Hayattan

Kamil Koç ile Nilüfer Turizm Karşılaştırması

Yaklaşık 6-7yıldır şehirlearası seyahat ediyorum. Genellikle otobüs firması olarak Kamilkoç ve Nilüfer kullanırım. Özellikle Bursa’da kaliteli hizmet veren firmalar olarak bilinirler. Hatalı yönlerini ve iyi yönlerini kısaca karşılaştırayım dedim:

İkram Hizmeti:

Kamilkoç’ta ikram servisi seyahat boyuna 1 kere yapılır. Bunun dışında su servisleri vardır. içecek olarak kola,meyvasuyu,gazoz,çay,nescafe bulunur. Yiyecek olarak kraker ve kek bulunur genellikle.İkramlarda bilinen markalar tercih ettikleri için beğenerek yer,içerim. Nilüfer ise ikram servsini 2 kez yapar. Bu açıdan beğenilir. Fakat yiyecekleri kendilerinin üretmeleri hiç de iyi olmamıştır. Kek ve pohça ikramları tad olarak hiç de güzel değil. Maliyetten kar yapayım derken müşteri kaybediyorlar düşüncesindeyim.

Kamilkoç’ta ikram servisinde genelde dağıtılan Eyüp Sabri Tuncer markalı kolonyalı mendiller zaman zaman dağıtılmıyor. Yani hizmette olması gerekenler her zaman yok. Nilüfer bu bakımdan daha iyi.

Nilüfer’in yazın dondurma, sabahları kahvaltı uygulamaları da çok büyük bir artı bence.

Ulaşım (Servis) Hizmeti

Her iki firmada da bu konuda çok hatalar yapılıyor. Kamilkoç ile İstanbul’a geldiğimde en az 15dk beklerim servislerin kalkması için. Nilüfer bu konuda biraz daha hızlı. Ama beklettikleri zamanlarda olmuyor değil. Nilüfer şöförleri çoğu zaman söylediğim yer dışında indirmişlerdi beni. O yüzden çok sıkıntı çektim. Kamilkoç’ta bu durum nadiren oluyor.

Ayrıca şikayet konusunda Nilüfer ile kötü anılarım oldu. Örneğin Libdiye diye Namazgah’ı biraz geçince indirmişlerdi. Şöför güzergahım değil deyip istediğim yere gitmedi. Telefon ettim bir yere yönlendirdiler. Ordaki çalışan vereceğim mail adresine mail atın dedi. Ben belki bilgisayar cahiliyim? Neden kestirip atıyorsun? Buna rağmen mail attım. 3 ay geçmesine rağmen cevap gelmedi. Müşteri ile ilgi alakaları kısıtlı.

Benzer bir şikayetim Kamilkoç’da da olmuştu. Bir miktar para cezası almıştı çalışan. İlgi alakaları da iyiydi.

Personel Değerlendirmesi

Nilüfer de daha genç bir ekip var. Kamilkoç da ise orta yaştan insanlara rastlamak mümkün. Yalız Nilüfer de çift host olduğunda mahalle ağzı ile aralarında konuşmalara tanık olmuştum bu pek de hoş değildi. Servis şöför personeli Kamilkoç’ta pek düzgün insanlarla yapılmıyor. Yaşlı ve diksiyonu iyi olmayan bir ekip gördüm bu zamana kadar.

Teknoloji

Nilüer’in bütün araçlarnda telefonla konuşmak serbest ve kablosuz internet var. Kamilkoç’ta sadece Rahat Hatlarda bu var. Yani Nilüfer bir adım daha önde.

Servis araçlarında önceleri KamilKoç anketörler yollardı. Bir takım sorular sorar ve cevapları not ederlerdi. Müşteri memnuniyeti açısından çok takdir ettiğim bir hareketti ama artık yapılmıyor. Son 2-3 yıl diyebilirim.

Varış Süreleri
Varış sürelerine bakacak olursak 2saat 40 dakika civarı. Önceden 3saat olan süreyi kısaltmış her iki firma da. Fakat istanbul yazahanelerinin uzaklığına bakarsak KamilKoç bir adım önde.

Şu sıralar tercihim Kamilkoç. Umarım daha iyi hizmet verirler.

Not: Bu değerlendirmeleri sadece Bursa-İstanbul hattı için yaptım.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

13 Yorum var.

 • birde yalova-bursa arasındaki tek marka olan yalova seyahat otobuslerine binmeyi göze alıosanız yada zorundaysanız kaliteyi ikramı saygıyı unuturak aşağlanmayı bile göze almanız gerekmektedir.

 • bu şikyeti yazan sayın yolcu öncelikle tamam iyi bir yolculuğu mutlaka hakediyorsunuz fakat bir haddinizi ve kendinizi bilin öncelikle (POHÇA) değil onun adı (POĞAÇA) size TÜRKÇE yazım kuralını öğreteyim. sizleri ne anlıyor ne de bu konularda hak veriyorum bir yerden biryere gitmek için o otobüslere biniyorsnuz. Ymk İçmek için değil hiç bir yolculukta ikramlardan faydalanmam belki bazen bir bardak su ve sadece yolculuğun keyfini çıkarmak için uygun bir saatte bir nescafe

  • Ben poğoça yerine halk arasında söylenen şekli ile pohça demekle haddimi bilmek arasında hiç bir bağlantı kuramadım. Siz de “yemek” diyeceğiniz yere “Ymk” demişsiniz. Ben de size öğreteyim Türkçe kurallarını. Burada hizmetleri dile getiriyorum edebiyat dersi vermeye çalışmıyorum. Ne amaçla okuduğunuz belli.
   Otobüslere seyahat için biniyoruz diye 302 model otobüslerle mi yolculuk yapalım? Kalite artıyorsa bu istekler doğrultusunda oluyordur. Neden birçok firma koltuk arkasına televizyon koydu? Otobüsler sinema mı? – Demek ki anlayış farklı…

 • Noktadan sonra gelen cümleye büyük harf ile başlanır. Sayın Gökhan ERTEN. İlk kendiniz öğrenin dil bilgisi kurallarını…

 • ben nilüfer de hostum yaşım 22 filomoz yenileniyor ayrıca arclarda 1. kaptan 2. kaptan birde halk arasında host bizim deyimizle servis memuru 1 tane 2 tane hc bir araca gelmez zaten host sıkıntısı cok 4 vee 5 gün eve gelmediğimiz oluyor fakat yinede siz kıymetli misafirlerimize güler yüzlü davranmayı elden bırakmamak icin cabalıyoruz bu durumuda anlayışla karşılamanızı bekleriz ikramlarımız cok yakınmda arclarımızla birlikte deyişecek sizlere iyibir hizmet icin bizler varız sizi seyahatleriniz de nilüfer turiz araclarında misafir etmekten gurur duyarız 🙂

 • bende size samsun -ankara metro turizmle yaptığım yolculuktan hiç güzel geçmediğini o beyinisiz şöför yüzünden ölümden döndüğümüzü hostesin üstüme sıcaksuyun dökmesi gideceğimiz yerin daha fAZLA sürmesi beni açyip kızdırdığı için birdaha hayatım boyunca binmeyeceğim firma
  artık pskolojik olarak otobüsü gördüğümde tüylerim diken diken oluyor

 • Host Sıcak Suyu üstüne Dökmüş olabilir. Sonuçta HAREKET Halinde servis YAPIYOR hak vermek gerekir.Böylede Dışlamanız Yanlış olur Ben size Bir firma adı verem Onla Pin Git e 5 e Çık geçen tır YADA Gamyon varsa git emin ol Daha RAhat yolculuk YAPARSIN. 🙂

 • fakat arkadaşlar 2.5 ay önce bolu ıst bolu ızr bolu bursa destinasyonunda hizmetvermeye başlayan ve insanlara hizmet etmekden onur şeref ve kıvanç duyan bolu nilüfer satış temsilcilerini ve araç içerisinde ki kabin memurlarını gozlemlemlemenızı tavsiye ederim. sabah boludan hareket edersenız gune zınde başlamak ve akşam kaybetmiş oldugunuz enerjiyi geri kazanmak için zengin kahvaltı ikramlarından ucretsız yararlanabılırsınız. ayrıcı bunun yanında bolu yöresine ait patatesli köy ekmeği ile keyfinize keyif katabılır cefa ile toplanıp sefa ile içilen demleme çay ile bu lezzeti pekiştirebilrsiniz. veya nektar olmayan sıkma portakal suyundan tuketebılırsınız. daha sonra fatıh sultan mehmet köprüsünden geçerken hazıe çekilmiş türk kahvenızı yudumlayabılır ve turk sanat muziği eşliğinde farklı düşlere ve dünyalara yolculuk yapabılırsınız.

 • İkram Hizmeti:
  Kamilkoç’ta ikram servisi seyahat boyuna 1 kere yapılır. Bunun dışında su servisleri vardır. bu 1 kere olmaz senin yolculuk sürene göredir ilk olarak su servisi yapılır (yaz) ise her araçta olmaya bilir ? dondurma servisi yapılır şeker varsa kolanyayla ikram edile biliyor bazı seferlerde
  ve kamil koç truzim yiyecek ve içecek bakımından daha zengidir ve marka tercih edilir bana göre her yönü ile kamil koç
  16 Mayıs 2009 konu açılışı bu nedenlede deişikler olmuş olabilir 😀

 • ANKARA ESKİŞEHİR İNEGÖL BURSA İÇİNE COK GEC PERON GİRDİ SARAR BOZÜYÜK-MOLA YERİ KORMASINI ISTİYORUM YOLCULAR BANA ÖYLEDİLER KAMİL KOÇ RAZI ETTİLER ÖYLEDİLER KAMİL KOÇ ÇAĞĞRI MERKESİ ÖYLE ÖYLEMİSİN ESKİŞEHİR COK BEKLEMESİNİ İSTİYORUM kamil koç Lig TV bilet sitesi kolmasını ıstiyorum AŞTİ Şubesi Çalışanları BURSA GİTTİDİM BURSA OTOGAR GEC SAATE OLDU BURSA PERON NUMARASI GEC GİRDİ KAMİL KOÇ YOLCLUK BİRDAHA OLBİCAM KAMİL KOÇ ÇAĞRI MERKESİ ARKA KOLTUK VERİYOR YAYNI KOLTUKTA VERİYOR kamil koç SAFIR RAHAT 37 bilet sitesi kaldırmasını ıstiyorum MERCEDES TRAVEGO 15 SHD bilet sitesi kaldırmasını ıstiyorum neoplan starliner bilet sitesi kolmasını ıstiyorum neoplan tourliner bilet sitesi kolmasını ıstiyorum MERCEDES TOURISMO 16 RHD bilet sitesi kolmasını ıstiyorum MERCEDES TRAVEGO 17 SHD bilet sitesi kolmasını ıstiyorum Temsa Yeni Safir bilet sitesi kolmasını ıstiyorum kamil koç çağrı merkesi rezervasyon yaptım sonra hep rezevasyon iptal etiyor SAFIR RASAFIR RAHAT 37 bulardan veriyor siki sefer değiştirmesini istiyorumFORTUNA MEGA RAHAT yeni sefer kolmasını kamil koç hep peron numarası veriyor baska peron numarasi versin kamil koç çağrı merkesi cok sakcıyım hep arka kolkuk veriyor

Yorum Yap