Öğrendiklerim

Blog Dünyası ve Bloglama

Blog tutmak, bloggerlar hakkında uzun zamandır bir yazı yazma planım vardı. Bloglar hayatımızın hemen hemen her yerinde var. Birçok bilgiye,habere bloglardan ulaşıyoruz. Bu yazımda blog nedir, nasıl bloglama yapılır, blogların önemi konularından bahsedeceğim.

Blog nedir?

Web ve log kelimelerinin birleşmesiyle blog oluşmuştur. Web dünyası denildiğinde aklımıza internet geliyor. Log kelimesinden aklımıza gelen ise kayıt tutmaktır. Yani internette kayıt tutmak anlamına geliyor. Aslında bundan 5-6 yıl öncesine kadar günlük tutuyorduk. Herşeyimizi günlüğe yazıyorduk. Şimdi ise blog tutyoruz ve herşeyimizi orada paylaşıyoruz. Teknolojinin ve zamanın ne kadar değiştiğini görüyoruz ama alışkanlıklar değişmiyor günlük kullanmaya devam ediliyor.

Bloglar nasıl kullanılır ne tür amaçlarla açılır?

Blogları genel olarak kişisel web günlüğü olarak kullanıyoruz. Zamanla teknoloji, güzellik, kadın, sağlık, bilgisayar gibi hayatın içinde olan her alanda da bloglar açılmaya ve kullanılmaya başlandı. Bloglar temel olarak 4 tipte kullanılıyor:

 • Gerçek bir yazar olarak
 • Kişisel görüşlerini yazarak
 • Uzman olduğu bir alanda yazarak
 • Ticari amaçlarla blog tutarak

Örneğin ben blogumu kişisel olarak kullanıyorum. Zaman zaman da genel konularda yazarak başkalarına da fayda sağlamaya çalışıyorum. Blogumda şikayet konularım ön planda oluyor. 🙂 Genel olarak bir yerden alışveriş yaptıysanız ve memnun kalmadıysanız hemen yazıyorsunuz. Memnun kalınca da yazılıyor ama daha çok memnuniyetsizlikler dile getiriliyor. Katıldığım seminer,etkinliklerden bahsederim.  Yani kişisel bir tarzım var.

Nurçin Özer neden blogluyoruz (yazıyoruz) konusunda birkaç fikrini belirtmiş bende buraya ekledim.

Öte yandan kağıda yazdığımızı ta Artvin’de ki kişiye ben gösterebilecek miyim? Göstersem bile zor iş olur. Ama blog yazarak taaaa Amerika’dakine bile okuturum.

*****

Blog yazmak bana göre bireyin düşüncelerini belirttiği bir yerdir. Düşüncelerini yazdıkça okuyucunuz çoğalır,kulaktan kulağa da blogunuzdan bahsedilir. Düşünceleriniz olumlu gözükmeye başlayınca dahada hırslanıyor hergün 1 derken 2-3 yazı yazmaya başlıyorsunuz bir bakımdan hırs bizi yazmaya itiyor.

*****

Birgün canınız sıkıldı diyelim veya birisiyle tartıştınız,geçiyorsunuz pc’nin başına açıyorsunuz blogunuzu yazıyorsunuz tabii bazı şeyleri saklayarakta yazıyorsunuz ama genede yazıyorsunuz : D

*****

Bu işe birde parasal açıdan bakarsak,yazmak gene bize avantaj sağlıyor.  Başta pek para derdinde olmayan sonra ünleşince kazançta almaya başlıyorsunuz böylece “Ne iyi etmişimde blog yazmışım” diyorsunuz.

Kaynak

Siz blog tutmaya başlamadan önce neden yazmak istiyorsunuz ne tip konularda yazacaksınız buna karar verin. Karar veremediyseniz bana iletişim sayfamdan bir mail atın. Beraber karar verelim. 🙂

Bir Öğretmenin Blogu

Örneğin bir öğretmensiniz. Hayatınız öğrenciler ve eğitimden oluşuyor. O zaman öğretmen olarak insanlara öğretmek istediklerinizi yazabilir, öğrencilerin genel sorunlarından bahsedebilir, yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için bağış dahi isteyebilirsiniz.Aşağıdaki öğretmenin bloguna da bir göz atın fikriniz olsun.

http://www.selcukhoca.com/

Bir Öğrencinin Blogu

Üniversite öğrencisi olduğunuzu düşünelim. Öğrenciler için nelerin pahalı olduğunu , nerelerde ucuz yiyebileceğinizi rahat bir şekilde kaleme alabilirsiniz. Öğrenci arkadaşlarınız da sizi takip edebilir. Yaşadığınız şehirde gezilebilecek yerleri herkes merak eder ve bloglardan öğrenir. Bunları da yazılarınıza serpiştirebilirsiniz. Üniversitede birçok etkinlik olur ama bunların hepsini herkes bilemez. Etkinlik, seminer, konferans gibi programların duyurularını yazdıkça öğrenci arkadaşlarınız da sizin blogunuzu daha fazla takip eder. 🙂

Bir Ev Hanımının Blogu

Ev hanımı da blog mu tutar demeyin! Bu gayet normal. Ev hanımı olarak yeni denediğiniz yemek tariflerini blognuzda paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha önce takip ettiğim bir ev hanımının blogunda yaptığı el işlerini paylaştığını ve sattığını da iyi biliyorum. Yani evden para kazanmak için dahi blog tutabilirsiniz. Ev hanımları çok dizi ve film izlerler o nedenle bir dizide yaşanan olayları yazıp haykırmak isteyebilirler. 🙂 Siz de bunları yapabilirsiniz.

Daha birçok örnek verebilirim. Özgürlüğün bir yansıması da blog tutmaktır diyebilriiz.

Blogların Hayatımıza Girişi

İlk blog sayfaları 1998 yılında görülmeye başlandı ve ardından tüm dünyaya hızla yayıldı. O yıllarda ülkemizde de bloglar vardı fakat “Blog” kavramı yoktu.  2005 yılında ülkemizde “blog” kavramı ve “blogger” kavramları oluştu.

Bloglar 2005 yılındaki ilk patlamadan sonra müthiş bir şekilde yayılmaya başladı. En büyük etken ise ücretsiz blog servisi veren Microsoft Live Spaces, Blogger.com, Blogcu.com gibi servislerin açılması oldu.

Bundan 4 sene önce “herkesin bir gün blogu olacak “diyen bir yazarın ne kadar da haklı olduğunu görmek hiç de zor olmasa gerek.

Blog nasıl kurulur?

Blog kurmak için ücretli ve ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz. İlk defa blog tutacaksanız ücretsiz servislerle başlayın ve öğrenin derim ben.

Ücretsiz blog servisleri arasında üst sıralarda WordPress, blogspot, blogcu geliyor. WordPress.com a girerek öncelikle bir kullanıcı adı oluşturun ve blog ismi belirleyin. Aktivasyonu da yaptıktan sonra Türkçe olarak blog yazmaya başlayabilirsiniz.

WordPress.com ile başlarsanız ücretli olarak blog açtığınızda da aynı alt yapıyı kullanacağınız için hiç yabancılık çekmezsiniz.

Ücretli blog nasıl açılır?

Öncelikle kendinize bir alan adı belirleyeceksiniz. Örneğin mehmetemrebas.com veya mehmetemrebas.com.tr . Tamamen kişisel bir blog olacaksa bu şekilde belirleyebilirsiniz. Kişisellikten öte farklı amaçlarda açacaksanız da ona göre bir isim belirlersiniz. 1 yıllık alan adı ücreti 15-20tl olacaktır.

Alan adınızı satın aldığınızı düşünelim. Blogunuzu kurmak için bir de hosting alacaksınız. Hosting alanına blog kurmak için WordPress dosyalarınızı yükleyip kuracaksınız. Ortalama olarak bir hosting de 30-60tl arası değişmektedir. Blog alt yapısı olarak WordPress kullanacağınız için daha önce açtığınız ücretsiz blogda kazandığınız deneyimden dolayı çok da rahat bir şekilde kullanabileceksiniz.

Ücretli blog açmak için info@amacdizayn.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Biraz reklam yaptık ama olsun o kadar. 🙂

Blogların Önemi

Bloglar sürekli içerik üreten fabrikalardır diyebiliriz. Gündemdekiler konular hakkında farklı yorumlar ya da yazılar okumayı mümkün kılarlar. Kişisel olarak yazıldığı için okuyucular tarafında güvenilirlerdir. Bir kargo firmasından memnun kalmadıysanız okuyucularınızın da bu firmayı tercih etmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Okuyuculardan kastım tabiki sıkı takipçilerdir. Ticari alanlarda etkisinin büyük olduğunu da söylemek mümkün.

Reklam verenler açısından blog istatistikleriniz ölçülebilir olduğu için tercih sebebidir.

Özgün ve kaliteli yazanlar çok büyük kitlelere hitap edebilirler. Bilgisayar alanında Shiftdele, sağlık alanında 7gunsaglik , tasarımcılar için Hasan Yalçın bilinen bloglar arasındadır. İlk akla gelen ve çok takip edilenler içerik kaliteleri ve çizgileri açısından iyi durumdadırlar.

Markalar Blogların Peşinde
Ticari firmalar bloglar çok sıkı takip ediyorlar. Medya takip alanında hizmet veren birçok firma da var. Bir firma hakkında bir yazı yazıldığında firmaya rapor olarak sunuluyor. Bazı firmalar şikayet olarak yazılan yazıları değerlendirip blog sahibi ile irtibata geçerek problemlerini giderebiliyor.

Markalar blogların peşinde çünkü blog yazarlarına güven çok. Belli bir ürünün incelemelerini yapıyorsanız ya da farklı farklı ürünleri inceleyip tavsiye ediyorsanız markalar sizinle reklam ve ürün inceleme amaçlı olarak iletişim kurarlar. Hem siz kazanırsınız hem de marka.

Kaliteli bir çizginiz varsa keşfedilmeniz zor değil iş sahibi dahi olabilirsiniz.

En güzel örneği de Hamza Şamlıoğlu olarak görüyorum. Kendisi 2005 de blog yazarlığına başlamış. Teakolik.com blogu ile yakaladığı kalite sonucu olarak Zarakol ajansın fark etmesi ile firmada işe başlamış. İşte bir blogun nelere kapı açtığını da görebiliyoruz. Ayrıca nokia firması ürün incelemesi için de Hamza’ya ürünü gönderiyor ve yazmasını bekliyor.

Blogunuzu nasıl duyuracaksınız?

Blogunuzun tanınması için öncelikle belli başlı sosyal ağları aktif kullanmanız gerekiyor. Twitter , Facebook ve FriendFeed ağlarını takip edip aktif olarak kullanıyor olmalısınız. Sosyal ağlar ile ilgili burada yazdığım yazıdan kısaca ne amaçlarla kullanıldığı hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Blog yazarının yazdıklarını birilerinin okuması için en önemli kavram Google‘da arandığında bulunmasıdır. Google’da bulunmak için önemli kavramlardan biri de SEO kavramıdır. Blogumuzu arama motorlarına göre optimzia edeceğiz. Ama arama motorları için yazmayacağız. Sadece bunun için yazarsak bu amaçla yazdığınız bir süre sonra anlaşılır ve kitlenizi kaybedersiniz. Blogunuzda dikkat edeceğiniz birkaç başlıktan bahsedeceğim.
İçerik

Yazı başlıklarınızı seçerken anlaşılabilir ve fazla uzun olmayan başlıklar seçin. Yazının konusunu tam olarak veriyor olsun.
İçeriğinizde insanların bu içeriğe ulaşması için önemli kelime gruplarını da yazın.
Etiketler ve etiket seçimi önemlidir. Yazınızla alakalı arandığında bulunabilecek birkaç etiket eklemniz aramalarda bulunmanıza yardımcı olur.

Optimizasyon

Blogunuzun kalıcı bağlantı ayarları uygun olarak yapılmış olmalıdır. Anahtar kelime ayarlarınız iyi yapılmalı. Blogunuzda site haritası,rss ve sosyal ağ öğeleri mutlaka olmalıdır.

Tasarım

Blog tasarımınız görsel olarak açık ,sade ve okunabilir olmalıdır. İnsanları girdiğinde boğan, renk cümbüşleriyle dolu gözü yoran tasarımlar kullanmamalısınız.

İnsanlar blogunuza girdiğinde karmaşa ortamı ile karşılaşmamalı. Örneğin bidusun.com da Aycan ablanın tasarımı gayet sevimli ve hoş. Girdiğinizde yazdıklarını okumak istiyorsunuz. 🙂

Blog Tutmadaki Amaç

Ego Tatmini

Genellikle kişisel amaçlı yazılan bloglarda egolarımızı tatmin etme amaçlı da yazabiliyoruz. Kazandığımız bir ödül, sevgilimize kızıp bir cevap vermek, kendinden bahsetmek gibi amaçlarla da çokca yazarız. Yazdıklarımızı milyonların okuması, bizi takdir etmesi, yorum yapması bizim hoşumuza giden ve egomuzu tatmin eden şeylerdendir.

Medya

Medyanın yazdığı haberlere farklı bakış açılarınız ile insanlara alternatif haber kanallerı üretmek amaçlı kullanabiliriz.

Günlük

Yukarıda da bahsettiğim gibi sadece kişisel günlük olarak yazabiliriz. Mesela beyn.org genellikle günlük olarak neler yaptığını anlatan, zaman zaman çok kaliteli bilgiler veren bir bloggerın günlüğü. Mesela bir günün özetine buradan göz atabilirsiniz. Kalitesi ve bilinirliği yüksek olduğu için bu konuda iyi bir örnektir bence.

Amaçsız yazmak ise sadece yazmış olmak içindir. Blog tutmanın sadece stres atma, patlama kısımlarını karşılar.

Kanaat Önderliği

Bir alanda çok yaızyor ve çok bilgi sahibi iseniz bir süre sonra sizi iphone gurusu, laptop gurusu gibi anmaları da mümkün. Tamamen size ve yazdığınız alana bağlı.

İfade Özgürlüğü

Kişisel fikirlerinizi insanlara aktarma amaçlı kullanılır.

Bilgi Paylaşımı

Araştırarak analiz edip yazmak için blog açabilirsiniz. Sosyal sorumluluk amaçlı paylaşımlarda bulunup tartışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Blog Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Şu an yazdığım gibi çok uzun yazılar yazmayın. 🙂 İnsanlar daha çok kısa yazıları okuyorlar. 3-10 paragrafı geçmeyen yazılar yazmanız okunmasını arttırır.
 • İdeal paragraf uzunluğu 3-6 satır arası olmalıdır.
 • Okuyucuya ansiklopedik bilgi yerine kendi görüşlerinizi yansıtan yazılar yazın.
 • Okuyucularınıza yorum yazdırmaya çalışın. Yorumlamaları için alanlar oluşturup teşvik edin.
 • Seo ve optimizasyon konusundan bahsetmiştim bu kuralları etkin bir şekilde kullanın.
 • Yazılarınızda adı geçen firmalara hakret edici sözler kullanmadan hatalarını anlatmayı tercih edin.
 • Sosyal ağlarda yazdıklarınızı paylaşın.
 • Blogunuzu kötü bir hosting sorununa karşı yedekleyin. Kullandığınız yazılımı ve eklentileri güncel tutun.
 • Hızlı çalışan, kurumsal bir hosting firmasından hizmet alın. Kesintiler okuyucularınız tarafından hoş karşılanmaz.
 • Kurumsal bloglarda ben/biz zamirlerini kullanmamaya özen gösterin.
 • Eski yazılarınıza bağlanı vererek okunmasını sağlayın.
 • Yazılarınızı resim ve videolarla zenginleştirin.
 • Kaynak belirtmekten, bağlantı vermekten çekinmeyin.
 • İletişim bilgilerinizi mutlaka yazın. İnsanların iletişim kurması için bir form ve doğru bilgiler kullanın.
 • Başka blogları takip edin ve yorumlayın.
 • Çalıştığınız firma ile ilgili yazılar yazmayın.
 • Legal paylaşımlar yapın.

Blog tutma ve nasıl yapacağınız hakkında benim yazacaklarım bu kadar. Bu yazımdaki başlıklarda ve içerikte Hamza Şamlıoğlu’nun yaptığı sunumdan yararlandım kendisine buradan teşekkür ederim. 🙂


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

7 Yorum var.

Yorum Yap