SEO

Google’da indekslenmemiş sayfalarınızı biliyor musunuz?

Google’da sitemizin indeks almış sayfa sayısını bulabiliyoruz, indekslenmeyen sayfalarımızı indeksletebiliyoruz. Peki sitemizdeki hangi sayfaların indekslenmediğini biliyor muyuz?

Bu konu 2016’da araştırmaya başladığım bir konu. Özellikle E-ticaret sitelerinde indekslenmeyen ürünleri bulmak çok önemli. Şunu diyebilirsiniz: Sitem SEO uyumlu, site haritamız var, hergün anasayfanın crawl edilmesini sağlıyorum, hergün site haritasını Search Console’dan Google’a gönderiyorum… Bütün bunları yapıyor olsanız da sitenizde indekslenmemiş sayfalar mutlaka olabiliyor. İndekslenmemiş bir üründen dolayı ciddi anlamda organik trafik kaybediyor olabilirsiniz. Tabi bunu E-ticaret sektörü özelinde söylüyorum. Az sayfası olan web siteleri için böyle bir handikap olmayacaktır. Tabi ki içerik sayısı yüksek blog siteleri içinde bu kontrol önemli.

site:domain.com yazıp indekslenmiş sayfa sayınızı görebilir ve indeklsenmiş sayfalarınızı listeleyebilirsiniz. Ama tamamını check etme şansınız yok. Google’da indekslenen URL’lerden sitenizdeki toplam URL’leri çıkartıp kalanlar indekslenmedi gibi bir sağlama yapma şansınız da yok. Çözüm?

URL Profiler

blankSEO sektöründeyseniz ve bu konuya kafa yoruyorsanız Google’da indekslenmemiş URL adreslerini bulmak için URL Profiler aracına mutlaka denk gelmişsinizdir.  Bu aracın bir çok farklı özelliği var. Ben bunlardan Google index checker özelliğini kullanmaya karar verdim. Free sürümde programı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Site haritanızdaki ürün linkleri çekip programa attığınızda tek tek size Google’da indekslenip indekslenmediğini kontrol etmeye başlıyor. Bu kontrolü info:url adresi gibi bir arama ile yapıyor arka planda. Fakat bu işlemi yaparken sizin IP adresinizi kullanıyor. Arka planda bu sorguyu sizin ip adresinizle bilgisayarınız üzerinden yapmaya devam ettikçe Google bunu bir robot saldırısı olarak algılıyor ve size güvenlik sorusu soruyor dolayısıyla program birkaç url kontrolü yaptıktan sonra sonuçlar yanlış döndürmeye başlıyor.

Tabi ki programda bunu da düşünmüşler. Private proxy adresi satın alarak işlemi farklı ip blokları üzerinden yaptırabiliyorsunuz. Bu işlemi yapmak için 40$ karşılığında 10 proxy ip satın aldım. İşlemi tekrar yaptırmaya başladım 5000 URL için. Belirli bir sayıya kadar düzgün ilerledi fakat sonrasında yine sonuçları yanlış döndürmeye başladı. Sorgualama aralığını daha uzun tutarak da denedim ama çok iyi sonuç alamadım. Support ile iletişime geçip durumu ilettiğimde cevap olarak proxy sayısını minimum 50 ile denememi önerdiler. Bu da ciddi maliyetler anlamına geldiği için URL Profiler programını kullanmayı bıraktım.

Greenlane Google Indexation Tester

blankGeçtiğimiz hafta farklı konuları araştırırken Greenlane adında yabancı bir firmanın ücretsiz olarak Google Indexation Tester aracını sunduğunu gördüm. Firma SEO ve SEM hizmetleri veriyor. Bilinirliğini artırmak için Garage kısmında ücretsiz araçlar sunuyor. Aracı tamamen Google Tablolar üzerinden çalışan basit bir excel dosyası. Firma sorgulama işlemini sizin ip adresinizi kullanmadan yaptığını özellikle belirtiyor. Muhtemelen kendi kaynaklarını kullanarak bunu yapıyor ya da farklı bir formülü var.

Google Indexation Tester nasıl çalışıyor?

blank

Buraya tıklayarak ulaşacağınız sayfada Open Google Doc butonuna basarak ilgili excel dosyasını Google Dökümanlar hesabınıza kopyalıyorsunuz.

blank

Daha sonra bu dokümanı açıyorsunuz ve aşağıdaki gibi bir excel ile karşılaşıyorsunuz.

blank

Doküman 6 sayfadan oluşuyor.

 • Indexation Tester (indeks test işlem ekranı)
 • Indexed URLs (indekslenmiş url adresleriniz)
 • Non-indexed URLs (indekslenmemiş URL adresleriniz)
 • Sitemap Importer (Xml dosyasından URL adreslerinizi aktarıyorsunuz)
 • Quick Start (Nasıl çalıştığını anlatan rehber)
 • Single URL Tester (Tek url kontrol etmek için kullanıyorsunuz)

Aşağıdaki basit video ile aracı nasıl kullanacağınızı da görebilirsiniz.

Ürünleriniz için oluşturduğunuz ve Google’a gönderdiğiniz bir site haritanız varsa Sitemap importer sayfasına ilgili yere site haritanızın adresini yapıştırarak URL’leri import etmesini bekleyin. Daha sonra buradan bağlantılarınızı kopyalayıp Indexation Tester kısmına değer olarak yapıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken kısım C sütününda formüller 1000 satıra kadar kopyalanmış durumda. 1000’den fazla linkiniz varsa Microsoft Excel’dekiyle aynı mantıkta alt sağ kısmından aşağı doğru çekerek formülün kopyalanmasını sağlayın.

blank

Daha sonra Reset butonundaki drop down’a tıklayarak Run işlemini başlatıyoruz ve bekliyoruz.

Yaklaşık 5000 URL test ettim ve çıkan sonuçlarda indekslenmemiş olarak görünen adresler yüksek oranda doğru çıktı.Tabi ki hatalı olanlarda vardı ama bu kadar fazla sayfayı bu kadar hızlı kontrol edebilen bir araç için %30 hata payı kabul edilebilir. Aracın ücretsiz olması da büyük bir avantaj.

Wordpress tabanlı içerik siteniz varsa List All URL eklentisi ile tüm URL adreslerinizi export edebilirsiniz. All in One SEO benzeri bir eklentinin ürettiği site haritasını kullanıyorsanız iç içe site haritaları içerdiği için linkleri çıkarmanız zor olabiliceği için List All URL eklentisini önerdim.

HTTP’den HTTPS’e geçiş yaptıysanız eski URL adreslerinizi 301 ile yenilerine yönlendirmiş olmalısınız. HTTPS olan URL’lerin ne kadarı indekslenmeye başladı, geçiş tamamlandı gibi sorularınızın yanıtını da bu araçla çözebilirsiniz. Birer hafta arayla indeks kontrollerini yaparak indekslenmeyen URL sayınız azaldıkça geçişi tamamlamış olacaksınız. Bu da ben bir ipucu olsun. 🙂

Sizde doküman üzerinden kendi sitenize ait adresleri test edebilirsiniz. Sonuçlarınızı yorum olarak paylaşırsanız beraber değerlendirebiliriz.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

4 Yorum var.

 • Çok güzel bir yazı olmuş. Başlık ilgimi çektiği için girdim ve URL Profiler’in adını bile daha önce duymadığımı farkettim. Greenlane de Google Docs ile oldukça kullanışlı.

 • Başka bir güzel içerik daha: Ellerine sağlık Mehmet.

  Greenlane aracında birkaç sorundan bahsetmek istiyorum. Sitemap Importer ile URL adresleri fetch olmuyor maalesef yaptığım denemelerde. Güncel sitemapi download edip Excel yardımıyla tüm URL adreslerini Copy+Paste ile Greenlane e aktardım. Fakat bu çözümde de index durumu önemli oranda hatalı çıkıyor. Denediğim diğer bir çözüm ise, Screaming Frog ile siteyi crawl edip Final URL adresleri Greenlane e aktardım.

 • konu için tşkler benimde sayfam 1 hafta 10 gundur index olmuyordu bakma imkanım oldu sayenizde 🙂

Yorum Yap