Hayattan

Sosyal Medyanın Gücü

blankSosyal medya çok farklı bir boyuta doğru gidiyor. Son günlerde bunun gücünü görmeye başladım. Sosyal medyaya gerçekten çok önem veriyoruz. Özellikle de 1. sırada FACEBOOK geliyor. Google’da “F” araması yapın karşınıza ilk sırada facebook.com çıkıyor.

Sosyal medyanın gücünün farkında değil miydim?– Farkındaydım. Ama başkaları üzerinde somut etkilerini yeni yeni görmeye başladım. Meğer ne kadar önemliymiş Facebook profilimiz,duvarımız, yorumlarımız…. Örneğin bir konuda yardım istediğim bir arkadaşıma o konuyu birkaç defa hatırlatmama rağmen iş temposundan unutuyordu. Geçenlerde duvarına yazdım. 2dk sonra işimi halletmiş bir şekilde aradı ve bilgi verdi. 🙂 İşte sosyal medyanın gizli gücü. Duvarımız artık çok önemli. İnternetteki önemli ayak izlerimiz onlar…

Yine başka bir kişi 1-2 aydır beni oyalayordu. Sosyal medyanın gücünü göstermesinin zamanı gelmişti. Verdiği sözleri yazan birkaç resim yayınlayınca bana ulaşması sadece 15 saniye sürdü. Msn, mail, Facebook mesaj kanallarından cevap alamadığım kişi birden her yerden online olmuştu. Mesele yine çözüldü tabi ki.

Geçenlerde bir dostumun akrabası vefat etti. Gelen telefonda Facebook profiline başkaları kötü şeyler yazmış bir şekilde engelleyebilir miyiz? diyordu. Ölüye saygı dediğimiz kavramın sosyal medyada da yeri var artık. Bu ölüm olayı ile de bu gücü tekrar gördüm.

Bir başka olay bir arkadaşımın profiline yorum yazmam. Arkadaşımın yazdığım iğrenç espriden rahatsız olması ile sosyal medyanın gücünü tekrar anladım. Çünkü duvarını bu şekilde kirlenmesini istemiyordu. Kaç yıllık arkadaş olduğunuz önemli değil zaten. Önemli olan kim ne der? sorusu artık. Gören neder duyan neder….

Kimileri duvarıma başkası yazmasın kötü birşey yazar veya bir açığımı felan yazar ben yokken diye duvarlarını kilitleyenleri de gördüm. Gerçekten çok büyük bir güç bu sosyal medya.

Hayırlı işleri organize etmek için de aslında güzel bir yer. Belki telefonla arayıp konuşmazsınız ama bir Facebook mesajı ile bir hayra vesile olmasını isteyebilirsiniz. Bu da bir güçtür.

Facebook sayesinde meşhur olmak bile mümkün. Tanınmak ve birçok kişinin paylaşarak bir buz dağı gibi büyüyen popülerite artık çok zor değil.

İstediğiniz özelliklere sahip insanlara reklamınızı ulaştırmak için de yine karşımızda sosyal medya. Bu konuda da bütün bilgilerimizi paylaştığımız için ilgilendiğimiz her hobimizden reklam verenlerin de haberi var. Çok film mi izliyoruz karşımıza bir film dvdsi çıkabiliyor. Ya da Crysis 2 gibi 3D oyunlara bayılıyorsak bizi bulabilirler.

Çok daha fazla yönleri olan sosyal medyanın gücüne ben arkadaşlık, dostluk yakasından bakmayı seçtim. Gördüklerim de yeterli oldu.

Herkese iyi Facebooklar…Güzel duvarlar…ve dürtmeler….

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

3 Yorum var.

  • bu anlattıkların sosyal medyanın gücüne güç katıyor zaten. insanlar artık iletişim kurmadan yapamıyor. Bunu en kısa zamanda ve bulunduğu yerden yapmak daha kolay yapmak istiyor. Günümüz teknolojisi bu imkanı tanıyor insana. Dünyada tanımadığım insanların yaşantılarını olaylarını düşüncelerini öğrenebiliyorum ilgilendirmesede. Sevdiğim spor yıldızlarının müsabakalardaki videolarını izleyebiliyorum. Sosyal medyayı insanlık yararına kullanabilirse zaten güç o zaman olumlu olucak. Güzel konularla sosyal medyada yerini almışsın.
    Sosyal medyanın en kötü yanı insanları işlerinin çoğunu hallettikten sonra yapacak birşey bulamamasından boş boş oturmasına sevk ediyor.

    • En azından Facebook u biraz bırakıp blogger olmak o boşluğu dolduruyor. Senin gibi insanların değerli yorumlarını da gördükçe insanın yazıp birşeyler paylaşası geliyor. ):

Yorum Yap