Pazarlama Stratejisi

İyi bir Analist olmak

Geleceğin meslekleri arasında data yorumcuları yani analistler yer alacak. Borsa vb. birçok farklı sektörde analistler var. Fakat internet üzerinden pazarlama yapanlar ve E-ticaret pazarlaması yapan siteler için ANALİST çalıştırmak belki de zamanla iş pozisyonu haline gelecek.

Aslında tamamen öyle düşünemiyorum. Çünkü iş ilanlarında 10 parmağında 15 marifet barındırmanızı isteyenler çoğunlukta. O nedenle analiz yapma konusunda daha bireysel işler ve gönüllü işlerle kendinizi yetiştirene kadar idare edebilirsiniz.

Analist olmak konusu ilk olarak aklıma Google Analytics servisinden geliyor. Birçok SEO firmasının analiz konusunu yüzeysel yaptığını görünce geleceğin ihtiyaç duyulan mesleği olarak bir öngörüde bulunmak istiyorum. Bu öngörümü de BURAYAYAZdım 🙂 .

Kariyer.net e baktığımda şu ilanlar dikkatinizi çekebilir. Bu sektörde gözünü açan firmalar bu alanda eleman aramaya başlamışlar bile. Analist tabiri benim şu an kafamdaki mesleğe getirdiğim isim. Farklı isimlerde de ilerde karşılaşabiliriz.

İnternette ziyaretçi davranışlarını, alışveriş alışkanlıklarını, site kullanım datalarını, mailing dönüşümlerini, reklam dönüşümlerini analiz edecek insanlara ihtiyaç duyulacak. Bu insanların mesleğinin adı çok da önemli değil. Bunları bazen dijital pazarlama uzmanından bekleyecekler bazen SEO uzmanından bazen de Adwords danışmanından bekleyecekler.

Özetle veri analizi çok önemli. İnternet üzerinden pazarlama, tanıtım, prestij yapmak için araştırma ve analiz yapmanız artık zorunluluktur.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

3 Yorum var.

Yorum Yap