Hayattan

Shell FuelSave Tasarruf Takımı Etkinliği

Otomobil dünyası ile olan etkinliklere Tuna’yı davet ediyorlar. Tuna da beni davet ediyor. 🙂 Gerçi bu sefer Tuna başvurmuş. Beni de yazdırdı. İşte bu şekilde gerçekleşen Shell FuelSave Tasarruf Takımı eğitimine14 Mayıs Cumartesi günü beraber katıldık. Öncesinde ve sonrasında neler yaşandı kısaca bahsedeceğim.

Shell’in tasarruflu yakıtı için düzenlediği etkinlerden belki de ilki. Ben o kadar aktif takip etmediğim için bilemiyorum. Tuna’dan aldığım bilgilere göre şehir dışından gelenler için uçak ve otel masrafları Shell tarafından karşılanıp Zarakol Ajans aracılığıyla organize edilmiş. Üstlendikleri maddi külfetler açısından bakıldığında güzel birşey aslında. Hem davet edip hem de ağırlamak her firmanın yapmadığı ama yapması gerekn bir sorumluluk bence.

Ben Bostancı’dan servisle geldim. Rahat bir yolculuktu. Öncelikle kayıt masasında sürüş yapacaklar için kayıt alınıyordu. Benim ehliyetim olmadığı için o kısma kayıt yaptırmadım. Fakat Tuna telefonla benim kaydımı yaptırmış olmasına rağmen bana ait bir yaka kartı malesef yoktu. Çok da önemli değilddi aslında. Organizasyon açısından bakarsak bir eksi. Birer Shell t-shirt ve polar hediye edildi katılımcılara. Katılımcılar arasında ailece gelenler de vardı. Biraz piknik havası da esti hani. 😀

Eğitim semineri için salona geçtik. Autodrom İstanbul Sürüş Teknikleri Eğitmeni Ethem Genim eğitim sunumuna başladı. Eğitim karşılıklı etkileşimli geçti. Burcu Esmersoy katılımcıların yakıt tasarrufu yapma amaçlı ne tip yöntemler kullandıklarını ,neler bildiklerini tahtalara yazdı. Tabi bu yazdıkları arasında doğru bilinen yanlışlar da vardı. Bunları sunumda hemen sunmak yerine önce sorulup sonra sunmak bence iyi bir fikirdi. Ben çok fazla bilmediğim için sesimi çıkarmadım. 🙂 Bol bol fotoladım sağı solu. Genel olarak verilen bilgiler faydalı olmuştur diye düşünüyorum. Bu bilgiler ayrıca broşür olarak da dağıtılsaydı, eğitim sonrası, çok daha iyi olurdu.

Devam etmeden önce farklı birşeyden de bahsetmeden geçmeyeceğim. Ethem Genim’i Renault Roadshow elektirikli otomobil lansmanında hatırlıyorum. Orda elektrikli araçları tanıtırken burda benzinden tasarruf etmenin yollarını anlattı. Biraz çelişkili geldi ama eğitmen olarak bakarsak bir sorun yok. 🙂

Daha sonra test sürüşüne geçildi. Listeden ismi okunanlar araçları kullanmaya başladı. Test sürüşü bitmeden barbekü partiside başladı bir yandan. Yemek ve sürüşler devam ederken bir yandan da katılımcılara ödülleri takdim edildi. Yani bir düzen içinde gittiğini söyleyemem. Braz karışık oldu. Araçlar da fazla olmadığı için sürüşlerin de tamamlanması bayağı sürdü. Ben ev yoluna koyulduğumda Tuna daha sürüş yapacaktı. 🙂 Katılımcılara sertifika, madalyon ve 200tl lik birer yakıt kartı verdiler. Gayet güzel ödüller oldu bence. Ethem Genim ve Burcu Esmersoy’dan ödüllerini alan katılımcılar daha sonra da birer fotoğraf çektirdiler.

Ayrıca etkinlikte çekilen fotoğrafları da anında basıp çerçeveleyip isteyenlere de verdiler. Bu kısmını ben çok beğendim. Ama öğrendiğime göre bu tip etkinliklerin olmazsa olmazıymış. Ben pek fazla katılmadığım için bu tip bir etkinliğe bana çok güzel bir düşünce olarak göründü, hala da öyle. 🙂

BURCU ESMERSOY

Etkinlik sonrası internette neler var diye göz atayım dedim Pazar günü. Bulabildiğim tek başlık: “SHELL VE BURCU ESMERSOY’DAN TASARRUFLU SÜRÜŞ EĞİTİMİ” oldu. Basına dağıtılan bülten bu olduğu için her sitede kopyasını okumak mümkündü. Bende Zarakol’dan etkinlik fotoğraflarını istediğimde bana da bu bülten ve diğer sitelerde olan resimler geldi. O konuda yardımcı oldukları için teşekkürler. Ama ben orda çekilen birçok fotoğrafı daha talep ettim. Onlarda gelirse ekleyeceğim.

Anlam veremediğim bir diğer nokta neden Burcu Esmersoy bu kadar ön plana çıkarılıyor? Bu eğitimdeki amaç uzman birinden (Ethem Genim) yakıt tasarrufu hakkında bilgi almak ve alınan bu bilgiler doğrultusunda test sürüşlerinde uygulamak değil mi? Burcu Esmersoy hakkında fazla bilgim olmadığı için üzerinde neden bu kadar durulduğunu pek anlayamadım. Gelen fotoğrafların ikisinde de O’nun resmi vardı. Bu sektörde bilgisi olanlar yorumlarlarsa aydınlanmış olurum. Blogları da inceledim ama en ufak bir yazı görmedim. Katılımcılar nasıl seçildi bilmiyorum ama bu tip organizasyonlar daha sonra kendi kendileri reklam etmelidirler diye düşünüyorum.

Özellikle etkinlik içinde çekilen fotoğraflar paylaşılsaydı sosyal medyada da çok daha hızlı bir şekilde duyulurdu diye düşünüyorum. Shell’in Türkiye Facebook sayfası olmadığı da ayrıca dikkatimi çekti.

Organize eden ajansa baktığımda güzel bir organziasyondu. Program akışı biraz düzenli gitmedi ama onun dışında Zarakol’daki arkadaşlar çok çalıştı diyebilirim.

Yakıt Tasarrufu Eğitimi Videosu

Videoda yakıt tasarrufu hakkında güzel ipuçları var. İzlemenizi tavsiye ederim.

Etkinlikten Kareler

Eğitim seminerinden bir videoya da buradan ulaşabilirsiniz.

Basın bülteninde yazan ve Shell.com.tr den aldığım bazı tavsiyeleri de buraya ekliyorum. Bilmeyenler öğrensin.

Shell’in Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri

Shell’in sürücülere yakıt tasarrufu sağlayan 10 tavsiyesi şunlar:

 1. Aracını makul bir hızda kullanın, ani frenden ve ani hızlanmalardan kaçının.
 2. Vitesi aracınız hız kazanmaya başlar başlamaz yükseltin.
 3. Aracınızın motorunu ve yağını kontrol ettirin, en küçük problem için bile gecikmeden servise gidin.
 4. Lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin.
 5. Aracınızda gereksiz yük ve eşya bulundurmayın.
 6. Gerekmedikçe klimanızı açık tutmayın.
 7. Özellikle yüksek hızda seyrederken aracınızın camlarını kapalı tutun
 8. Aracınızda mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanın.
 9. Otoyolda aracınızı sabit bir hızla kullanın.
 10. Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracınızın motorunu durdurun.

Yakıt Tasarrufu için ipuçları

Tavan

 • Gereksiz portbagaj kullanımından kaçının.
  Portbagajınızı sadece ihtiyaç duyduğunuzda takmanız yüzde 5’e kadar yakıt tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Lastikler

 • Lastik basıncı
  Lastik basıncınız sadece 1psi bile az olsa, yakıt verimliliğiniz yüzde 3’e kadar azalabilir. O yüzden lastiklerinizi haftada bir veya her yakıt alışınızda kontrol edin.

Yakıt deposu

 • Yakıt kapağını kontrol edin
  Her yakıt alımından sonra kapağın yerine sıkıca oturduğundan emin olun. Böylece yakıtınızın ve aynı anda paranızın uçup gitmesini engellemiş olursunuz.
 • Arabanızı yumuşak kullanın
  Aracınızı agresif kullanmayın – yumuşak kullanıma oranla üçte bir daha fazla yakıt harcarsınız. Çok sert fren yapmayıp aniden hızlanmayarak sürüşünüzü mümkün olduğunca eşit tutun.
 • Aşırı yükten kaçının
  Aracınızda fazladan taşıdığınız her 45kg yakıt verimliliğinizi yüzde 1-2 oranında düşürebilir.
 • Yolculuklarınızı planlayın
  Alışverişe çıkmak ve aile fertlerini çeşitli yerlere bırakmak gibi farklı yolculukları birleştirmek yakıt tasarruf etmenin en kolay yoludur.
 • Minimal klima kullanımı
  Sıcak veya soğuk günlerde klimayı kulanmaktan kaçının. Klima, motorunuza ek yük bindirerek yakıt tüketimini yüzde 8’e kadar artırabilir. Klima yerine aracınızın dahili havalandırma sistemini kullanmaya çalışın.
 • Hava filtrelerini kontrol edin
  Araba motorları sağlam olsa da verimli bir şekilde çalışabilmek için kirlilikten korunmalıdır. Tıkanmış bir hava filtresinin değiştirilmesi yakıt ekonominizi yüzde 10’a kadar arttırabilir.
 • İş çıkışı saatinden kaçının
  Muhtemelen araba kullanmak için en kötü zaman olması bir yana, iş çıkış saatinden kaçınmak trafikte daha az kalmanızı sağlayarak sizi yakıt yakmaktan kurtaracaktır.

Vites kutusu

 • Yüksek viteste kullanın
  Daha yüksek bir viteste yavaş gitmek daha az yakıt tüketir. Her fırsatta vites arttırmak en iyisidir.
 • Yol bilgisayarını kullanın
  Ana yollarda yol bilgisayarını kullanmak sabit hızda kalmanızı sağlayarak her damlanın hakkını verecektir.
 • Yüksek hızlardan kaçının
  Ne kadar hızlı giderseniz o kadar fazla rüzgar direnci ile karşılaşırsınız. Bu nedenle, arabanız hızını korumak için daha fazla yakıt harcamaya zorlanır. Saatte 12 kmlik bir fark yakıt tüketiminizi yüzde 23 oranında arttırabilir.
 • Hızınızı koruyun
  Yokuş aşağıya inerken sabit motor devri tutturun. Böylece tırmanmanız gereken bir yokuş varsa daha iyi bir devinime sahip olursunuz.

Motor

 • Hareketsizlikten kaçının
  Hareketsiz kaldığınızda yol alamadığınız gibi yakıt da tüketirsiniz. Eğer 10 saniye civarında sırada kalacak olursanız, tekrar gerekene kadar motorunuzu kapatın.
 • Motorunuzu servise götürün
  Kirli motor yakıt tüketimini arttırır. Aşınmış buji kapaklarını değiştirmekle işe başlayarak tüketiminizi yüzde 5’e kadar azaltın.
 • Aşırı yüksek devirden kaçının
  Devir göstergesini kırmızıya dayamak iyi değildir. Bu yüzden kalkışta veya hızlanırken vites zamanlamanızı iyi ayarlayın.
 • Doğru yağı kullanın
  Araç üreticinizin tavsiye ettiği motor yağını kullanmanız yakıt ekonominizi yüzde 1-2 oranında artırabilir. Daha yüksek kaliteli kayganlaştırıcılar ile Shell FuelSave’i kullanmanın da faydası olacaktır.

Pencereler

 • Pencerelerinizi kapalı tutun
  Camı açık araba kullanmak sizi yavaşlatır. Bu nedenle gaza daha fazla yüklenerek daha fazla yakıt tüketirsiniz. Camları açmaktansa arabanızın dahili havalandırma sistemini kullanın (klimayı değil).

Yolcu koltuğu

 • Susuz kalmayın
  Su içmek ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamak daha iyi konsantre olmanızı sağlar. Daha iyi odaklandığınızda daha verimli araç kullanma eğiliminde olursunuz.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

3 Yorum var.

 • Shell FuelSave Tasarruf takımı üyesi olarak bu etkinliğe katıldım. Bununla ilgili olarakta yazımı okuyabilirsiniz. Etkinliğin amacı güzel ama ben bu sıkışık hazırlanan programdan hiçbir şey anlamadım. Keşke biraz esnek bir program yapsalardı…

 • Shell FuelSave Tasarruf takımı üyesi olarak bende etkinliğe katıldım.Tasarruflu araba kullama ile ilgili bir bilgim pek yoktu, zaten 1 yıldır araba kullanıyorum. Etkinlikle ilgili eksiklikler vardı sıkışık bir zamanlama ve koşturma oldu, otel de dışardan ağır koku geliyordu daha geniş bir zamana yayılabilirdi… Ama davet etmeleri uçak biletlerimizi göndermeleri ile firma kendine yakışanı yaptı.güzel bir hafta sonu geçirdiğimi şanslı olduğumu düşünüyorm.SHELL firmasına ve Burcu Esmersoya tekrar teşekkür ediyorum.. daha öncede çıkan haberlerde yorumlarda bulunmuştum… Resim ve video paylaşımınız için teşekkür ederim bazı resimler bizde yoktu.. güzel bir anı oldu umarım ekimde yapılacak etkinliğede davet ediliriz.

Yorum Yap