Hayattan

“70 Milyon Sizi İzliyor” Palavrası

70milyonpalavra

tv kutusuTeleviyzon programlarına hergün bakıyorum. Ve hergün birçok programda bu sözü duyuyorum: “70 milyon bizi izliyor”. Başka işi gücü yok değil mi insanların? Nufusumuz hakkında çok bilgili televizyon program sunucuları hiç abartmadan söylüyorlar bunu.  Çok teşekkürler size. Nufus memuru gibiler.

2008 yılı nüfus sayımı verilerine buradan bakabilirisniz. 73milyon olarak göreceksiniz. Ve 2010 yaklaşık nüfusumuz da 76.5 milyon insan.  Demek ki program sunan bu insanlar nüfusumuzun 6 milyonu bizim kanalı izlemiyor herhalde diyerek pay bırakmışlar. Lütfettiniz efendim!

Yerel kanal sayısını bilmiyorum ama en az 10 kanal en çok izlenenler arasında. Televizyon kumandalarımızın ilk 9 rakamında Show Tv,Kanal D,TRT 1, STV,Star,ATV,Ntv,Kral TV,Fox televiyonları bulunuyor. Her kanalı aynı anda izleyen 70 milyon insan olabilir mi? Bu sorunun cevabını vermek için metamtik bilmenize de gerek yok.

70milyon bizi izliyor

İnsanların işi gücü yok herkes televizyon başında oturmuş sizin programı izliyor ha! Yılın saçmalığı haberi yapılsa en iyi konu bu olurdu. 70 milyon insana yüzeysel bakalım: %67 civarı nüfus çalışma çağında olarak raporlanmış 2009 yılında. Hepsinin çalışması imkansız desek en az %40’ı çalışıyor diye düşünsek yaklaşık 28 milyon insan çalışıyor. Türkiye’deki yeni doğan bebek sayılarına bakalım, 0-5 yaş grubunda olan televizyon izleyemeyen çocuk sayılarına bakalım. Yaklaşık 8 milyon çocuk olduğu gözüküyor.  Evinde televizyon olmayan,fakir veya kırsal kesimden olanların sayısı da 4-5 milyoon olduğunu varsayalım. 7-17 yaş arası çocukların öğlene kadar veya akşam 5 e kadar okulda olduklarını düşünürsek yaklaşık 16milyon çocukda bu saatlerde televizyona bakmıyor. Zaten orta öğretim grubunda olan çocuklar çizgi film benzeri programları izliyor.

Benim yaptığım hesaba göre 48 milyon nüfus televizyona bakmıyor ya da bakamıyor. Bu hesap tam olarak doğru değil tabi. Bir kesim internet sayesinde haberleri,dizileri online olarak takip ediyor. İşin içinde daha çok hesap var. Bu programı yapanlar sanıyor ki insanların başka işi gücü yok size kitlenmiş bekliyor. Türkiye tamamen tembel ve tv bağımlısı sanılıyor. Bu saçmalığa bir son verin sayın sunucularımız.

70 milyona yalanBir program kalkıp dese ki: Şu an 15milyon bizi izliyor neler söylemek istersiniz? Bu programı her zaman takip ederim. Bırakın bu pazarlama yalanlarını. Sabah sabah Seda Sayan programını izleyecekler kimler? Okula gidenler izleyemeyez, işe gidenler izleyemez geriye kalan en büyük kesim ev hanımları. Mümkün mü 70 milyon ev hanımı olması? O zaman bir çin kadar nüfusumuz olurdu.

Ayrıca  100lerce kanal var. Bunlardan en az 30’u aynı anda izleniyor. Her dizi aynı saatte,her dizinin farklı bir kitlesi var. 50 tane gözümüz yok ki hepsini izlyeleim…

Ha.. Çin’de televizyon programı sunsan 70 milyon bizi izliyor desen ona inanma ihtimalim daha fazla. Kaldı ki Çin’de herkes çalışıyor,üretiyor. İnsanlara aslında 70 milyon boş insan var biri de sensin ve programımızı izliyorsun diyorlar. Ama bizde izlemeye devam ediyoruz anlamadan. Değiştireceksin anında.

Abartının bu kadarını da yapmamak lazım. Doğru haber veya haberci bulmak zor. Palavracı ise dolu.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

 • Ben televizyon izlemiyorum doğru, düzgün…
  Medyanın işi bu değil mi zaten?
  1- Milleti aptal yerine koymak.
  2- Aslı olmayan reklamlar ile milleti aldatmak.
  3- Milleti yobazlaştırmak.
  4- Kötü olan şeyleri diziler ile iyi göstermek vs… vs…

  ”Bizim sözlerimizdeki incelikleri, Kalın kafalı insanların anlaması zordur…”

Yorum Yap