Kafama Göre

Evden Eve Nakliyat Firması Seçerken

nakliyat firmalarıBugün taşınma için evden eve nakliyat firmaları sitelerini incelemeye başladım. Toplu mail atmak için de bir yandan mail toplamaya başladım. Ama firma web siteleri gerçekten içler acısı bir halde. Seo için (arama motrunda üst sıralarda çıkması) yapılanlar siteleri çöplüğe çevirmiş.

Evden eve nakliyat firmalarının dikkat etmediği noktalardan biri prestij. Ben şahsen teklif almayı düşündüğüm firmanın önce sitesine bakarım. Ne kadar özen gösterilmiş diye incelerim. Sonuçta firmasının sitesine özen göstermeyen önemsemeyen bir firma benim işimi ne  kadar özenle yapabilir ki? İlk akla gelen soru ve izlenim bu şekilde. Tabi ki bu %100 doğru orantılı değil. Bunu bende biliyorum. Ama tasarım ve yerleşim çok önemli.

Evden eve nakliyat firmalarına tavsiyelerim

Bazı nakliyat sitelerinde telefon numarasını insanın gözüne sokmaya çalışıyorlar. Hizmeti göremiyor giren insan.
Öncelikle telefon numarasını görünür bir şekilde sitenin sağ üst kısmına ya da en altta gösterebilirsiniz.

Güvenilirlik sıfır birçok nakliyat sitesinde. Adres bilgisi vermeyen siteleri direkt eliyorum. Başka insanlarda eliyordur eminim. Madem ciddi bir firmasınız o halde iletişim bilgileriniz açık ve net olacak.

evden eve taşımaBazı nakliyat sitelerinde ise verilen mail adresleri çok komik. hotmai,gmail,yahool uzantılı mail adreslerini yazmışlar. Ticari bir iş yapıyorsanız hotmail adresi verilmez. İlle de hotmail kullanacağım diyorsanız hosting panelinizden info@ vb bir mail adresi oluşturup hotmail hesabınıza yönlendirirsiniz. Böylece hem sizin istediğiniz olur hem de kurumsal görünürsünüz.

Tasarım konusuna tekrar değinmek istiyorum. Bu gerçekten çok önemli. Nakliyat firmanızı amele hizmeti veren bir firma gibi göstermek istemiyorsanız görünüme önem vermelisiniz. Site içerisinde müşteri yorumları,yorum yapan müşterilen açık iletişim bilgileri olması da güvenilirliği arttırır.

Telefon numaralarını kocaman kocamana yazacağınıza biz sizi arayalım şeklinde bir form yapın. İnsanlar telefon parası bile vermekten çekiniyor. Ondan çekinenin nakliye işini kim alır demeyin tabi. Herkesin yaklaşımı farklı.

Siteleri yazı ile doldurup hit almayı beklemek bir açıdan güzel ama firmayı,hizmeti anlatan bilgileri biraz daha büyük ve resimlerle destekler şekilde yapın.

Teklif formları olmayan nakliyat sitelerinin bunu da dahil etmesi gerekir. Teklif formlarının da çok uzun olmaması gerekir çünkü doldurması uzun formlar müşterinin vazgeçmesine neden olur. Bugün incelediğim sitelerde formlarda taşınacağı net adres isteniyor. Telefon bilgileri isteniyor. Taşınacak kişi teklif için bakıyor hemen taşınmak için sizi seçmedi ki… Bu bilgiler daha sonra istenir. Taşınılacak mahalle ve şu an bulunulan mahalle bilgisi yol hesabı için yeterli olur.

Online iletişim sistemi de sorusu olan,karşısında cevap veren biri bulmak isteyenler için de çok güzel bir hizmettir. Buda olmalı sitelerde.

Ayrıca 4-5 firmaya mailim iletilemedi. Mail adreslerinin çalışmıyor olması veya açılmamış olmasından dolayı. Hiçbir şey yapmasanız bunu asla atlamayın. Mail adresi çalışmayan bir firma nasıl ticari mail bekleyecek müşterilerinden anlamış değilim.

Sonuç olarak insanlara güven vermeli ve hizmetinizi anlatmalısınız. Düzensiz,eski,çapulçu izlenimi vermeyin.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap