Püflükler

Laptop alırken nelere dikkat etmeli

Laptop

Günümüzde laptop bilgisayar kullanımı oldukça fazla. Çevremdeki birçok kişi de nasıl laptop alayım diye genelde bana soruyor. Sorarlarken şunları sıralıyorlar:

işlemcisi 2ghz, 4 gb ram, 320 gb hdd ,ekran kartıda paylaşımsız 512mb süper bir laptop ,fiyatı da çok ucuz

Bu yukarıda sıralananlar bütün laptoplarda bulunan bileşenler. Laptop alırken bu özelliklere bakıp alırsanız hata edersiniz. En son özelliklerin olması laptopun iyi olduğu anlamına gelmez. Parça uyumluluğu, stabil çalışma, servis imkanı vb gibi birçok kritere daha bakmak lazım.Çoğu arkadaş bir mağazaya girip şunu mu alayım bunu mu alayım , bunun özellikleri ondan daha fazla şeklinde bakarlar laptop alırken. Amatör yaklaşım olarak görüyorum. Ne istediğini bilmemek olarak görüyorum bu davranışları…
Kısaca bu yazımda bunlardan bahsedeceğim. Artık seçim yaparken burayı okursunuz

Tasarım :

Laptop alırken benim ön planda tuttuğum noktalardan biridir. Ama laptop alırken tasarımı ikinci plana atmalısınız. En önemli nokta teknik özelliklerdir. Bu nedenle tasarıma bakıp aldanmayın. Ama tasarımı kötü olan iyidir mantığı ile de yaklaşmayın. Acer’ın beyaz kasalarının ne kadar kötü olduğu bilinir ama teknik açıdan da çok iyi değildir.

İşlemci:

İşlemci seçerken önümüzde iki seçenek var AMD ve Intel. Birçok mağazada gezerken AMD işlemcilere rastlamanız pek kolay olmaz. Ucuz kampanyalı ürünlerde görebilirsiniz AMD işlemcileri. Nedeni ise Intel işlemcilerden ucuz olmasıdır.  Intel ,dizüstü piyasasında en iyi seçimdir bence. AMD işlemcilerin ısınma problemleri ve donma problemleri halen sürüyor. Intel işlemciler performans açısından da gayet iyi bir tercihtir.

Performans sizin için önemli ise ve oyun tutkunu iseniz Intel’in Quad işlemcilerini seçmelisiniz. Quad , 4 çekirdekli işlemci demektir. Intel QX şeklinde gördüğünüz işlemciler tam bir oyun canavarıdır. (X: extreme )

İşemcilere bakarken farklı numaralar görüyoruz. Örneğin T7000 P5000 . T ve P aslında çok fazla farklı isimlendirmeler değil. P serisinin güç tüketimi yalnızca 25W. T serisinin ise 35W. Bu iki işlemci serisinin modelleri arasındaki ana fark ön bellek boyutu, yüksek ve düşük hızlara sahip olmaları ve farklı FSB değerleri. Performans açısından bu işlemcilerden birini seçmek en doğrusu. 7000 -8000 değeri arttıkça performans da artar. İntel’in U,L,SU, SL harfleri olan işlemcilerinin ise batarya ömürleri uzundur. Batarya süresi önemli ise bu tür işlemci seçmelisiniz.

Önbellek:

Önbellek L harfi ile ifade ediliyor. Laptop satın alırken aslında çoğusu dikkat etmez ama aslında çok önemli.
Peki nedir bu önbellek?
Bir program çalıştırdığımızı düşünelim. Bu program açılışta yavaş açılan ağır bir program olsun. İşimiz bitti ve kapadık. Tekrar lazım olup açtığımızda ilk açılşından çok daha hızlı açıldığını göreceğiz. Bunun nedeni işlemci içine gömülü olan cache olarak adlandırdığımız önbellektir.
Cache Bellek, en son yaptığımız işlemleri değerlendirir; bir sonraki işlemi %90 tahmin edip, bu bilgileri tutan L1 ve L1 in %10 tutturamaması durumunda bu %10 un da %90′ı oranında (siz hesaplayın artık) tahmin eder ve bu bilgileri tutan L2 adı verilen işlemci çekirdeğine gömülü iki adet statik “ram”den oluşur. Cpu L2′de de bu bilgileri bulamaması durumunda ram’e gider. Orada da yoksa HDD’e (harddisk) gider. İkinci açılışta etkisini rahat gözlemleyebilirsiniz.

L2 önbelleğin performansa etkisi işlemciden işlemciye göre değişir. Örneğin P4 serisinde L2′yi 1mb’tan 2 mb’a çıkarırsan performans artışı oldukça fazla olacaktır, çünkü P4 işlemci mimarisinde L2 önbelleğin önemi büyüktür. Ancak Core2Duo gibi bir işlemcide L2 önbelleğin performans etkisi P4′tekine oranla daha düşük. Öyle ki 4mb L2 önbelleği bulunan E6600 aynı saat hızına OverClock yapılmış 2mb L2 önbellekli E6400′le neredeyse aynı performansı veriyor.
Kısaca önbelleğin kaç mb olduğu işlemci yoran uygulamalar için önem taşımaktadır.

Ekran Kartı:
Paylaşımsız ekran kartı seçmeniz mantıklı olandır. İşlemciyi yormaz. 512mb Geforce 9600 ekran kartını inceleyelim. Herkes 512mb rakamına takılır. Ne kadar büyük o kadar iyi diye düşünür. Mantıkta doğrudur. Peki bu MB olarak yazılan değer aslında nedir? 512MB demek grafik kartının ram miktarı demektir. Asıl bakılması gereken chipsettir. 9600 olarak gördüğümüz. Bunu incelemek gerekir. 512mb geforce 5400 ile 256mb Geforce 9600 ü karşılaştırırsak tabiki 2. yazdığım daha iyidir. Baştaki ram değerine bakıp aldanmayın.

Aldanılan bir başka nokta da şu: 1026MB ekran kartı. Aslında burada max. 1026mb ram değerine çıkabilir denmektedir. Bunu da işlemcinin ramini kullanarak yapar. Asıl değeri 334MB olabilir. Ama kullanıcının gözünü boyamak için bu yazar. 1026MB a çıkması normal ram ile birleşerek gerçekleşir yani paylaşımlı olduğunu gösterir.

Ciddi bir oyun tutkunu değilseniz ekran kartını çok da yüksek seçmemize gerek yoktur. Boşuna para verme olarak görüyorum bunu. Ama teknolojinin ilerlediği ve ileride grafik ağırlıklı programlar kullanabileceğimizi düşünürek iyi özelliklerde ekran kartı olması önem taşıyabilir. Asla daha net ,kaliteli film izleyeyim diye iyi ekran kartı almayın . Ortalama bir grafik kartı yeterli olacaktır.

Ekran :

Ekran seçerken TFT olmasına ve LED aydınlatma olmasına dikkat edin. TFT ekran geniş açılardan net görüntü imkanı verir. 15,4″ bence idealdir. 17″ de tercih edilebilir. Ama ağırlık ve boyutları olumsuz etkiler bu ufak artış.

RAM:

Ram bellek seçerken yüksek almak zorunda değilsiniz. Bu da yanlış. 4GB olsun çok olsun mantığı yanlıştır. Çünkü asıl bakılması gereken max ram miktarıdır. Yeni nesil laptoplarda 8gb a kadar çıkabiliyor. Anakarttaki slot sayısı ile ilgilidir. Örneğin 2gb olan bir makina seçip ileride ilave ettirmeniz daha mantıklı olur. Gerekmediği halde fazla para vermemek lazım. Alırken önemli nokta ne kadar arttırılabilir olmasıdır. Ddr2 bellekler satılıyor anakartlar bunlara göre uyumlu. Ama artık DDR3 bellekler çıkıyor. İleriye yönelik düşünülürse DDR3 destekli anakart tercih edilmelidir.

Harddisk:

Çok büyük olması ağırlığa etki eder biraz. Önemli nokta hdd’nin devir sayısıdr. Genelde 5200rpm olarak satılır laptoplarda.İdealdir. Ama 7200rpm lik olanları da vardır. İleriye yönelik iyi bir seçimdir. Ortalama 160gb hdd seçmek uygundur. Harici harddisk alıp takviye yapmak çok kolay olacağı için çok da büyük almaya gerek yoktur.

Diğer püf noktalar:

Genelde vista cdsi ile beraber veriliyor. Satın alırken xp driverlarının olup olmadığını da sormak bence iyidir. Çünkü vista birçok programda çalışmıyor. Eski oyunları sevenler için tam bir kabus.

 • Ağırlık ilk bakışta olmasada sonradan taşım esnasında fark edeceğiniz önemli bir nokta. Hafif olmasına dikkat edin. Ama şu da var eğer yüksek özelliklerde bir makina ise çok da hafif olamayabilir.
 • Pil ömrü dikkat edilmesi gereken bir husus. Özellikle seyehatlarde uzun ömürlü olması önemlidir. Yazılımla bir miktar uzatmak mümkün oluyor. Bazı markalarn pil ömrü için kullanım yazılımları vardır. High battery veya high performance gibi seçenekler mevcuttur. Ekran ışığını azaltarak ve harddiskin optimum çalışmasını sağlayarak biraz zaman kazandırabiliyrlar.
 • Kart okuyucu. Artık birçok dijital cihaz hafıza kartları ile kullanılıyor ve laptopa aktarmak için de kart yuvası olması gerekmektedir.
 • Usb giriş sayısı en azından 4 olmalı.

Marka Seçimi:

Marka olarak Toshiba,Asus,Sony benim için ön planda. Acer’dan uzak dururum. Ama yeni kasaları gördüğüm kadarıyla iyi. Hp çok fazla arıza çıkartan bir marka. Aslında Asus’un son serilerinde de rastlıyoruz ama Asus teknik destek ve sağlamlık açısından iyi. Son test ettiğim Samsung markalı ürünlerde dayanıklı ve fan gürültüsü olmayan markalar arasında. Asus ve Toshiba ana parçalar hariç diğer parçalarını kendileri  üretiyor/geliştiriyorlar. Parça uyumluluğu açısından bu iki marka ilk sıradadırlar.

Markalı ve bilenmemiş markalı laptoplar hakkında da daha sonra bir yazı yayınlayacağım.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

236 Yorum var.

 • Ben Lenovo Y550 almayı düşünüyorum. Intel Core 2 Duo. 2.2GHz 3GB Ram 320 GB hdd ve 512 MB ekran kartı paylaşımsız. Oyun için alıcam ve uzun seyahatlerle de işim pek olmaz.

  • Lenevolarla ilgili bir problem vardı. Şu an tam olarak hatırlamıyorum ama belli bir seride bu problem vardı. Bu konuda biraz araştırıp alırsan iyi olur.

 • Laptop alırken aslında çoğu kişi tasarımına göre karar vermektedir. Tasarım konusunda samsung bence çok iyi. Kalite olarak sony benim favorim.

 • 3000tl param var ve Qosmio laptoplardan almayı düşünüyorum
  ben Qosmio X305-Q701 almayı düşündüm ancak daha iyisi varmı

 • ben ona baktım gerçekten harika ancak 3.500tl ona yakın bilgisayar buldum çokta yakın olmasada oda güzel buda i7
  toshiba a 505 s6030 bir bakın isterseniz
  ancak bişeyi merak ediyorum 2. seviye önbellekle önbelleğin farkı nedir acaba.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER!

  • Önbellekler level 1 ve level 2 şeklinde günümüze kadar geldiler. L3 ler ise daha farklı şekilde çalışırlar. L1 önbellekler intelin 486DX işlemcilerinde kullanılıyordu. Pentium 3 lerle beraber Level 2 ye geçildi. Bunlarda 6mb lık cache mevcut ve L! e göre tabi ki daha iyi bir önbellekleleme sunuyor. Önbelleği düşük olan (512 kb – 1mb gibi) olan işlemciler giriş seviyesi olarak nitelendiiliyor.

 • teşekkür ederim saolun! Ben söylediğim
  Toshiba satellite a505 s6030′ dan alacağım sizce iyimi bide turbo boost teknolojisi nedir hızlandırırmı yavaşlatırmı?

  • turbo boost intel in i3-i5-i7 işlemcileri ile beraber geldi. Frekans hızlarında ciddi artışlar yapmanız mümkün.Eskiden overclock dediğimiz olay artık gizlenmeden daha açıkca ön plana çıkartılmış. Toshiba satellite a505 s6030 modelinde 330m serisi kullanılan ekran kartının turbo cache özelliği gerçekten iyi. Oyunlarda fazla sorun yaşayacağınızı sanmam. Yeterli bir bilisayar diyebilirim.

 • Merhaba.Ben Yakın Zamanda Bir Notebook Almayı Düşünüyorum.Ama 3 Bilgisayar Arsında Kaldım.Karar Veremedim.Hangisini Almamı Önerirsiniz?

  ASUS N61JA-JX114V
  PACKARD BELL TJ75-JO-119TK
  TOSHIBA L650-11F

  SAYGILAR…

  • Çalıştırır tabi. GTA4 ün minimum gereksinimlerine bakarsan çalışır.

   Minimum Specs
   CPU: Intel® Pentium® 4 2.4 GHz or AMD® Athlon™ 64 2800+ processor or any 1.8Ghz Dual Core Processor or better supported
   RAM: 512MB RAM (768MB for Windows Vista)
   Harddrive: 8GB of free hard drive space
   Video card (generic): NVIDIA® Geforce™ 6600 or better or ATI® Radeon® 9800Pro or better

   Recommended Specs
   CPU: 2.4 GHz dual core or better is recommended
   RAM: 1GB for XP; 2GB for Vista is recommended
   Harddrive: 8GB of free hard drive space
   Video card: 3.0 Shader Support recommended. Nvidia Geforce 7800 or better or ATI Radeon X1800 or better

 • ßeyLer ben laptop aLıcam niyetLendim buna fakat ben sizin gißi ustaLardan öneri aLmak istiorum.
  ÖnceLikLe tam bir oyun manyagıyım.marka oLarak ßana toshiba ve asus tan başkası carpmıyor ama ikisi arasındada kaLdım bir yardım edin ilk önce ona.
  SonRa ben 2 milyardan fazla harcamak istemiyorum 2 milyara kdr her trlu laptop olur . ßana her turLu oyunu zorLanmadan caLıstırabilecek ve beni 7 yıl kadar dayanabilecek bi laptop önerirseniz minnet duyarım ilerledigi zamanLar ek parça taktırıp güçlendircem tabi ama ßana en uygun laptopu buLun ltfen .. msn adresim ea.-ruu7[at]w.cn eger laptopLarda bi usta iseniz ekLeyip benimLe iletişim kurun lütfen şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum

  • Sevgili Melih öncelikle şunu unutmamalısın ki kendine en uygun laptopu yine kendin aaştırarak bulabilirsin. Herkesin tavsiyesi farklı olabilir.
   Bütçeni 2oootl olarak belirlemişsin. Üst limitimiz belli. Şu an alacağın bir laptopun 7 sene sonra sorunsuz olarak her oyunu çalıştırmasını kimse garanti edemez. Directx 10 için üretim yapılırken şu an ,4-5 sene sonra bu değişecektir. Bunu unutmamalısın.
   Oyun canavarı arkadaşlara benim tavsiyem rahatlıkla upgrade edilebilen desktop (masaüstü) bilgisayarlardır.
   Ama laptop almakta kararlıysan Toshiba Quosmio serisi oyunlar için biçilmiş kaftan diyebilirim. Yine marka olarak popülerlik kazanmaya başlayan ,fiyatını düşük tutan Acer markalı (ben pek tercih etmiyorum) laptopların da oyun canavarları için uygun modelleri var. Siyah kasalı modellerden bahsediyorm tabi ki beyaz kasalı modellerin ne kadar kalitesiz olduğunu az çok bilinir. Ayrıca oyun konusunda hemen aklıma gelen monster markası oluyor. Onları da incelemelisin.
   Öneri olarak şunları inceleyebilirsin:
   TOSHIBA QOSMIO X305-Q711
   MONSTER Q6NBLB200

 • Mehmet kardeşim öncelikle önerin içni teşekkür ederim.7 sene dayanmıycagını tabiki biliyorum fakat isteklerimi karşılamadıgı taktirde parçalarını değiştirerek katkıda buluncam bunun içinde marka olması şart gibi gözüküyorki çünkü yaşadığım yerde marka olmayan bayii ler yok bu yüzden toshiba ve asus arasında bakıyorum.Masaüstüler oyun için daha elverişli biliyorum ama ben 2-3 sene sonra üni. gidicegim için laptop olması şart.ßu şekilde üni.de olup bi laptopu olan arkım var o pc mühendisliği okuyor.Onun laptop markası DELL ve yine çalıştıramadığı oyun yok.Yani ßende 7/24 oyun oynamıycam günde 5-6 saat oynadıgım oluyor bu 7 saatede çıkabiliyor.ßen laptoplardanda pek anlamıyorum ama sen gerçekten bunlardan alıyorsun.Siparişi internet üzerinden istanbul bilişimden vericem başka siteye güvenemiyorum ama belki önericegin bir kaç site olabilir.Önerdiğin laptoplara baktım qosmio olan tükenmiş.Monster’a da baktım ama fiyatı biraz tuzlu gibime geldi ama gelecek için düşündüğümde bence o paraya değer.Yorumunu okuduktan sonra Toshiba,Asus,Dell,Monster bu markalardan birini almayı düşünüyorum.Rica etsem bana bir kez daha bu markalar arasından 2.5 milyarı asla geçmiycek şekilde tüm hepsini olmasada örneGin 100 oyundan 90 ını çalıştırabilcek, kaliteli parçaları sağlam olacak şekilde bir çok seçim sunabilirmisin ? Gerçekten bu benim için çok önemli çünkü bir daha pc fLn almayı düşünmüyorum en azından en az 4-5 sene kdr almayı düşünmüyorum yani bana biraz fazla seçenek sunarsan gerçekten minnet duyarım kardeşim şimdiden çok teşekkür ediyorum seni bulduğum içinde şanslıyım 🙂

  • Rica ederim Melih. Tecrübelerim neticesinde aktarmaya çalışıyorum. Oyun konusunda Far Cry,Cut,Nfs Pro Street gibi oyunlar bahsettiğim modellerde sorunsuz çalışır. Fiyatlarına http://www.cimri.com dan bakarsan ucuz ve güvenilir mağaza bulabilirsin. İstanbul Bilişim ile ilgili birçok olumsuz yorum var. Özellikle bir ürünü en ucuz İstanbul Bilişim satıyor ama siariş verdikten sonra stokta kalmamış size bir üst model satalım diyorlarmış. Şuradan şikayetlere bir göz at. Laptop alırken tabi ki toplama almayacaksın. Bahsettiğin markalar uygun. Hp yi hiç düşünme diyebilirim anti parantez. 🙂

   İstediğin fiyatlarda:
   ASUS – N61JQ-JX054V N61 CI7-720M 1.6Ghz 4GB/500GB/16″/W7HP
   ASUS K52J NOTEBOOK CI5-430M 8GB 640GB 15.6” W7 (özellikle 8gb ram ile oyunlarda iyi performans sağlar)

   Ekran kartları için http://www.pcbencmark.com da karşılaştırma yap. Biraz ingilizce şart tabi.

 • mehmeT krde bu yorumu sana acil oarak yazıorum onceden genis kapsamlı yorum yazmsıtım fakat yorumu kaydet diince bi hata oldu ve emek bosa giti hemen kısadan ben sana butun gunki arastırmamdan sonra alıcagım asıl laptopu secmek icin yardım istiyorum linklerin hepsine bir göz at ilk öne yorumlar kısmına gelip varsa yorumalrı okyuup hemen altındaki özellikleri inceleyip karşılaştırabilirsin.Şimdiden çok teşekkür ediyorum acil oldugu icin bu kadar yazabildim kusura bakma allah senden razı olsun kardesim cok saol şimdiden …
  Heh unutmadan söylüyeyim bu laptoların arasından 1 milyar 400 tl – 1 milyar 800 tl ye kadar olanlarında arasında en iyi olanınıda önerirsen sevinirim cunku paramın hepsinide harcamama ihtimalide var bi o fiyatlardan birde hepsinden bir öneri yaprasan sevinirim . Yani ßana onların arasından 3 laptop 1) 1.400-1.1800 arasından en iyi
  2)1.700 – 1.999 a kadar arasından en iyi
  3)Hepsi içinde en iyi
  olarak 3 laptop önermeni istiyorum bu gerçekten benim için çok önemli biraz vaktini alabilir ama lütfen şimdiden çok saol allah razı olsun kardeşim

  htt p : / / w w w . i s t a n b u l b i l i s i m . c o m . t r / Satellite_A505-S6030-TOSHIBA-DUNYASI,14266.html

  ht t p : / / w w w . i s t a n b u l b i l i s i m . c o m . t r / Satellite_A505-S6005-TOSHIBA-DUNYASI,14987.html

  h t t p : / / w w w . i s t a n b u l b i l i s i m . c o m . t r / S atellite_L505-GS5037-TOSHIBA-DUNYASI,15310.html

  h t t p : / / w w w . i s t a n b u l b i l i s i m . c o m . t r / S a tellite_A505-S6025-TOSHIBA-DUNYASI,14986.html

  h t t p : / / w w w . i s t a n b u l b i l i s i m . c o m . t r / Satellite_A505-S6035-TOSHIBA-DUNYASI,14983.html

  h t t p : / / w w w . i s t a n b u l b i l i s i m . c o m . t r / S atellite_L505-GS5039-TOSHIBA-DUNYASI,16039.html

  h t t p w . s a b l i i i . o . r S t l i e A 0 – 6 1 – O H B – U Y S ,1 9 8 h ml

  boslukları sil

 • sonuncusunun linki yanlıs olmus tekrar veriorum sonucnusununkini

  h t t p : / / w w w . i s t a n b u l b i l i s i m . c o m . t r / Satellite_A505-S6015-TOSHIBA-DUNYASI,14988.html

  Bu yaklasık 6. yorumum hep aynısını yazdımda yorum gözükmüodu sorun link oldugundanmıs 😀 boslukları silerek siteden bakabilirsin kardesim tam sildigine emin ol acılmayan link olursa sole duzeltirim. şimdiden çok saol allah razı oslun senden

 • Merhabalar.Öncelikle çok uzun araştırma yaptım laptop almak için.En son da bugün yazınızı okudum ve Toshiba almaya karar verdim.Sanırım yarın gidip alıcam ürünü.Ürünün kodu şöyle:Toshiba Satellite L650-11F Almadan önce size de bir sormak istedim.İyi özellikte ve kaliteli olsun istedim.Zaten oyun falan oynayan biri değilim.Öğrenciyim.Bu ürün ve özellikleri hakkında yorumunuzu alabilirsem çok memnun olurum.İyi günler dilerim :))

  • Öncelikle hayırlı olsun diyorum Can. 🙂
   Toshiba Satellite L650-11F bu modelin özelliklerine bakacak olursak : İntelin core i5 mimarisine sahip ve işlemci hızı 2.26 Ghz gayet iyi. Turbo boost özelliği ile 2.53 ghz e kadar çıkartabilirsin. İşlemci veriyolu hızı da günümüz teknolojisine göre en iyisi. Oyun oynayan biri değilsin ama bu ekran kartıyla sanırım oynamaya başlayacaksın. 🙂
   Sanırım bu seride harmon/kordon hoparlör kullanılmamış.Hd Audio kartları incelemediğim için bilemiyorum ama belirgin bir ses kalite farkı olacağını sanmıyorum. Toshiba ürünleri zaten yeterince kaliteli çıkıyor. 500gb harddiskde bir öğrenci için gayet ideal. Fiyatına göre iyi bir seçim.
   Yalnız L2 önbelleği 6mb olarak ve 3mb olarak farklı sitelerde rastladım. 6MB L2 ön bellek olmasına dikkat et. Daha iyi olacaktır.

 • Çok teşekkür ederim size.Gerçekten şuan içimi rahatlattınız diyebilirim.O kadar para veriyoruz diye ben de uzun süredir araştırdım başıma ağrılar girene kadar.Bu tür ürünler bir defa alınıyor çünkü.Dediklerinizi dikkate alıcam.Vakit ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

 • Ben laptop almam alırsam da alırken çalışıp, çalışmadığına dikkat ederim (:

 • benim pek oyun delisi olduğum söylenemez ama bir oyun için bilgisayarımı değiştirmeyi düşünüyorum.
  benim masaüstü pek de gelişmiş olmayan bir bilgisayarım var ve pek çok şey için yetersiz gelmeye başladı. ramini attırdım fakat bir süre sonra eski haline döndü ben de yeni bir bilgisayar almaya karar verdim. internet kullanmak ve sims 3 oyununu oynamak için nasıl bir bilgisayar almalıyım ? ayrıca alacağım bilgisayarın da biraz hızlı olmasını istiyorum.
  araştırdığım kadarıyla ve kullanan tanıdıklarım sayesinde toshibanın iyi olduğuna kara verdim ve bu yazıyı okuduktan sonra qosimo serisinin iyi olacağını düşündüm. sizce düşüncem doğru mu ve bu seriden hangi ürün bana uygun olur? yardımınız için teşekkür ederim.

  • Öncelikle kendine bir üst sınır belirlersen daha rahat yardımcı olabilirim. Sims 3 oyunu eğer doğru hatırlıyorsam şehir kurmak ve şehiri yönetmekle ilgili zevkli bir oyundu. Yanlış hatırladıysam düzeltirsin. 🙂 Ekran kartını çok üst seçmeye gerek yok. Ortalama bir ekran kartı yeterli olacak. Toshiba aslında iyi bir seçim. Bende Toshiba laptop kullanıcısıyım. 1 yıl dolmadı ama bu aralar ısınma problemi olduğunu fark ettim. Özellikle A300 serisinde çok fazla şikayet var. Google da “toshiba ısınma” diye bir arat. Ayrıca servislerinden şikayet etmeyeni görmedim. Hepsi para almak için garanti kapsamı dışına sokmaya çalışıyormul. Bunlar okuduklarımdan çıkanlar. Diğer markalar içinde aynı aramayı yap. Alacağın modeli kullananların olup olmadığını da araştıralım.
   Toshiba,Asus,Sony üçlüsünden sonra Dell,Pascker Bell ikilisi de düşünülebilir marka olarak.
   Bütçeni söylersen birkaç öneri de bulunayım.

 • Bütçesi pek önemli değil sadece beklentilerimi karşılayabilecek, hızlı ve kaliteli bir bilgisayar olsun isterim.
  Evet, sims’le ilgili sahip olduğunuz bilgiler doğru ve bir oyun için ekran kartı önemli değil midir ? o yüzden ortalamanın biraz üstünden seçmem daha doğru olmaz mı ?
  bir şey daha sormak istiyorum: SONY VPCEB1M1E/BJ sizce uygun mu aradığım nitelikler için ?

   • Toshibalarda son zamanlarda ısınma sorunları aldı başını gidiyor. Performansı iyi olsa da hava kanalları problemli bir ürün almanı tavsiye etmem. Bir süre Toshiba dan uzak durma taraftarrıyım. Dell in bu ürününü önerebilirim senin için. Harddisk kapasitesi 250gb Sony de 500gb. Ama taşınabilir harddisk alarak takviye yapman çok kolay. Problem olduğunu düşünmüyorum. Ekran kartı da yeterli ve iyi.

    Yine seçtiğin Sony den biraz daha iyi güzel bir ürün keşfettim.
    VPCF12E1E/H
    Sony Vaio
    Alabiliyorsan bunu al diyebilirim.

 • önerdiğiniz ürünle benim seçtiğim ürün arasında kayda değer bir fark var mı ?
  ayrıca intel işletim sisteminin i3 ve i5 gibi iki farkı çeşidi var bu bilgisayarın ne gibi özelliklerini etkiler ?

 • Yardımlarınız için teşekkür ederim. uzun araştırmalarım ve uğraşlarım sonunda bir dizüstü bilgisayar almayı başardım 🙂 VPCZ122GX/S SONY VAIO aldım sizce iyi etmiş miyim ?

 • merhaba.asus k60-rbbbr05 ve geteway ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz.iki model arasında kaldım.asusun ekranı 16” lcd olarak belirtilimiş.laptopları inceledigimde wxga trubite lcd ekran,widde screen ultra birght gibi çeşitleri var siz hangisini önerirsiniz.ilginiz için şimdiden teşekkürler

 • Intel Dual Core 800 MHz. 2.20 GHz. 1 MB Cache Bellek T4400 İşlemci,4 GB DDR2 800 Mhz. (Max.8 GB) Ram,500 GB SATA (5400 Rpm) HDD,Yeni Nesil Intel 4500MHD Max. 1340 MB Ekran Kartı,16.0″ LCD Ekran (1366 X 768) özellikleri asus k60-rbbb005.

  • Bu ürünü önermiyorum. Ön bellek miktarı düşük. Ekran kartı da ortalamanın altında. Sadece internet ve ofis ihtiyaçları için kullnılacaksa alınabilir. Bunun dışında ki amaçlara göre iyi performans sunamayabilir.

 • hocam teşekkürler.birda şu ürün hakkında yorumunu isteyecegim.sony vaio vgn-fz490nb.özelikleri
  Intel Core 2 Duo 800 MHz. 2.40 GHz. 3 MB Cache Bellek T8300 İşlemci
  4 GB DDR2 667 Mhz. (Max.4 GB) Ram
  250 GB SATA (4200 Rpm) HDD
  DVD-RW Double Layer & Blu – Ray Disc READ/WRITE
  NVIDIA GeForce 8400M GT Max. 1023 MB Ekran Kartı
  15.4″ WXGA X-Brite LCD Ekran (1280 X 800)

  • NVIDIA GeForce 8400M GT Max. 1023 MB Ekran Kartı

   Ekran kartının ram miktarı net belirtilmemiş. Bana ürün linki gönderirsen daha iyi olur. Fiyatına göre de değerlendirebilirim.

  • NVIDIA GeForce 8400M GT Max. 1023 MB Ekran Kartı
   burda max ne kadara çıkabileceği belirtilmiş ama kaç mb ram i olduğunu sorup öğrenirsen iyi olur. Bir de ne tür işlerinde bilgisayarı kullanacaksın? Bu model diğerinden daha iyi. Ön bellek ve ram çok daha iyi. İşlemcisinin elektrik tükem özelliği var. Performans açısından P serisi işlemci tavsiye ederim.

 • pes ve fifa 2010 gibi oyunları oynayacagım.nasıl sizce bu makina idare eder mi beni.sizide çok yoruyorum.çok teşekkür ederim.sizin önereceginiz bir makina var mı.bütçe olarak ögrenci bütçesi oldugu için 1000 tl civarı bir makina arıyorum

 • pes ve fifa gibi oyunların son versiyonlarını oynayacagım.fiyat olarak 1000 tl civarı makina arıyorum.malum ögrenci bütçesi.sizide çok yordum.çok teşekkür ederim.sizin önereceginiz bir makina var mı.gateway notebooklar hakkında fikir verebilir misiniz.

  • pes 2010 da sıkıntı yaşarsın bunda baştan söyleyeyim. Bütçeni arttırman lazım. Oyun için kullanmanı tavsiye etmiyorum ama kullanacaksan da bütçeyi arttırmak lazım. Eski versiyonlarını oynarım dersen bu bütçe ile olabilir. Ona göre araştıralım.

 • bütçede en fazla 1200 olabilir hocam.zor mu bu fiyata şöle saglam bir makina.istanbul bilişmde qutlet ürünleri takip ediyorum.ancak bu işlerden fazla anlamadıgımdan kararsız kalıyorum.işlemcilerde i3,i5,core duo,core 2 duo gibi modeller var.bunlar neyi etkiliyor hocam.

  • 1200tl ye kampanya zamanları kollamak en iyisi. İstanbul bilişim i takip ediyorsun ama haklarında pek iyi yorumlar yok. Stokta olmayan bilgisayarları varmış gibi gösterip sonra stoğumuzda yok bir üst modeli verelim deniliyormuş. Birebir yaşamadım ama duyduğum bu. İşlemci konusunda yorumlarda açıklama yaptım onu inceleyebilirsin. İ5 senin için yeterli olacaktır. İşlemciler neyi etkiler? İşlem yapabilme hızını etkilerler. Saniyede giden veri sayısı da önemlidir. Veri yolu hızları burada devreye girer. Bant ne kadar geniş olursa performans da ona göre artar. Bancmark testlerinde karşılaştırma ve farkları daha iyi görebilirsin. Ekran kartı testleri için pcbancmark.com a bakarım ara sıra.
   Bütçene göre http://www.akillifiyat.com/Product/asus-k52jc-ex108d-notebook-en-ucuz-fiyatlari/157226 bu model fena sayılmaz. Oyun isteklerine göre ekran kartı incelemesi yapmadım tabi ki.

   ama biraz sınırlarını zorlarsan şu bilgisayarı tavsiye ederim:
   http://www.akillifiyat.com/Product/asus-k52jc-ex248d-notebook-en-ucuz-fiyatlari/173341

   Hatta direk almalısın. 🙂

 • merhaba bende laptop almayı düşünüyorum.üniverste öğrencisiyim ve oyun seviyorum.kesin karar verdiğim model yok 3-4yıl sorunsuz çalışsın ayrıca güçlü bir makina olsun.istediğim programı yükleyebiliyim. maksimum fiyatı 2.300tl olabilir.teşekkürler

 • teşekkür ederim. bilgili birinin önerisine çok sevinirim.ayrıca bu dönemde almak mı daha iyi yoksa çıkacak yeni modelleri beklesem mi?bide müziği çok severim ses kalitesi olarakta laptoplar fark eder mi?ilginiz için tekrar teşekkürler.cevabınızı merakla bekliyorum.

  • Destan, aslında bu dönem yılın son çeyreği diyebiliriz. 2011 in ilk çeyreğinde çıkacak modeller bekletiliyor. Yeni modellerin çıkması alt modellerin ucuzlaması anlamına geliyor. 2011 Şubat ı bekleyebilirsin. Tabi ucuzlamasını beklerim dersen de hiç alamayabilirsin. 🙂

   ORIGIN PC’nin geliştirdiği EON17 modeli tam bir oyun canavarı ama tahmini fiyatı 13bin dolarmış. 🙂 Bu modeli geçiyoruz.
   Yurt dışından alma imkanın varsa MSI ın bu modelini almanı tavsiye edeirm.

   * Core i7-740QM 1.73GHz 1333MHz 6MB Processor, Nvidia GTX285M 1 GB DDR5, 6GB DDR3 RAM, 1 TB 7200RPM Hard Drive, Dynaudio Premium Sound
   * Window 7 HP 64bit, 9 Cell Battery, 16 Inch 1366×768 LCD Panel, HD Webcam
   * 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, Wireless 802.11 b/g/n, 4 IN 1 (SD/MMC/MS/XD), HDMI-out

   Özellikleri gayet iyi.
   Toshiba Qosmio F60-111 modeli ekran kartı ve ses kalitesi bakımından iyi bir tercih. Bütçenin biraz dışında tabi. Oyun için alacaksan kesinlikle i5 veya i3 işlemci almalısın ve işlemcin AMD olmamalı.

   Asus markasını da sağlamlığı ile çok tavsiye ederim. Senin istediğinde özelliklerde Asus N61JQ-JX091V bu model alınabilir. Özellikle ses kalitesi gayet iyi.

 • bilgi için teşekkürler.toshiba nın Qosmio serisinden başka bir modelde olabilir mi?

 • Qosmio serisinin fiyatı bütçeme uygun değil.satalite serisinden hangisi daha iyi?sizce toshibanın fiyatlarına göre kalitesi nasıl?asusun fiyatlari daha iyi gibi düşünüyorum.

 • almışken iyisi olsun istiyorum. kararda veremedim. biraz daha bekleyeceğim.TEŞEKKÜRLER

 • merhaba bn qosmio f60 111 serisini almayı düşünüorum ancak nfs pes 2011 gibi oyunlarda nasıldır en önemlisi ısınma sorunu varmıdır? saygılar..

 • merhaba laptop alacağım da iki model arasında kaldım birisi toshiba satallite A660-17M, diğeri de asus N61JQ-JX091V modeli. fiyat olarak birbirine yakın ancak teknik bilgim olmadığı için karar veremiyorum.siz hangisini önerirsiniz ve neden önerirsiniz. bir de beyaz renk laptop alsam zamanla sorun olur mu? teşekkürler…

  • İki bilgisayarda gayet iyi. Öncelikle toshiba ile asus modelleri arasında işlemci ve ekran kartı farklılıkları var. Bu noktada Toshiba nın 1gb Geforce 330m ekran kartı ile çok iyi performans alacağına eminim. Asus da Ati ekran kartı ile aynı performansı alamazsın. Özellikle grafik gücü gerektiren oyun ve programlarda. Benim tercihim Toshiba dan yana olacaktır.

 • merhaba ben toshiba satallite A660-17M model laptop ile satallite L655-149 modeli arasında kararsız kaldım sizce hangisini neden seçmeliyim.teşekkürler

  • Sema hanım 2 modeli de inceledim. Toshiba’nın A serisi modelleri gerçekten kaliteli modeller. Cebit 2011 Bilişim Fuarında L serisi görücüye çıkmıştı. Ekran kartı olarak Geforce 330m 1 gb paylaşımsız kullanılmış. A660 seçmeni öneririm. Zor bir seçim aslında.

 • merhaba qosmio f60 111 i almayı düşünüyorum ancak ekran kartlarında aldatmaca olduğu söyleniyor. gt330m ekran kartının performansını vermediği ve saat hızlarının düşük olduğu söyleniyor laptopdan pek anlamiyorum yardımcı olursanız sevinirim kararsız kaldım. bir de ısınma sorunu olur mu. teşekkürler.

 • merhaba ben Toshiba Satellate L650-1DE ve HP Pavilion dv6-3029et (WW032EA) arasında kararsız kaldım kesinlikle laptoptan anlamayan birisiyim hangisini şeçmem ve ısınma sorunu olup olmıycağı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim .

  • Merhaba Hakan
   Öncelikle HP modelinde Bluetooth özelliği yok. Çok büyük bir dezavantaj değil. Yine de dikkat etmediysen söylemek istedim. Bunun dışında işlemci, grafik kartı olarak gayet iyi bir model. Fiyatı 1600tl civarlarında. Toshiba ile karşılaştırdığımızda işlemci bir alt model. Ekran kartları aynı. Performans ve fiyat olarak baktığımda HP modelini alman iyi bir tercih olacaktır.

 • MERHABA BEN DÜN TOSHİBA QOSMİO F60 13J MODEL LAPTOP ALDIM.ŞARJ SÜRESİ MAKSİMUM 2 SAAT GALİBA BU GÜN 2 SAAT KULLANMADAN Kİ BOŞ AÇIK DURDU HEMEN ŞARJI AZALDI VE BEN BUGÜN GİTTİM URUNU İADE ETTİM.BİRAZ ALIDIĞIM YEREDE SİNİRLENDİMM.BİRDE HARD DİSK İŞLEMİN DE ÇITIR ÇITIR DİYE SES ÇIKARIYODU HEPSİ Mİ AYNI??

  • Destan
   Aldığın ürün problemli olabilir. O model için 1 – 3 Saat Arası Kullanım Odaklı Değişim Süresi not düşülmüş. Güçlü bir bilgisayar olduğu için çok uzun süre gideceğini tahmin etmiyorum. Ortalama 2-2.5 saat normal. İlk kullanımdan sonra pil ömrü hatalı kullandığında azalıyor. Ve Toshiba’nın bozuk serilerinden olabilir. Satelite 300 serisinde çok hata çıkmıştı. Senin aldığında da bu olabilir.

 • ben dün aldım ilk şarj için 12 saat şarj ettim. daha ilk açmamda 2 saat dayanmadı.ben başka yerden alsam aynı sorun olur mu acaba? bende güçlü makina diye biliyorum ama iyi ki memnuniyet garantisi var.

 • teşekkürler. ben bir daha şansımı deneyim.qosmio serisi için özenmiştim ama elektironik üründe şans daha önemliymiş.

  • bende bu acer’in aspire modelinden aldım normalde 1.500’müş ama kampanyadaymış 1.200’a aldım i5 işlemcili 1 gb ekran kartı gigabyte marka 4 gb ram window 7 işletim sistemi bunun gibi özellikler paylaşımsız yazıyo ama takıldığım nokta 64 bit neden olmuyor ekran kartı 32 yazıyor

   • bilmiyorum teknik servisi aradım bana oyun açıldığında 1 gb’lik ekran kartı o zaman dewreye giriyor dediler oyun oynamaz ken ise programlar için ise intelin war dedi altta simgelerin orda baktım ekran çözünürlüğü felan yazıyo orda 32 16 bit war sadece ama teknik serwisin dediklerine göre oyun tıkladıktan sonra 1’gb’lik ekran kartı dewreye giriyomuş sonra servise dedim gigabyt’ın ekran kartını göremiyorum intal diye mawi simgeli bişey war çözünürlük ayarı gibi dedim bana bu söylediklerimi dedi eğer ekran kartına bi yerden bakılıyosa söyleyin bakayım

 • merhaba tekrar Qomio almakta kararsızım neticede fiyatı baya yüksek.pil süresi ve diğer özellikler olarak başka bir model önerir misiniz?mesela toshiba satallite L655 14D model laptopun özellikleri nasıl ?

 • merhaba ben toshiba dan vazgeçtim. fiyat ve özellik olarak asus n61jq-jx92v modeline yöneldim. fiyatı 1.900tl. sizce uygun mu? uygun değilse tekrar bir model önerir misiniz. teşekkürler

 • toshiba satellite a660-17m mi yoksa qosmio f60-13j yimi önerirsiniz özellikleri aynı gibi geldi bana qosmioda hdd daha faazla sadece ama qosmio daha pahllı.

  • Teknik anlamda pek fazla bir farklılık göremedim bende. Qosmia da ek olarak Blu-ray/HD DVD yazıcı var. Burayı incelemelisin. Batarya süresi açısından Qosmia sana çok yeterli olmayabilir. Satelite serisi bu açıdan daha avantajlı. A660 serisini seçmeni öneririm.

  • Hayırlı olsun. 🙂 Pc açılma süresi,ısınma problemi olup olmadığı ve pil ömrü ile alakalı testlerinden de bahsedersen sevinirim. Ayrıca batarya dolduğunda fişi prizden çek. Pil ömrüne etki eden en önemli nokta bu.

 • öncelikle teşekkür ederim :). pc normal açılıyor 🙂 ısınma problemi kesinlikle yok sol tarafa koymuşlar fanı.ben hp kullanıodum daha önce bacaklarım yanıyordu toshibada böyle bi problem yok en ufak bir sıcaklık bile gelmio alttan.oyun oynadığım zaman pil 2 saat gidiyor.ayrıca resolution+ özelliği kendini belli ediyor DVD izlerken 🙂 .

 • sony VPCF12E1E/H yukarıda da bahsetmişsiniz. Bu laptop şu ana mediamarkt da kampanyada 1999 tl. Almayı düşünüyorum ne dersiniz?

 • bu yazıyı yazdığınız için çok teşekkür ederek sözlerime başlamak isterim 🙂

  efenim şimdi 1,200 TL üst sınırlı bir laptop aramaktayım. toshiba veya asus diyordumki onları tavsiye ettiğinizi farkettim. ne için kullanıcama gelince en fazla picasa veya portable photoshop programı kullanırım onun dışındada çok fazla zorlayacak şeyler kullanmam pcde. bana bi model önerirseniz çok çok sevinirim. şimdiden teşekkürler…

 • Sony Vaio VPCF12M1E/H ve Toshiba Qosmio f60 111 modelleri arasında kararsız kaldım.Notebook’u film izlemek ve oyun oynamak için kullanacağım.Hangisini tavsiye edersiniz?

  • İncelediğim kadarıyla Sony sizin için daha iyi bir seçim olacaktır. Özellikle işlemci gücüne ihtiyaç olacak zor oyunlarda daha iyi oyun performansı alırsınız.

 • merhaba ben toshiba qosmio f60 13j model laptop aldım.öğrenciyim ve acil olarak microsoft ofis programlarını nereden ve nasıl yükleyeceğim.teşekkürler.

 • Merhaba bilgilendirici yazınız için ellerinize sağlık.Benim sıkıntım kararsız biri olmamdan dolayı notebook seçememek.Bütçem var ama sistemi fazla yorucu işlemler yapmıyorum diye fazla harcamak istemiyorum.,Msn,skype,ofice,internet,film seyretmek, amaçlı yani pek yoğun işlerde kullanmıyorum, ama arada sadece nfs/yarış oyunu oynarım,oda çok nadir,olmazsa da olur.Masaüstü pc özelliklerimden geri kalmasın istiyorum,çünki ilk notebook kullanım olacak,şuandaki pcde; İntel dual core 3,00 ghz işlemci,246mb nvdia -paylaşımla512mb; 250 samsung hdd-19lcd samsng var.Bu makinadaki dual core işlemci için sunbeam soğutucu ancak yetiyor.Dolayısi ile ısınma sorunu olmayan 15,4 ekran dan az olmayan,ekonomik bir tane laptop düşünüyorum-beni tek düşündüren yanlışmı düşünüyorum,çevremdekiler gidip i5 ve i7 alıyor ama kullanmıyacaksam niye veriyim,istedikten sonra bende alabilirim,ama teknolojiside geri olmazsa daha iyi olur diye düşünüyorum.Şayet zahmet olmazsa bahsettiğim özelliklerde bir notebook öneriniz olursa sevinirim,zira 1 haftadır o forum bu forum dolaşıyorum,kafam baya karıştı.Önerilerinizi bekliyorum,şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.Saygılarımla.

  • Msn,skype,ofice,internet,film seyretmek gibi ihtiyaçlar için son sistem bir laptop almak tabi ki gereksiz. İhtiyaçların 2-3 sene sonra değişirse o zaman yeni bir tane de alabilrsin. Şimdi ihtiyaçlarının uzun vadede aynı olduğunu düşünürsek 1000tl ye ortalama bir laptop alabilirsin.Bu konuda birkaç alternatif bakıp yazacağım sana.
   Needforspeed in hotpursuit,shift gibi sürümlerini ortalama bir laptop ile tam performansta oynayamazsın. Ama underground ve underground2 versiyonlarını rahatlıkla oynayabilirsin.
   Şimdi i işlemcili bir laptop almak mı yoksa sadece ihtiyaca göre davranmak mı sorusu önemli sorunumuz. 1-2 sene sonra çıkacak programlar,oyunlar farklı gereksinimler isteyebilecek. Özellikle oyunlar. Ama oyun konusunda nostaljik devam ederim dersen o zaman sorun yaşamazsın. 3-4 sene sonra duruma göre yeni alırım dersen şu an yüksek paralar harcamana gerek yok. İlerleyen teknolojiyi düşünmek gerekiyor işte. Handikap bu.
   Bütçen tam olarak ne kadar? Ya da hangi aralıklarda almayı düşünüyorsun?

 • Laptop seçerken dikkat ettiğim noktalar.
  – Markası
  – Ram
  – işlemcisi
  – ekran kartı ve sunduğu ekran çözünürlüğü.
  geri kalan tüm detaylar teferruat zaten.

 • Bilgiler için çok teşekkürler.Oyun konusu hiç önemli değil sizinde belirttiğiniz gibi 1-2 seneye kadar çıkabilecek programlar önemli bir konu cihazın bunlara cevap verebilmeli öyle değil mi?Şuan herhangi bir gelirim yok ama 2500 Tl harcanabilir param var olmasına karşın düşündüğüm harcama bütçesi:700-1200 arası ama mümkün olduğunca ekonomik -fiyat performansı özelliklede işlemcide etkilebileceği yerde gerekli harcamayı yapabiliriz. bu faktörlerde iyi marka(Servis kalitesi),işlemci,şarj süresi,ekran kartı paylaşımsız ve olursa 7200rpm hdd.3-4 sene idare etsin yeter.Önerinizi bekliyorum,şimdiden çok çok teşekkür ederim.Saygılarımla.

  • Laptop harddisklerinde 7200 devir biraz zor bulunuyor. O nedenle o tercihi atlıyorum. Bir arkadaşa daha önerdiğim Dell marka bir ürün var. DELL INSPIRON 5010 B46F43 bu modeli 1300 civarına satın alabiliyorsun ve yerinde bir tercih olacak. 7200 rpm de ısrarlıysan DELL VOSTRO 3300 37P33S bu modele de bakabiliriz.
   DELL 1558-B35P43 STUDIO NOTEBOOK bu ürün ön bellek,hdd açısından isteklerine yönelik. Ortalama üstü bir de ekran kartı var. Bunu önerebilirim. Senin Dell marka bir bilgisayar almanı istediğim için Dell üzerine araştırdım. 🙂
   Ama yine de farklı bir marka olarak ACER AS5741G-334G50MN LX-PTD02-059 bu ürünü de bir incele.

 • Önerdiğiniz ürünleri tek tek inceliyorum.Çok teşekkürler, nedendir bilmem ama içimi okudunuz diyebilirim, Dell marka istiyordum bende.İnceledikten sonra geri dönüş yapacağım.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Saygılarımla.

  • Aslında bende bilemiyorum kalbimden geçen Dell idi bugün. 🙂 Vaktim olursa Vatan Computer e uğraycağım bugün . Satış elemanları ile de biraz sohbet edip bilgi alırım.
   Ayrıca Dell teknik desteği çok farklı. Adresine gelip tamir yapıyorlar. Yerinde servis. Bu konu ilgimi çeken bir diğer yanı.

 • İyi günler ben kafamdakı soruları sormak ıstıyorum asus mu toshiba mı başka laptop almak ıstemıyorum çok araştırdım herkez sorunlar yaşamış herkez birşeyler önerdi ama toshiba ve asus var kafamda şuan kullandığım masaüstü pc de asus 6 yıldır format dışında hiç bir teknik müdahele yapılmadı önerenler çok oluyor asus kendı malzemesini üretiyor toshiba toplama diyen oluyor benim notebook’a verebileceğim maksimum fiyat 1750 tl yıl basında almayı düşünüyorum bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum çünkü gerçekten kafam çok karıştı birde hangi mağazadan alayım istanbulda yaşıyorum bütün mağazalara gitme imkanım var electro world çok ucuz diyorlar vatan hava yeri teknosa ya uğrama darty gold bimeks e bakmadan alma diyorlar bunların cevabını verirmisiniz kafamdaki pc
  # İşlemci Hızı :
  # Bellek : 4 GB
  # Sabit Disk : 320 GB
  # Ekran Belleği : 1GB
  Cevaplarınızı ve notebook önerilerinizi bekliyorum

  TEŞEKKÜRLER

  • Merhabalar Onurcan
   Toshiba ve Asus gibi dünyaca ümlü 2 marka arasında kaldıysan bunlardan birini avsiye edeceğim. Söyledikleri gibi Asus işlemci hariç ürünlerini kendi üretiyor,geliştiriyor ve pazarlıyor. Sağlamlığı ve uzun yıllar kullanımı ile biliniyor. Ben Toshiba kullanıcısıyım. performans olarak iyi bilgisayar üretiyorlar. Kasaları Asus a göre daha kaliteli. Fakat parlak kasa sevmiyorsan Direkt olarak Asus alabiliriz sana. İstanbul’da olman güzel. Bimeks,Teknosa,Hızlı Sistem gibi yerleri es geç. Vatan ,Electro World ve media Markt üçlüsüne bakman yeterli. 2 gün önce Vatandan 320tl indirimli güzel bir Lg laptop almıştık. Kampanyaları devam edebilir belki takipte ol.
   Ayrıca ekran kartında belleğe değil chipsete dikkat et. Bunu daha önceki yazılarımda da belirttim.
   1750tl güzel bir bütçe.
   Sana önereceğim bilgisayar grafik kartı ve hdd devir sayısı bakımından tam istediğim gibi.
   ASUS N53JL-SZ030V
   Sabit Disk :500 GB – 7200 RPM – SATA
   Çekirdek:Intel
   İşlemci:Intel Core i5 2.53 GHz
   Bellek:4 GB DDR3
   Bellek Tipi:DDR3
   Ekran Ölçüsü:15.6 inch
   Ekran Kartı:NVIDIA GeForce GT 425M

   İşlemci ve hdd devir hızı gayet iyi. GT 425 de Nvidia nın son çıkardığı ekran kartlarından ve son çıkan oyunlar için gayet başarılı. Bu ürün 1700-200tl fiyat aralığında internette mevcut. En uygun olan yerden alabilirsin.
   Eğer 2000 sınırına yaklaşırım diyorsan aşağıdaki ürün Turbo boost özelliği ile de tam sana göre. Vatan Computer da %20 fiyat indiirimi devam ediyorsa tam istediğin rakama yanında bir de %50 indirimli antivirüs programıyla beraber satın alabilirsin.
   ASUS N53JF
   CORE I5 460M -2.53GHZ-4GB-500GB-15.6″-DVDRWBR-1024MB GT425M-CAM-BT-W7PR

 • merhaba 3-4 yıl kullanmak şartıyla yeri geldiğinde oyun(pes 2011 gibi) oynayabilecegim teknoloji den uzak olmuyacak ileriye dönük bir leptop almak istiyorum. Bunun içide rem, disk, gibi…önemli parçalrı degiştirmek içnin Max. Bellek Desteğ üst seviyede olmasını düşünüyorum siz ne düşünürsünüz. Bunun için hangi teknik özellikte leptop ve marka olarak hangi modelleri önerirsiniz Ekran Kartı:(paylaşımsız) Rem: İşlemci Hızı: İşlemci Türü:

  • Uzun ömürlü ve oyun canavarı bir laptop istiyorsun gördüğüm kadarıyla. Asus’un beğendiğim bir modeli var. Biraz pahalı ama bütçeni yazmadığın için bunu önereceğim şu an. Bahsettiğin oyun için gereksinimlere baktım.
   ÖNERİLEN

   OS: Windows XP SP3, Vista SP2, 7
   CPU: Intel Core2 Duo 2.0GHz or equivalent processor
   RAM: 2GB
   HDD: 8GB free hard disk space
   MEDIA: 8x DVD-ROM Drive
   VIDEO: DirectX 9.0c compatible video card. 512MB Pixel Shader 3.0 (NVIDIA GeForce 7900 or AMD/ATI Radeon HD2400 or better)
   SOUND: DirectX 9.0c compatible sound card

   Tabi burda önerilen değerlerin çok yeterli olmayacağına eminim.Ama çalışırken sorun yaşatmaz. GT ekran kartlarını tercih etmen şart.

   Asus N53JQ-SX087V bu modeli önerebilirim. Geforce 425 GT senin için yeterli olacaktır ve 3-4 yıl da iadare edecektir.

 • Mrb mehmet kardes leptap almak istiyorum herkes sattıgı ürüne iyi diyor ben bilgi sayardan hiç anlamam 1000 veya1500 tl arası her işi yapabilen sattgı malın arkasında duran kolay bozulmayacak bir kaç tane marka ve model istiyorum düşük özelliklide olmasın sana güveniyorum abem

  • DELL 5010-B46H43 Inspiron modelini tavsiye ederim. Packard Bell ler fazla bilinmez ama dayanıklı markalardandır. Packardbell TK85-F4085-JO-001TK bu model Dell den çok daha iyi ve senin için de birçok ihtiyacını karşılayacaktır.

 • abi ben tos a660 17m aldım nedense bana hiç hızlı gelmedi arasıra ses çıkartıyor acaba değiştirsem mi? ne gibi ürün tavsiye edersin daha 2 haftalık yardımcı olursan sevinirim

 • bazen oyunu açıyo bazen hata veriyor call of 7 için TOSHIBA QOSMIO LAPTOP F60 11C önermişsiniz baktım fiyatı ortalama aynı yeminlen pişman oldum aldığıma ama başka sitelerde fiyat 3000 bin civarı neden abi

 • bu ses de sanki bişey birbirine sürtüyor sonra işlemci ışığı sürekli yanıyor teknosadan aldım (ORDAN NİYE ALDIYSAM) ciddi problem varsa abi kesin yollarım

 • Kısa süreliğine İstanbul’a gideceğimden, laptop modeli ve mağaza tercihinizin ne olduğunu öğrenmek istiyorum.
  Genelde kullandığım en ağır program Photoshop’tur. İnternetin hızlı olmasını istiyorum. Uzun süre kullanmak istiyorum.
  Teşekkürler.

 • LG A510-UAE12T CORE İ5-460M 2.53GHZ-4GB-1024MB GT425M-500GB-15.6″–DVDRW-CAM-W7PRE

  Hocam ben bu cihazı almayı düşünüyorum, gerek kulanışlılık,gerek dayanıklılık ile ilgili olarak öneriyormusunuz?
  Lg teknik servis kalitesiyle ilgili bilginiz varmı?

  Teşekkürler.

  (amacım standart kullanım internet,sohbet,hd film izlemek)
  Mx.bütçe 1200 tl

 • merhaba…ben yeni laptop aldım ama ofis programaları olmadığı için laptopu kullanamıyorum.2003 ofis programı olan masaüstü bilgisayarım var acaba ondan laptopa ofis programı yükleyebilir miyim? bu arada laptop da 2010 ofis strater var.(word ve excel)

  • Masaüstünde kurulu olan ofis programını laptopunuza kopyalarsanız malesef çalışmaz. 2010 starter özelliklerini bilmiyorum ama kısıtlı değilse ve Word ,Excel yeterli ise 2003 kurmanıza gerek yok.Ben 2010 pro kullanıyorum. 2003 e alışan biri için zor olacak ama yeniliklere açık olmak lazım. 🙂

 • starter kısıtlı ve sadece word ile excel var onda da her özelliği kullanamıyorum.internetten ücretsiz indirebileceğim yer var mı acaba? bir de müzik indir me programı yüklemek istiyorum netten güvenerek indirebileceğim bir site önerebilir misiniz.

 • evet ttnet kampanyası güzel ve uygun katılabilirim.2010 ofis yüklesem 2003 ofisi olan bilgisayar açar mı? ya da ben 2003 sürümlü belgeleri açabilir miyim teşekkürler …

  • Ofis 2003,2007 sürümlü belgeleri Ofis 2010 rahatlıkla açar. Ama Ofis 2010 da kaydettiğiniz belgeyi Ofis 2003 açamaz. açması için Farklı Kaydet seçeneklerinde 2003 sürümüne göre kaydetme türünü işaretlersen onda da açacaktır. Problem olmaz.

 • Core i7-2620M, 8 GB DDR3 Ram, 640 GB HDD, 3 GB DDR3 Nvidia Geforce GT540M Optimus Ekran Kartı, 15.6″ HD Led Ekran, Windows 7 Premium, Blu-Ray
  Bu Laptopu Almayı Düşünüyorum Sizce Nasıl Casper Nirvana.

  • Özelliklere bakılırsa gyet iyi. Casper’ın Super Silient teknolojisi bu bilgisayarda da aynı sessizliği sağlayabiliyorsa bu da iyi bir artı olur. Markalar arasında ödül alanlardan biri. Eskiden aynı durum söylenemezdi. Ama şu an tercih edebilirsiniz. Uzun zamandır kullanıp test etmediğim için net birşey diyemiyorum marka konusunda ama özllikler gayet yeterli.

 • Merhaba ben bu hafta asus N53SN aldım, biraz tuzlu olsun ama sağlam olsun dedik,bir kaç program yüklemek için bilgisayar birkaç gündür satın aldığım yerdeydi,bugün aldım ve şu anda sistem hatası veriyor, kutunun içinden çıkan tek cd yi kullanarak düzeltmeye çalışıyorum ama saatlerdir bir sonuç alamadım windows düzgün başlatılamadığından sistem recovery mi silmişler onuda bilemiyorum ne yapabilirim?

 • valla pc açıkken ellemedim daha sadece ilk kurulum ve 1 program yüklensin diye bırakmıştım, oda çalışmadı, dendiğine göre nete bağlanıp güncelleştirmeri yaparken olmuş, servis pack 2 yi de yüklüyorlarmış bir yandan bana söylenen bu. Daha önce w7 kullanmadığımdan ne yapacağımıda bilmiyorum, elimde windows cd side yok baştan kendim halledeyim.

 • merhaba mehmet (Adaş) ben toshiba veya hp laptop almayı düşünüyorum bütçe 1000,1500 arasında özellikleri 3gb gibi ram 320 harddisk ve 1gb ekran kartı olsun düyorum işlemci olarak i5 iyi mi teknosadan almayı düşünüyorum zararıvar mı e posta atarsan sevinirim bide ne markalar önerirsin?

  • Hp markasını kimseye tavsiye etmiyorum. Bunun nedeni ilk deneyimler ve farklı kişilerdeki sorunlar.
   Toshiba kullanıcısyım iyi bir marka. Teknosadan da almamanı öneriyorum. İnternetten çok daha uygun fiyata alabilirsin. Marka olarak Asus,Dell,Toshiba,Lg önerebilirim. Bütçene uygun olarak söylüyorum tabi ki.

 • Bu yazılanlar laptoplar için mi geçerli yoksa masa üstü bilisayarlar için mi??????????

 • Ne Alacagımı Karar Veremedim laptop Almayı Düşünüyorum Toshibanın Hangi Serisini Almamı Önerirsiniz İ5

 • LAPTOP alacaksanız arkadaşlar macbook alın bence. virüs girme derdi yok. ve çok eğlenceli kullanımı yap. windowsa göre yapmışlar. ama pahalı. normal olarak almak isterseniz toshiba çok iyi. ülke içinde servis olanakları iyi. aslında kullanacak olan siz olacağınız için denemeden almayın. ürün özelliklerine dikkat edin. çünkü birbirlerine yakın ürün özellikleri arasında mali yönden fiyat farklılıkları oluyor.

  teknolojiyi kullanın arkadaşlar. iyiye gidiyoruz ülke olarak.

  • Teknoloji kullanımı arttı. Blog yazarları da artıyor. İnsanlar okudukları yazılara fazla yorum yapmasalarda o etkileşim de artacak. Macbooklar gerçekten pahalı ama şikayet edeni duymadım.

 • Yorum yapmaktan ziyade bir sorum olacak Emre bey ;

  Laptop kullanıcılarının yaşadığı fan ısınması, fanın çok ses çıkarması, fan arızaları ve arızalı fanı nasıl değiştirebiliriz(garanti süresi biten ürünler için)gibi sorulara nasıl çözüm buluruz. Geçenlerde bir arkadaşım Acer marka laptopunda fandan çok ses çıktığını söyledi, ufak bir araştırmam oldu ama detaylarını yakalayamadım. Önerilerinizi bekliyorum 🙂

  • Fan temizleme işlemlerini servisler yapıyor ama garanti bittiyse ücretli oluyor. Evde elektrikli süpürgeniz varsa laptopun altındaki hava emiş ızgaralarını bir kağıtla kapatırsın daha sonra elektrikli süpürgenin hortumu ile diğer üfleme tarafından çekeceksin . Temizlenebilecek kurum,is,toz temizlenmiş olur.
   Ayrıca üfleme kısmında boru hacminin kaplayamadığı kalan alanı da bir bezle kapatmak lazım ki iyice vakumlasın.

 • Mehmet bey Merhaba

  öncelikle yazınızı okudum ve çok beğendim. bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.
  1300-1400 tl ye kadar limitim var ve laptop almak istiyorum. önerebileceğiniz bir marka modeli var mı?

  birde şu model için ne düşünüyorsunuz ? 1000tl
  Asus K52JT-SX172R

 • Arkadaşlar üniversiteye gidicem ve yeni laptop alıcam . Sizce SAMSUNG mu daha iyi yoksa ASUS mu.. Özellikleri bakımından ve servisi bakımından hangisi daha iyi.. tavsiyelerinizi bekliyorum ..
  Elimde iki örnek pc var.. sizce hangisi ?

  http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-rv520-s03tr-rv520-core-i5-2410m-2.30ghz-4gb-ddr3-500gb-1gb-gt520m-15.6-dvdrw-cam-bt-w7pre/productdetails.aspx?I_ID=54475

  http://www.vatanbilgisayar.com/asus-k52jt-sx152v-k52jt-core-i5-480m–2.66ghz-4gb-500gb-15.6-dvdrw-1024mb-hd6370-cam-bt-w7pre/productdetails.aspx?I_ID=54174

 • İyi akşamlar Nilüfer hanım. Öncelikle sizin burada belirtilen notebook modellerin hepsi sizin okul süresince ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ben genelde hem performans hem de fiyat olarak diğer markalara oranla daha iyi olduğu için LENOVO yu tercih ediyorum fakat burda verilen linkteki ürünlerden Samsung un fiyatı daha uygun olduğundan hiç tereddüt etmeden alabilirsiniz. Servis konsusunda da kolay kolay sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

 • Sabri Bey 1.ci linkteki bilgisayarın fiyat aralığı benim için uygun. Yani En fazla 1.600-1.650 fiyat aralığı uygun olur benim için. Önerilerinizi bekliyorum .

  • 1.linkteki samsung notebook için 1600 tl civarındaki fiyat çok fazla olur. bu verdiğiniz fiyat aralığına çok dahaiyi notebook alabilirsiniz. ben şimdilik 3 tane önereceğim size;
   öncelik sırasına göre;
   1-http://www.vatanbilgisayar.com/asus-k53sv-sx045r-k53sv-core-i5-2410m-2.3ghz-4gb-ddr3-500gb-15.6-dvdrw-1024mb-gt540m-cam-bt-w7bas/productdetails.aspx?I_ID=54163
   2-http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-rv520-s03tr-rv520-core-i5-2410m-2.30ghz-4gb-ddr3-500gb-1gb-gt520m-15.6-dvdrw-cam-bt-w7pre/productdetails.aspx?I_ID=54475
   3-http://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-59-050956-y560a-core-i7-740qm-1.73ghz-4gb-500gb-1024mb-hd5730–15.6-dvdrw-cam-bt-w7pre/productdetails.aspx?I_ID=48831
   1. linkte notebookun en büyük artısı ekran kartının diğerlerine göre daha iyi olması ve bu fiyata bunu bulmak gerçekten çok iyi. 2.linkteki ise size daha önceden önerdiğim fakat bu fiyata alınırsa uygun olur yani 1300 tl civarı. 3. linkteki ise hem işlemci hemde ekran kartı olarak çok iyi özelliklere sahip. bu lenovodan yakınlarıma 2 adet almıştım 🙂 şu ana kadar çok memnun olduklarını söylüyorlar.fakat fiyatının 1700 tl olması sizin fiyat aralığınızın biraz üzerinde.
   Bence vatanbilgsayarda bu fırsat varken 1. linkteki asusu kaçırmayın derim. 31 temmuza kadar devam edecek. eğer istanbulda ikamet ediyorsnız bu kampanya fiyatları ümraniye Dudullu daki vatan bilgisayarda geçerli.

   • İyi akşamlar Sabri Bey.
    1.ci linkteki Asus un fiyatı şuan Kredi Kartı Tek Ödeme olarak 1.521 TL.
    2.ci linkteki Samsung un fiyatı ise şuan düşmüş durumda. Kredi Kartı Tek Ödeme fiyatı 1.468 TL.

    Benim için önemli olan servisi ne kadar iyi ikisininde. Asus Bostancı bayisinde var. Samsung Bostancı bayisinde olmadığı için eğer onu almak istersem Topkapıya gidip alırım. Ben İstanbul Kartalda oturuyorum.
    Lenovonun fiyatı yüksek ama özellikleri güzel..
    Asus veya Samsung arasında bir tercih yapmam gerekiyor ama kararsızım. İlerde servislik bir durum olursa hangisi daha güvenilir bu konuda onu bilmediğim için birşey yapamıyorum .

 • Ben çok kurcalıyorum elime geçen bilgisayarları 😀 o yüzden tek korkum bozulması ve servise ihtiyaç duymam 🙂 Asus ve Samsung arasında kaldım sadece.

 • Merhabalar, Mehmet bey. Yaklaşık bir 5 yıldır toshibanın satellite modellerinden birini kullanmaktayım. Bilgisayar yavaş yavaş miadını doldurmak üzere,programlar yavaş çalışıyor ve sayfalar geç açılıyor. Aynı anda birkaç program çalışırken sıkça donma yada kilitlenme problemi yaşıyorum. Kendim öğretmenim ve bilgisayarımı sadece soru hazırlamak, skype, msn gibi uygulamalar ve net üzerinde araştırma yapmak/ dizi, film izlemek amaçlı kullanıyorum.Tekrar bir toshiba alma niyetindeyim ama laptoplarla ilgili verdiğiniz bilgileri okuyunca asus markaya da takılı kaldım açıkcası ve sizden ricam yukaraıda verdiğim kullanım amaçları doğrultusunda işimi görecek, okulumda rahatlıkla kullanabileceğim makul fiyatlarda bir laptop modeli önermeniz. Ayrıca bu elimdeki laptopu ne yapabilirim? Şİmdiden teşekkürler.

  • 5 yıl önceki teknolojiye bakarsak gayet iyi bir süre kullanmışsınız. Bütçe sınırınızı da öğrenebilirsem birkaç model önerebilirim. Kullanım amaçlarınıza göre şu anki modeller çok çok uygun.

   • herşeyden önce cevabınız için çok teşekkür ederim.Teknik olarak bilgisayarda iyi olduğumu söyleyemem bu sebble yardımınızı istiyorum maksimum 1500 tl lik bir laptop düşünüyorum tekrar teşekkür ediyorum

 • merhaba..severek kullanmış olduğum lenovo marka notebook’m bozuldu ve yeni bir laptop almak istiyorum..ısınma benim için çok önemli. lenovo kullanırken 4 sene boyunca hiçbir ısınma problemi yaşamadım ve bundan sonrada yaşamak istemem. diğer bi konu ise ekran kartı. mühendislik öğrencisi olduğum için autocad gibi çizim programları kullanıyorum. bu sebeple paylaşımsız ekran kartı olduğu için, aklımdaki ürün DELL INS. 5110 INTEL CORE İ3 2310M. Siz ne düşünüyosunuz bu laptop hakkında? ısınma problemi yaşarmıyım? vatan bilgisayarda nakit fiyatı 972 tl. ürün özelliklerine göre fiyat iyimi? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

 • Öncelikle iyi geceler, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Bende bilgisayar alacağım ve iki seçenek arasında kaldım.. Bu bilgisayar genel itibarı ile oyun amaçlı olacak..
  Modeller;
  Sony VPCF12S1 E/B
  Asus G73JH-BST7-08

  Siz hangisini tercih edersiniz acaba?

 • microsoft 2010 ürün anahtarını girmeme rağman pc bunu kabul etmio nedeni ne olabilir acaba internetten yüklemeyi deniyorum bu da olmuyo aldığım laptop un kurulumunu yaptırıp aldım ve verilen cd ler orijinal değil bununla bir alakası olabilir mi şimdiden teşekkürler

 • 800-1000 Tl arası her türlü ihtiyacımı giderebilecek bir dizüstü bilgisayar söyleyebilirmisiniz.

 • Toshiba Satellite C660-198 Asus K52F-EX855R bu iki laptop arasında kararsız kaldım sizce hangisini almalıyım.

 • mehmet bey bu güzel ögretici yazınızdan dolayı size teşekkür ederim.
  Bana bir laptop önere bilirmisiniz lütfen.(ileriye dönük)
  marka model ve fiyat önemli degil.
  cevabınızı sabırsızlıkla beklemekteyim.:)
  teşekkürler

 • merhaba, 1500-2000 tl arası bir dizüstü almak istiyorum. en çok önem verdiğim özellik teknik sorun yaşamamam. yani servizlerde dolanmak istemiyorm. marka konusunda yardımcı olursanız cok sevinirim.

 • tşk’ler.. peki lenovo ve toshiba arasında kaldım nasıl bi tercih yapsam ? pek bilgim olmadığı için soruyorum ve bir kaç gün içinde almayı düşünüyorum.

 • vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/sony-eh2e0ew-eh2e0ew-dual-core–b950-2.1ghz-4gb-500gb-15.5-dvdrw-1024mb-g410m-bt-cam-w7pre/productdetails.aspx?I_ID=57166

  şu bilgisayar nasıl kardeş değerlendirir misin?

  • Açık konuşmak gerekirse bu bilgisayarları hakkını verecek kadar kullanacak biri değilseniz farkını net olarak gözlemleyemezsiniz. Güçlü bir işlemcinin artıları olduğu gibi batarya süresine eksileri de olabiliyor. Birçok kişi yüksek özelliklerde pc aldıklarında herşeyin çok hızlı açılacağını rahat edeceklerini düşünüyor. Ama örnek vermek gerekirse kendi laptopum 2009 model ve 2011 model bir laptopdan daha hızlı açılıyor ve çalışıyor.
   Kullanma ve tecrübe ile birçok konuda yarışabilirsiniz.

 • merhaba.bilgisayar almayı düşünüyorum ama şu ikisi arasında kaldım

  1-İşlemci Markası INTEL
  İşlemci Ön Bellek 3 MB
  İşlemci Teknolojisi Intel Core i5
  İşlemci Hızı 1.7 GHz
  İşlemci Numarası 3317U
  Hafıza (RAM) Tipi DDR3
  Hafıza (RAM) Kapasitesi 8 GB
  Disk Kapasitesi 1 TB
  Ekran Kartı Markası AMD
  VGA Chipset Modeli HD8730M
  Ekran Kartı Hafızası 2 GB
  Ekran Kartı Tipi Paylaşımsız Hafıza
  Ekran Boyu (inch) 15.6 inch
  Çözünürlük 1366 x 768
  Bağlantı Özellikleri HDMI
  İşletim Sistemi Windows 8
  Optik Sürücü DVDRW
  Multimedya Özellikler Kart Okuyucu, Kamera
  Monitör Tipi LED

  2-İşlemci Üreticisi Intel®
  İşlemci Modeli Core™ i5
  İşlemci Numarası 3230M
  İşlemci Hızı-Hızlandırılmış Maks Turbo Frekansı 3.2 GHz
  İşlemci Hızı 2,6 Ghz
  Ekran Boyutu 15,6″
  Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768 px
  Bellek 8 GB
  Bellek Hızı 1600 MHz
  Sabit Disk Tipi SATA
  Disk Kapasitesi 500 GB
  SSD Disk Kapasitesi Hayır/Yok
  Disk Dönüş Hızı 5400 rpm
  Ekran Kartı Belleği 2 GB
  İşletim Sistemi Windows 8
  Ağırlık 2,48 kg

  bu ikisinden biri ya da başka birşey önerirseniz sevinirim

 • ama dell in işlemci hızı düşük.bzı yerlere gidip soruyorum alma diyolar dell notebooklarda ultrabook işlemcisi kullanıyor bu yüzden düşük oluyo dediler.bnde kuşkuya düştüm alıp almama konusunda

 • yani bu:

  İşlemci Üreticisi Intel®
  İşlemci Modeli Core™ i7
  İşlemci Numarası 3630QM
  İşlemci Hızı 2,4 Ghz
  Ekran Boyutu 15,6″
  Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768 px
  Bellek 8 GB
  Bellek Hızı 1333 MHz
  Sabit Disk Tipi SATA
  Disk Kapasitesi 500 GB
  SSD Disk Kapasitesi Hayır/Yok
  Disk Dönüş Hızı 5400 rpm
  Ekran Kartı Belleği 2 GB
  İşletim Sistemi Windows 8
  Ağırlık 2,54 kg
  Ön Bellek (L2 Cache) 6 MB
  Ekran Kartı Nvidia GeForce GT 730M
  Kart Yuvaları Multimedia Kart (MMC), Secure Digital Kart (SD)
  Ekran Kartı Türü Paylaşımsız
  Bellek Türü DDR3
  Max. Bellek Desteği 8 GB
  Optik Medya DVD±RW DL

 • merhabalar.. bana yardımcı olabilir misiniz? fazla tuzlu olmamak sartıyla bir bilgisayar almak istiyorum ama teknoloji konusunda bilgim eksilerde…f klavye öğreniyorum amacım o ve tabiki okulla alakalı seyler. artık almak şart oldu resmen diyebilirim.arkadaşlar dayanıklı olmasını ve şarjının dayanmasını bir de tabiki kullanışlı olmasını istiyorum…fiyatının da cazip olması gerekiyor. öğrenciyim 🙂 hangi markaları tecih etmeliyim…??? yardımcı olursanız çok sevinirim duacınız olurum…şimdiden çok çok teşekkürler:D

 • benimde bir sorum olacaktı,laptop almayı düşünüyorum marka olarak asus.güzel bir modelini buldum fakat kafamı karıştıran işemci hızının 1.8 ghz olması.laptoplarda işlemci hızının önemi nedir.özelliklerini de söyleyeyim
  i5 işlemci chipset HM76 işlemci hızı 1.8
  6 gb ddr3-ram
  hdd 750 gb sabit disk 5400-rpm
  NVIDIA GeForce GT 720M 2GB paylaşımsız ekran kartı

 • TOSHIBA SATELLITE L850-1RJ NOTEBOOK bu ürün nasıl sizce değerlendirebilir misiniz bir de dokunmatik ekrenlılarla normal ekranlılar arasındaki fark nedir

 • Notebook Markası:Asus
  İşlemci Markası :Intel
  İşlemci Modeli:3. nesil Intel® Core™ i5-3210M Çift çekirdekli işlemci
  İşlemci Tipi :Intel Core i5
  İşlemci Hızı:İ5-3210M – 2.5 GHz Turbo Boost ile 3.1 GHz’ye kadar
  İşlemci Cache :3 MB Intel® Smart Cache
  Ekran Boyutu :15.6
  Ekran Tipi :LED
  Ekran Çözünürlüğü:1366×768
  Ekran Kartı :Nvidia
  Ekran Kartı Belleği:2GB(Paylaşımsız)TOP:4GB Bulunur.GeForce GT Nıvıdıa 610M
  HDMI : Var
  Sistem Belleği:8GB
  Bellek Tipi :1600 MHZ DDR3
  Disk Kapasitesi :750
  Disk Hızı :7200 RPM
  Optik Sürücü :8X DVD+/-RW Drive
  Ethernet :Gigabit Ethernet LAN
  Wireless :802.11b/g/n
  Bluetooth :Bluetooth 4.0
  Usb Portu :1 USB 2.0 + 2 USB 3.0
  Video Portu:15 pinli VGA video konnektörü
  Klavye : Numerik Q TR
  Hoparlör :Dahili Stereo Hoparlörler
  Kart Okuyucu :Var
  Kamera : Tümleşik Dijital Mikrofonlu HD Web Kamerası
  Yüz Tanıma :Var
  Touchpad :Çok Fonksiyonlu Touch Pad
  İşletim Sistemi (Yazılım):Windows864bit
  Paket İçeriği :Notebook/Adaptör/Pil
  Pil Teknolojisi :6-cell Li-lon Pil
  Notebook Ağırlığı:2.60 Kg

  Notebook BilgisayarAsus
  İşlemci Intel Core i5 (3.Nesil)
  RAM 8 GB
  Ekran Kartı 4 GB
  Kapasite 750 GB HDD
  Ekran Boyutu 15.6 ”
  Ağırlık 2,5 – 2,9 kg

  bu pc ile ilgili fikrinizide sölermisin acaba

  • 7200 rpm hdd gayet uyumlu çalışacaktır. Güzel bir tercih yapmışsınız. Özellikleri gayet ideal

 • İşletim sistemi Windows 8
  İşlemci ve Yonga Seti
  İşlemci İmalatçısı 3NESİL Intel
  İşlemci Türü Core i7
  İşlemci Modeli i7-3630QM
  İşlemci Hızı 2,40 GHz Intel® Turbo Boost Teknolojisi 3,1 GHZ
  İşlemci Çekirdeği Dört çekirdek (4 çekirdek) Toplam 8çekirdek
  Bellek
  Standart Bellek 8 GB
  Maksimum Bellek 8 GB
  Bellek Teknolojisi DDR3 SDRAM
  Bellek Kartı Okuyucu Var
  Desteklenen Bellek Kartı Güvenli Dijital (SD) Kart
  xD-Resim Kartı
  MultiMediaCard (MMC)
  Memory Stick PRO
  Memory Stick
  Depolama
  Sabit Sürücü Kapasitesi 500 GB
  Sabit Sürücü Ara Yüzü Serial ATA
  Optik Sürücü Türü DVD Yazıcı
  Ekran ve Grafikler
  Ekran Boyutu 39,6 cm (15,6″)
  Görüntü Ekranı TürüAktif Matris TFT Renkli LCD
  Ekran Modu HD
  Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768
  Arka Aydınlatma Teknolojisi LED
  Grafik Denetleyici İmalatçısı NVIDIA
  Grafik Denetleyici Modeli GeForce GT 640M
  Ekran kartı Bellek Kapasitesi 2 GB (Paylaşımsız)Toplam Bellek Kapasitesi 4GB
  Grafik Bellek Erişilebilirliği Atanmış
  Ağ ve İletişim
  Kablosuz LAN Standart IEEE 802.11a/b/g/n
  Ethernet Teknolojisi Gigabit Ethernet
  Yerleşik Aygıtlar
  Web Kamerası Var
  Mikrofon Var
  Ara Yüzler/Bağlantı Noktaları
  HDMI Var
  Toplam USB Bağlantı Noktası Sayısı 3
  USB 2.0 Bağlantı Noktası Sayısı 2
  USB 3.0 Bağlantı Noktası Sayısı 1
  VGA Var
  Ağ (RJ-45) Var
  Yazılım
  İşletim Sistemi Mimarisi 64 bit
  Giriş Araçları
  Klavye Var
  İşaret Aygıtı Türü TouchPad
  Pil Bilgileri
  Hücre Sayısı 6 hücre
  Pilin Kimyası Lityum İyon (Li-Ion)
  Pil Kapasitesi 4400 mAh
  Maksimum Pil Çalışma Süresi 4,50 Saat
  Güç Açıklaması
  Maksimum Güç Kaynağı Vat Gücü 90 W
  Fiziksel Özellikler
  Yükseklik 33,2 mm
  Genişlik 381,6 mm
  Derinlik 253 mm
  Ağırlık (Yaklaşık) 2,60 kg
  Çeşitli

  bu pc yi aldım ama nasıldır bigil verirseniz

 • Marka Asus
  Model N550JV-CN211D i7-4700Q 8GB 1TB 15.6″ FHD 4GB GT750M HDMI USB 3.0 DOS
  Ürün Kodu N550JV-CN211D
  İşlemci Markası Intel®
  İşlemci Tipi 4. nesil Intel® Core™ i7-4700QM Dört çekirdekli Mobil işlemci
  İşlemci Hızı 2.4 GHz, Intel Turbo Boost Teknolojisiyle (maks.) 3.4 GHz
  İşlemci Cache 6 MB
  Yonga Seti Intel® HM86 Express Chipsets
  Ekran Boyutu 15.6 ”
  Ekran Tipi “15.6”” LED-backlit TFT LCD Display
  high brightnes(Typical 220-nit)
  16ms high definition response time
  NTSC:45%
  Contrast Ratio:500:1 (Typical)”
  Ekran Çözünürlüğü FHD 1920×1080 / 16:9
  Ekran Kartı NVIDIA®
  Ekran Kartı Hafızası 4GB DDR3 Harici Grafik Belleği
  Grafik İşlemcisi GeForce GT 750 (N14P-GT)
  HDMI HDMI 1.4a
  Sistem Belleği 8 GB
  Bellek Tipi DDR3 1600 MHz
  Max Bellek 2 x SO-DIMM socket Max. 16 GB
  Disk Kapasitesi 1 TB
  Disk Hızı 5400 Rpm
  Disk Arabirimi SATA
  Optik Sürücü [SATA] 8.9″mm 8X Super Multi with Double Layer
  Modem Yok
  Ethernet 10/100/1000 Mbps
  Wireless 802.11bgn+Bluetooth 4.0 (Single band)
  Bluetooth Bluetooth 4.0
  FireWire Yok
  E-Sata Yok
  Seri Port Yok
  Usb Portu 3x USB 3.0
  Express Kart Yok
  Video Portu 1x HDMI 1.4
  1x Display Port 1.1A
  Klavye Numerik Q TR Chiclet klavye
  Hoparlör subwoofer
  Built-in 4-way stereo speakers
  Bang & Olufsen ICEpower®
  Sonic Master
  Kart Okuyucu SD uyumlu
  Kamera HD web camera
  Parmak İzi Okuyucu Yok
  Yüz Tanıma –
  Touchpad Var
  İşletim Sistemi (Yazılım) FreeDOS
  Paket İçeriği Notebook,Adaptör,Pil
  Çanta Yok
  Boyut (GxDxY) 38.3 x 25.5 x 2.77~2.77 cm
  Pil Teknolojisi 4 Hücreli 59WHrs, 4000mAh,4S1P Li-ion Batarya
  Pil Ömrü –
  Ağırlık 2.7 kg
  Garanti Süresi 2 Yıl
  1.300 tl ye bu pc uygunmudur

 • İşlemci hızındanda bahsedilirse çok iyi olacak.Çünkü i5işlemcinin hızı i7 işlemcinin hızından fazla olyor orası benim kafamı karıştırdı bahsederseeniz çook sevinirim.teşşekkürler

 • Merhaba ben grafik tasarım okuyorum beni idare edicek macbook hariç bir laptop istiyorum hangisini önerirsiniz? Hangi özelliklerde olmalı? Çok araştırdım ama ikilemde kalıyorum sürekli.Nasıl bir şey almam gerekiyor?

 • TOSHİBA MÜŞTERİ İLETİŞİMSİZLİK MERKEZİ (CALL NOT CENTER)
  Toshiba laptopumun formatlanması 500 GB diskin C/D/E/F ye bölünmesini ve recovery cd sinin gönderilmesini arıza talep formunda yazmıştım.
  ödenecek miktar bana mesaj gelir gelmez ödemeyi yaptım fakat sanki muhasebe ile servis ayrı dünyalarda yaşıyorlar ki yaptığı m ödemeyi göremiyorlar defalarca ödeme yapınız mesajı ile rahatsız ediliyorum.her seferinde de dönüş yapmama rağmen notlar alınıyor yine ..! yeniden..! ama meğerse boşu boşuna imiş en son bıktırdılar ödemeye ilişkin beceriksizliklerinden dolayı dekontu gönderdim defalarca aradım online sevis takip formundaki açıklamada müşteriye ulaşılmadı yazılı
  850 telefon hatları da ayrı bir rant kapısı orayı her seferinde aradığımızda 10-15 dk ancak cevap veriliyor bu yüklü bir telefon faturası demektir. Bu da haksız bir kazanç numaranın rantlı bir numara yerine ücretsiz /normal bir GSM/ya da sabit hat olmalıdır
  20 günde teslim aldığım laptopumu n hard diskini isteğimin dışında ikiye bölünmüş ve recovery cd gönderilmemiş.ve hemen müşteri iletişimsizlik merkezlerini aradım şöyle böyle gereksiz savunmalar yapıldı defalarca yaptığım telefon kayıtları inkar edeceklerdi ama arıza talep formunda zaten isteklerim yazılmış neyi inkar ediyorsunuz ve geldiği gibi aynı saatte kargo ya iade ettim bakalım bir format kaç ayıma mal olacak …!
  Lütfen müşteri iletişimsizlik merkezini yeni jenerasyon okur yazar ve koordinasyonu güçlü bir kadro ile donatalım yoksa toshiba ya yazık olur…..!

Yorum Yap