Hizmet İnceleme

Yeni Türk Girişimi Siterobot.com

siterobotWebrazzi‘de tanıtımı yapılan Siterobot.com ile güzel bir röportaj gerçekleştirdim. Özellikle webmaster dünyasına site satışı alanında büyük bir katkıda bulunacaklarını düşündüğüm için hem inceledim hem de aklıma takılan soruları yazarak daha iyi tanımaya ve tanıtmaya çalışıyorum diyebilirim.Zaman ayırdığı için Gökhan Aksu’ya teşekkürler.

Yayın hayatınızta da başarılar. Umarım marka olan güzel bir Türk girişimi olarak yolunuza devam edersiniz.

Sizlerde siterobot.com da yaşadığınız site satış tecrübelerini ve aklınıza takılan soruları yazı altından iletebilirsiniz.

Siterobot.com ne zaman ve kimler tarafından kuruldu?

2012 Kasım ayında başlayan proje süreci 6 Mayıs’ta Türkçe dil desteği ile son halini aldı.

Kurucu ortaklar Serkan Özçelik, Doğu Gürdal ve Gökhan Aksu’dur.

Kurucuların kısa özgeçmişleri ve projedeki görevleri neler?

Serkan Özçelik: Internet sektöründe uzun yıllara dayanan birikimi bulunan Serkan Özçelik Türk Adhood projelerinin liderliğini yürütmüştür. Siterobot projesi de Serkan Özçelik tarafından yürütülmektedir.

Doğu  Gürdal: Serkan Özçelik’le birlikte Adhood ‘un son fazında birlikte çalışmışlardır. Proje’nin teknik ve kurgu tarafında görev üstlenmiştir.

Gökhan Aksu: İMKB bünyesindeki çeşitli aracı kurumlarda analist ve inşaat sektöründe uluslararası projelerde finans yöneticisi olarak çalışmıştır. Proje’nin finansal tarafı başta olmak üzere çeşitli aşamalarında yer almıştır

Projenin hedefleri neler?

Siterobot’un amaçları şu şekilde sıralanabilir:

Türkiye’de dağınık bir şekilde yürüyen web siteleri ve domain pazarının önemli bir bölümünün tek bir çatı altında toparlanmasında katkı sağlamak.

Serbest pazar kurallarının optimum düzeyde çalıştığı bir yapı içerisinde, sağlıklı bir fiyat mekanizmasını kullanıcılarına sunmak için gerekli altyapının hazırlanmasında önemli bir platform olmak.

Bunu yaparken çok önemli bir konunun  çözümüne de katkı sağlama amacı güdülmüştür. Özellikle maddi bir varlığa sahip olmayan web sitesi , domain gibi ekonomik değerlerin el değişiminde işlemler ya iyi niyete dayalı olarak ya da konuyla alakası olmayan bahis siteleri gibi  mekanizmalar kullanarak yapılmaktadır. Siterobot, yurtdışında escrow diye tabir ettiğimiz güvenli işlem servisiyle bu pazardaki en önemli sorunlardan birinin çözümüne katkı sağlamıştır

Kodlanma ve tasarım aşamasının detayları, süreçleri, testleri nasıl yapıldı?

Tasarım  ve kodlama birbiriyle entegre süreçler olarak yürütüldü. Özellikle dört farklı döviz kuruyla işlem yapılabilmesi ve her kullanıcının kendi tercih ettiği kurda işlem yapabilmesi ve bu işlemleri farklı kuru seçmiş bir diğer kullanıcıyla karşılıklı olarak yapması kurgunun en titiz çalışılması gerekli süreçlerinden biriydi.

Testler her bir adımın birbirini etkilediği süreçler göz önüne alınarak defalarca, en ufak bir ayrıntı gözden kaçmadan yapılmaya çalışıldı. Bazı günler 24 saat toplantı odasına kapandığımız oldu.

 Sitenin fikir aşaması ve sonraki ilerleme süreçleri nasıl gerçekleşti?

Siterobot’un faaliyet alanındaki boşluk o kadar bariz ve bir şeylerin yapılması gerekliliği kaçınılmazdı ki, sadece hareket geçmek gerekiyordu.  Bu konunun fikir aşamasında geçmişi 2 yıllık bir sürece dayanıyor. Başta Serkan Özçelik ve Doğu Gürdal’ın birlikte oluşturduğu bir fikirdir. Ancak ekip Ekim-2012 de bir araya geldi ve projeyi gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

 Bu girişimde ne tür zorluklarla karşılaştınız? Ortaklar arasında kavga çıktı mı 🙂 ?

Bu girişimin başlangıcında, proje kafalarda o kadar olgunlaşmış bir şekilde yola çıkıldı ki, süreç adeta tereyağ kıl çeker gibi ilerledi desek abartmış olmayız. Elbette ekibin birbiriyle olan uyumu ve birbirine olan destekleyici yaklaşımları bu konu da önemli bir rol oynadı. Bunun yanısıra ekip farklı fikirlere sahip bireylerden oluşuyor. Bu da bizim zenginliğimiz. Bazen  tartışmalar çıktı. Ama bunlara kavga demek doğru olmaz. Tartışma ortamını yaratıcılığımızı zenginleştiren bir unsur olarak görürüz.

Siterobot.com bir Türk girişimi olmasına rağmen neden İngilizce dil ile yayına alındı?

Siterobot’un Türkiye’deki önemli bir boşluğu doldurma amacını taşıdığını biraz önce söylemiştik. Ama biz global çapta da bir oyuncu olmak istiyoruz. Bu bizim için çok önemli bir stratejidir. Ama global olarak başarı kazanmak kolay bir şey değil. Bu yüzden iki hedefimizin birbirine güç vereceği bir yapı oluşturmak istedik. Türkiye’de hızlı bir şekilde büyürken burada edindiğimizi deneyimleri yurtdışı tarafında da değerlendirmek istiyoruz.  Ayrıca Siterobot web sitesi ve domain alım-satım platformuna entegre olmuş ücretsiz escrow hizmetinin Türk olmayan kullanıcılar için de bir çekim modeli olmasını  bekliyoruz.

Siterobot.com nasıl çalışıyor?

Web sitesi ve alanadlarını Siterobot’ta satmak isteyen kullanıcılar Siterobot’ta ilan başlatırlar. İki tür ilan başlatılabiliyor: Açık artırma ve özel satış. Açık artırma sisteminin adı üstünde, alıcılar verilen tekliflerin takibini yapabiliyorlar ve son teklifin üzerinde teklif vermeleri gerekiyor. Eğer artırma sonunda satıcının belirlemiş olduğu rezerv fiyat  aşıldıysa artırma süresinin sonunda en iyi teklifi veren satıcı artırmayı kazanıyor.

Özel satış ilanlarında alıcılar birbirinin verdiği tekliften haberdar olamıyorlar. İlan süresi içinde satıcı kendi insiyatifini kullanarak istediği tercih ettiği alıcıya satışı yapıyor.

Tüm bu işlemlerin sonunda ürünün el değiştirmesi aşamasında alıcı Siterobot kullanıcı finansal hesabında bulunan parayı Siterobot güvenli işlem havuz hesabına aktarıyor. Sonrasında Siterobot, olarak paranın Güvenli işlem hesabına yattığını satıcıya bir mesajla bildiriyoruz. Satıcı web sitesi ya da web sitesi ya da domainin kontrolünü sağlayan kullanıcı adı , şifre , FTP bilgileri gibi gerekli tüm bilgiyi alıcıya gönderiyor.  Alıcı kendisine ilanda teklif edilen ürünle, teslim edilen ürün arasında bir fark olmadığını Siterobot’a  yine platform üzerinde bildirimde bulunuyor. Biz de Siterobot olarak satış bedelinin , satıcının Siteobot kullanıcı finansal hesabına aktarıyoruz.

Siterobot.com site sahiplerine nasıl avantajlar sunuyor?

Öncelikle websiteleri ve domain sahipleri için artırma mantığına dayalı rekabet kurallarının işlediği satış ortamı sunuyoruz. İlan başlatırken bu ilanın çeşitli özelliklerde olması sağlanabiliyor. Örneğin gizli URL seçeneği ya da bazı kullanıcıların tercih edebilecekleri arama motorları tarafından indekslenmeme gibi özellikler sayılabilir. Satışa sunulan ürünün işbirliği yaptığımız diğer platformlarda tanıtılması ve isminin duyurulması gibi pek çok avantaj sözkonusu

Son olarak Güvenli işlem dediğimiz escrow kullanıcılarımıza sunduğumuz çok önemli bir avantaj

Projenin geliştirme aşamasında örnek alınan fikirler ya da siteler oldu mu? Benzer bir örnek Türkiye de var mı?

Elbette dünyadaki örnekler de bize esin kaynağı oldu. Flippa.com başta olmak üzere bu model dünyada bir süredir uygulanıyor. Ama biz onların bir kopyası olmak yerine escrow u kendi bünyemizde sunmak gibi özelliklerimizle farklılaşmayı tercih ettik.

 Siterobot.com un gelir modeli nasıl ve önümüzdeki 5 yıl için hedefleri neler?

İlan ücretleri ve satışlar üzerinden alınan komisyon gelirleri üzerine dayalı bir gelir modelimiz bulunuyor. Siterobot’un gelir modellerini oluştururken bu işten gelir sağlamaya çalışan webmasterlara fazla yük olmamak için çok çaba harcadık. Dünya’daki örnekleriyle karşılaştırıldığında ilan başlatma ücretlerinin ve diğer yan ürünlerin son derece makul fiyatlarda servis edildiği görülebilir.

Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’de bu sektörün önemli ölçüde gelişeceğini tahmin ediyoruz. Henüz çok yeni bir proje olan Siterobot, kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda evrim geçirecektir.

Ayrıca webmasterlar için yeni servislerimiz de olacak. Bunların neler olacağı ise şimdilik kendimize saklı tutmak isteriz.

Siterobot.com da sitesini satmak isteyen birinin site değeri nasıl belirleniyor? Site yönetimi olarak sizin buna getirdiğiniz belirli kriterler ve denetleme var mı?

Websitelerine satıcıların biçtiği değere müdahale etmiyoruz. Sonuçta bu serbest bir piyasadır. Ancak bu konuda blog yazılarımızla ve tavsiyelerimizle yönlendirici olmaya çalışıyoruz. “Gerçekçi olmayan fiyatlar piyasada karşılığını bulmaz” yaklaşımını benimsiyoruz.

Bunun dışında açık artırma sistemi ile alıcıları mümkün oldukça rekabete sokarak web sitelerinin hakettiği değere de ulaşması için gerekli ortamı sağladığımızı düşünüyoruz. Elbette kusursuz bir piyasaortamı dünyanın hiçbiryerinde olmadığı gibi Siterobot’ta bunu sağladığını iddia etmez. Bununla birlikte piyasa aktörlerinin mümkün olduğunca çok olması Siterobot’taki piyasa ortamının ideal ortama yaklaşmasına katkı sağlayacağının farkındayız.

Site satın almak isteyen bir kişi satıcının verdiği bilgilere nasıl güvenebiliyor?

İlan başlatırken verilen bilgilerin bazılarının kanıtlanması mecburdur. Örneğin satıcılar bir web sitesinin sahibi olduğunu web sitelerine koyacakları bir kod yardımıyla kanıtlamak zorundalar. Kanıtlanması mecbur olmayan bilgiler içinse, satıcıları bunları kanıtlamaya teşvik ediyoruz. Bunun için ilanlara dosya ekleme seçeneğimiz bulunuyor. Alıcıları da bir ilan da verilen bilgilerin doğruluğuna emin olmaları konusunda gerekli gördüğümüz noktalarda uyarıyoruz.  Alıcıların parayı güvenli işlem hesabına aktardıkları her noktada alımdan vazgeçme imkanları bulunuyor.

Şu ana kadar kaç site satışa sunuldu ve gerçekleşen bir satış oldu mu?

20 gün içinde Siterobot’ta şu anda aktif toplam 350 web sitesi ve alan adı ilanı bulunuyor. Bunların hepsi piyasadan gelen ilanlar. Kullanıcı sayımız 700 ü aştı. Sevindirici olan kısmı bu kadar kısa süre olmasına rağmen hiç beklemediğimiz şekilde gerçekleşen satışlarda bulunuyor. Biz pazar yeterince olgunlaşmadan böyle bir başarı yakalamayı beklemiyorduk.

Satıcı satmak istediği sitenin Adsense ya da farklı bir gelirini alıcıya nasıl ispatlıyor? Bu konuda Siterobot.com un denetim mekanizması var mı? Eğer yoksa hileli satışlarda ne gibi çözümler üretmeyi planladınız?

Adsense gibi bir takım bilgileri sistem kendisi tarayabiliyor. Bazı bilgilerin satıcının ilan başlatma kısmındaki dosya yükleme seçeneği ile kanıtlanması imkanı bulunuyor. Alıcılar da bu dosyalar üzerinde gerekli bilgilere ulaşabiliyor. Bunu şu an için mecbur tutmadık. Elbetteki alıcılarında ilanlarla ilgili seçici davranacağı varsayımıyla konuya yaklaşıyoruz. Rakamların büyük olduğu durumlarda işlemin gerçekleşeceği durumdaSiterobot olarak bizzat rakamların gerçekliğini  denetliyoruz.

Siterobot.com üst bölümünün borsadaki değer akışı olarak tasarlanmasındaki amaç neydi?

Siterobot’un da bir tür web siteleri, alan adları alım satımı konusunun borsası olmasını hedeflediğimizi inkar edemeyiz. Bu tür bir fiyat bandının alıcılar için takip etme kolaylığı ve güzel bir vitrin oluşturacağını düşündük.

Siterobot.com farklı dillerde de çalışmaya başlayacak mı?

Şu an için Türkçe ve İngilizce olarak yolumuza devam ediyoruz. Ancak altyapımızı çok dilli olabilecek şekilde tasarladık. Rusça, Almanca gibi dillerle yayın yapmak hedeflerimiz arasında.

Bu tarz bir projenin hosting işlemleri için ne tür bir konfigürasyon kullanıyorsunuz?

Tamamen dedike sunucular ve özenle planlanmış bir topolojimiz mevcut.

Sistem yeterince güvenli mi? Kodlama ve ödeme kısmında güvenlik nasıl sağlanıyor?

Sistemin tamamını 256 bit SSL socketiyle çalıştırıyoruz. Bizim için sadece ödeme değil tüm adımlardaki kullanıcı güvenliği son derece önemli bir konudur.

Siterobot.com ekibinin farklı projeleri de var mı?

Siterobot ekibinin öncelikle Siterobot için farklılaşmaya dayalı çok güzel proje fikirleri bulunuyor. Bunları gerçekleştirmek çalışmaya başladık bile. Bunun dışında da yepyeni proje fikirlerimiz mevcut. Bu ekip internet sektöründe kendisinden çokça söz ettirecek.

Gelecekte yapmayı planladığınız projeler neler?

Bu sektörde projeler birbiriyle rekabet halinde. Bu gerçeği inkar edemeyiz. Bu nedenle planladığımız projelerle ilgili şu aşamada bir açıklama yapmayı tercih etmiyoruz anlayışınıza sığınarak.

Siterobot.com için seo ve sem tarafında neler yapıldı? Ziyaretçilerini nasıl çekiyor? Günlük ziyaretçisi ortalama olarak ne kadar ?

Ekip liderimiz Serkan Özçelik ‘in reklamcılıktan gelen tecrübeleri nedeniyle SEM tarafında yapılabilecek  en verimli çalışmayı yaptığımızı söyleyebiliriz. SEO konusunda ise dışarıdan hizmet aldık.

Yeni bir proje olmamız nedeniyle ziyaretçilerimizi ilgili mecralara verdiğimiz reklamlarla çekmeye çalışıyoruz. Ama daha şimdiden tekrar ziyaret edilme rakamlarında yarı yarıya bir oran yakaladık. Günlük ziyaretçi sayımız bu kadar kısa süre içerisinde beklentilerimizin hayli üzerinde.

Bir fikri olan ve ortak olarak bunu hayata geçirmeyi planlayan genç girişimcilere neler önerebilirsiniz?

Fikirlerin ortaya çıkması durup dururken olmuyor. İnternet dünyasının başlangıcından  şu ana kadar olan gelişmeleri gözönüne almak gerekiyor. Bazı durumlarda Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Yeni fikirlerin ortaya çıkması da belirli bir iklim ve çevre koşullarının var olmasıyla olabiliyor. Elbette yaratıcı zihinler bu ortamlarda ön plana çıkıyorlar. Fikirlerine güvenen girişimcilere birbirilerini tamamlayıp , ekip haline gelebildikleri ortaklıklar içinde olmalarını öneriyoruz. Böyle bir durumda yol almaları ve engelleri aşmaları çok daha hızlı olacaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz

Ekibimiz yoğun bir çalışma dönemini aşarak Siterobot’u ortaya çıkardı ve kullanıcılara sundu.Bundan sonraki gidişimizi onların eğilimleri belirleyecek. Siterobot’un sadece bir girişim olarak değerlendirilmesini istemiyoruz. Bunun çok ötesinde, web masterların yarattığı ekonomik değer olarak gördüğümüz ürünlerin piyasa içinde değerlerini bulabilmeleri ve bu şekilde gelir yaratıcı yeni iş alanları açmaya katkı sağlama misyonu bizim içim çok önemli bir önceliktir.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Yazı 2013 yılına ait. Siterobot iddialı çıkış yaptı. Sonra ne oldu? Ciddi yenilikler getirilmedi. Veya be takip edemedim.
    Bu günkü durum uzun süredir şu uyarıyı veriyor.

    Siterobot is currently performing system maintenance.
    Please try again later.

Yorum Yap