SEO

Uptime Robot ile Sitenizin SEO Performansını Kontrol Altında Tutun

Uptime Robot, sitelerin ulaşılamaz (down) olduğu durumları monitor etmek için kullanılan güzel bir servis. Amacının biraz dışına çıkarak sitenizde yaptığınız teknik SEO düzenlemelerinin değişip değişmediğini raporlamak ve kontrol etmek için de kullanabiliyorsunuz.

Aslında bu amaç için geliştirilmiş Seoradar.com servisi mevcut ama aylık ücretleri biraz pahalı. O nedenle Uptime Robot‘un ücretsiz sürümde verdiği 50 monitor hakkı fazlasıyla yeterli olacaktır.

Neden sitenizi SEO açısından kontrol altında tutmalısınız?

Yaşadığım tecrübeler neticesinde site içi yapılan tüm düzenlemeleri kontrol etmenin çok önemli olduğunu gördüm. Sorumlu olduğunuz sitelerde sizin kontrolünüz dışında yapılan düzenlemelerin eski haline dönmesi, farklı güncellemeler yapılması gibi durumlardan dolayı sitenizin SEO performansı aniden düşebilir. Bu durum IT departmanındaki işlemlerden kaynaklanabileceği gibi WordPress kullanan tema güncellemesi yapan bir müşterinizin dikkatsizliğinden de kaynaklanabilir.

İlk kontrol etmeniz gereken noktalara bakarken en basit kontrol edeceğiniz noktalar hiç aklınıza gelmeyebiliyor. Sizin kontrolünüz dışında oluşabilecek güncellemeleri önceden fark etmeniz bazen hayat kurtarıcı olabiliyor.

Uptime/Downtime durumlarının önemi nedir?

SEO çalışmasını yürüttüğünüz sitelerin down olması ve bu sürenin normal üzerinde olması SEO performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer müşteri sitesinin down olduğu durumları monitor etmiyorsanız down time’dan dolayı kötüleşen performansın nedenini de anlamayabilirsiniz.

Bir sitenin uzun süre erişilemiyor olması önemli kelimelerinizde Dwell Time‘ı düşürebilir. Bu nedenle sıralama kaybediyor olabilirsiniz. Sitenin response kodunun 200 olması ve bunun uzun süreli olarak bu şekilde kalması Google bot erişimlerinde de önemli bir nokta.

O nedenle en basit şekilde uptimerobot.com a up/down raporu için bir monitor kuruyoruz.

blank

Yeni bir monitor ekle diyerek kurulum ekranına geliyoruz.

blank

Monitor tipi olarak HTTP(s) seçip gerekli alanları doldurarak monitorünüzü kaydedin. Alert kısmında ücretsiz sürümde email ya da twitter üzerinden bildirim almanız mümkün. Seçim yapmayı unutmayın.

blank

Kaydetme işleminden kısa bir süre sonra sistem çalışmaya başlayacak. Tekrar kontrol ettiğinizde aşağıdaki gibi bir raporda alıyor olacaksınız.

blank

Response sürelerinin arttığı durumlar burada önemli. Hosting firmasına ya da IT departmanına bu durumların neden kaynaklandığını sorarak kullanıcıların sayfa açılış süresinden dolayı kaybedilen dönüşümleri de önlemiş olabilirsiniz.

Site trafiğini ölçtüğünüze emin misiniz?

Sitelerde yapılan bazı güncellemeler sonrası Google Analytics, Yandex Metrica veya farklı bir analytics aracı ile takip etmek için eklenmiş olan kod siteden kalkmış olabilir. Müşteriniz ya da siz bunun farkına varmazsanız aylık raporlamalarda KPI’larınız arasında olan ve analitik aracı ile hazırladığınız bölümlerde data alamama durumu ile karşılaşmamak için bu kodun kontrolünü otomatik olarak yapmalısınız.

Özellikle E ticaret siteleri için bu konu çok önemli. Kişisel bloglarda WordPress tema güncellemesi sonucu manuel eklediğiniz Google Analytics kodu silinebilir. Şahsen bu hatayı kendi blogumda yapmıştım. Şimdi gelelim çözüme…

blank

Noindex Kontrolü

Trafik aldığınız sayfalara bir hata sonucu noindex kodu eklendiğini düşünebiliyor musunuz? Aniden sıralama kaybetmenizin nedeninin bir Google cezası olduğunu düşünüyordunuz belki de…

Bu kontrol de yaşadığım tecrübeler sayesinde bulduğum bir çözüm oldu. Bunun için de yukarıdaki uyarıyı ayarladığınıza benzer olarak keywords exits kısmını seçip keyword kısmına noindex yazıyoruz. Bu monitörü anasayfa, kategori ve seçtiğiniz bir ürün (stock out olma ihtimali düşük) için ayrı ayrı kurmanızı öneririm.

Ürün stock durumu kontrolü

E ticaret sitelerinde bazı ürünler iyi sıralama alabilir ve dolayısıyla yüksek bir organik trafik de alıyor olabilir. Bu ürünün 404’e düşmesi ya da stock out olması sıralamanızı kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle bu tarz durumlar içinde farklı bir kurgu yapabilirsiniz. Eğer kaynak kodda şu kelime varsa 404 uyarı maili at, şu kelime varsa stock out uyarı maili at gibi.

Farklı Kurgular Yapabilirsiniz

Önemli olduğunu düşündüğünüz ve kaynak kodda mutlaka olmalı ya da olmamalı dediğiniz kurgularınızı belirleyerek tedbir almanızı sağlayacak birçok uyarıyı kurabilirsiniz. Örneğin schema entegrasyonu yaptınız ve ürün sayfalarında yaptığınız düzenlemeler kalktı ya da h1 etiketi verdiğiniz kategori isimlerinde h1 etiketi silindi…. Benzeri birçok kurgu yapabilirsiniz. Böylece SEO tarafında karşılaşabileceğiniz olumsuz durumların erken farkına varabilirsiniz.

Tek hatırlatmak istediğim nokta alert kurulumunda kontrol sıklığını minimum 5 dakika yapabiliyorsunuz. Çok kritik siteleriniz ya da müşteri siteleriniz varsa premium sürümünü satın alarak bu aralığı 1 dakikaya indirebiliyorsunuz. Ayrıca SMS uyarı paketini de bu sürümde satın alarak cebinize düşmesini sağlayabiliyorsunuz.

Sizinde paylaşmak istediğiniz kurgular olursa yorum olarak bekliyorum.

SEO’nuz bol olsun. 🙂

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

Yorum Yap