışınızı yüksek derecede etkileyemez mi?

Google ın mantığını az çok çözmeye başlanılıyor. Veya bu konuda deneyimlerin paylaşımı ile kendi seo işlemlerimizi yapmaya başladık. Ama bu optimize işlemlerini diğer arama motorları için yapamıyoruz veya yapmıyoruz.

Ufak bir örnekle açıklayalım :

Çok yaygın olan sohbet kelimesini ele alalım:

google.com.tr de sohbet kelimesinde sohbet.net 1. baclinksayısı : 43484

yahoo.com da ise 7.

yahoo da sohbet kelimesinde 1. olan sohbetcafe.com sitesinin backlink sayısı ise 4355 arada uçurumlar var. google da ilk 5 sayfa da dahi yok.

Bunun nedenleri tabiki çok. Arama mantıkları , değer algılamaları çok farklı olabilir. Aynı teknikleri kullanmıyorlar. Ama sonuç olarak seo artık geo olmuş durumda. Bu kaçınılmaz gibi gözüküyor.
Seo yaptığını söyleyenler aslında geo yapıyorlar

Yine de unutulmaması gereken büyük bir talebin sadece pazar yüzdesi çok olan arama motorundan gelecek diye bir kesinlik yok. Sadece ihtimaller büyük olana göre.

Bu nedenlerden dolayı artık ismi bence değişmeli bu sektörün. (:

Seo = Geo


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap