Film Tavsiyesi

Sinema Filmleri Artık Youtuberlar Sayesinde Gişe Yapıyor

Türk sinemasına benim gibi bakan birçok kişi sinemada Türk filmine para vermez. Nadirde olsa gidip izlediğim beğendiğim filmler var tabi ki.

Artık Youtuber’lar da kısa zamanlarda film çekip sinemaya girmeye başladı. Aslında durum görüldüğü kadar masum değil. Tahminim film yapımcılarının da bu işte parmağı var. Yüksek takipçisi olan bir fenomeni filmde oynattığı zaman biliyor ki izleyici sayısının belirli bir kısmını zaten garanti etmiş olacak.

Halil Söyletmez’in oynadığı Cumal Ceber filminin fragmanını izlediğimde Türk sinemasının kalitesinin bir kez daha düştüğünü düşündüm. Sadece fragmanı izleseniz bile gitmemek için bir neden. Bu benim kişisel yorumum tabi ki.

Youtube, Instagram ve Twitter’daki takipçileri sayesinde film parasını çıkartmıştır. Sadece Youtube’da 1.5 milyon abonesi var. %10 gelse yeter.

blank

Sinemalar.com ve Beyazperde.com’da aldığı puanlar da ortada. Ama bir fenomenin tek kitlesi takipçileri değildir. Fenomenlerin de fenomen arkadaşları mevcut. Onların da desteği ile film izleyici sayısı daha da artıyor.

Rakamlara bakınca belki de kaliteli birçok Türk filminden daha fazla gişe yaptığı için üst sıralarda sıralanacak. Ama filmin kalitesini bence kesinlikle bu ölçemez.

Yeni vizyona giren Facia Üçlü’ye bakalım:

blank

  • Sefa Kındır : 1.5 milyon instagram takipçisi
  • Mami Emen : 591 bin instagram takipçisi
  • Emre Gül : 308 bin instagram takipçisi

Yaklaşık 2.5 milyonluk bir kitle. Fragmanı izledim yine kalitesiz bir film daha dedim.

Buradan gideceğim nokta fenomen olduktan sonra ne oyunculuk eğitimine bakılıyor ne de başka bir şeye. Fenomen olmak tabi ki kolay değil. Emek veriyorlar. Bunda hem fikirim. Ama oyunculuk konusunda takipçi kitlesine güvenip sinema filmi yapmak bana saygısızca geliyor.Bu kadar basit olmamalı. 

Son bir örnek Ezgi Mola – Maide’nin Altın Günü

Oyunculuğunu beğendiğim biri. Fakat Maide’nin Altın Günü filmi için Reymen gibi fenomenlerle videolar yaptı. Amaç filmin tanıtımıydı. Pazarlama çalışmalarına  lafım yok. Fakat Ezgi Mola’nın buna ihtiyacı yok. Ne zaman ihtiyacı oldu? Yine fragmanını beğenmediğim bu film vizyona girince oldu. Belki de kalitesiz olduğu için fenomen desteğine ihtiyaç vardı diye düşündürdü bana.

blank

Özetle bu durum oldukça rahatsız edici bir hal aldı. Türk sinemasına sahip çıkılması lazım. Ayla gibi kaliteli filmler izlemek umuduyla…


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap