Kafama Göre

Kaset skandalının suçlusu TİB mi?

TİB SUÇLU

Bugün NTV’de MHP kaset skandalına adı karışan Mehmet Ekici’nin avukatı Süleyman Ayhan açıklamalar yapıyordu. Kaset skandalının suçlusu TİB miş. Herşeyin altından TİB çıkıyor bu aralar. Hırsızın hiç mi suçu yok peki….

Benim değinmek istediğim konu Avukat Süleyman Ayhan bu videolar ilk çıktığında TİB’e başvurmuş ve mahkeme kararı çıkartmış. 10 saat sonra malum site engellenmiş. Fakat videolar hızlı bir şekilde yayılıyor tabi. Ve her site için ayrı mahkeme kararı istemişler. Şimdi avukatın dediğine göre bu videodan dolayı bir kere bir site kapatılmış. Malum videoyu TİB personeli biliyor. TİB personeli işini gücünü bırakıp bu videonun geçtiği siteleri bulacak ve Türk Telekom’a bildirip erişimlerini engelleyecek böylece rezalet yayılmayacak. Yalnız bu videoların adı rezalet değilmiş özel hayatmış.

TİB müstehcenlik veya yasadışı bir durum olmadıktan sonra özel hayat ile ilgili videoları takip etme,inceleme gibi yükümlülüklere sahip değil. Burda TİB’e suç atan avukatın bir takım kurallardan haberi yok. Özel hayatları inceleyip engellemek TİB’in görevi değil. Şikayet olmadıktan sonra bu yapılamaz. Ayrıca bir videonun yayılması çok fazla zaman alacak birşey değil. 1 saatte sosyal paylaşım sitelerinin de katkısıyla dev bir yayılma oluşturabilir.

Bunun örneğini en güzel F. Gülen’nin papanın elini öpme gündeminde gördük. Hemen engellenmeye çalışıldı. Videolar silindi vs ama her zaman bir kopyası bilgisayarlarda oldu ve başka yerlerden yüklendi. Avukat Süleyman Ayhan‘a kalırsa onların kaset rezaleti yüzünden Facebook,Youtube,İzlesene gibi bütün sitelere de erişim engellenmesi lazım. Bu mümkün olacak bir durum değil. Kimse başkasının rezaletinin faturasını biz internet kullanıcılarına kestiremez. İnternete sansür paketleri henüz gündemdeyken bir de bu tip bir engelleme özgürlüklerin hat safahada kısıtlanması anlamına gelebilir.

Sonuç olarak TİB bu olayda suçlu olamaz. Video takibi yapıp hepsini kapatma gibi bir görevi olamaz. Sadece çözüm şu: Siteler arasında kordinasyon ve iletişim sağlanırsa bu tip engellemeler yapılmadan direkt olarak içerik silinmesi ,yükleyen iplerin banlanması gibi daha hızlı ve anlık çözümler getirilebilir.

”Ancak ilgililerin ve yetkililerin bu işi ciddi ve çok hızlı yaptığı kanaatinde olmadıklarını” ileri süren Ayhan, şunları kaydetti: ”Çünkü TİB’in mevcut mevzuatı gereği anında müdahale etmesi gerekirdi diye düşünüyoruz. Anında müdahale edilmemiştir. Şikayetimiz cumhuriyet savcılığına iletildiği andan itibaren cumhuriyet savcılığının yayını kestirmesi gerekirdi.

Süleyman Ayhan sanıyorki bu videonun izlenmesini engelletebilecek.Bunu çok basit sanıyor. Ayrıca aynı durumda sıradan bir insan olsa bu şikayeti yaptıktan kim bilir kaç hafta sonra mahkeme kararı çıkar. Yukarda söylediğine göre savcıya şikayet gittiği gibi hemen kesilecekmiş yayın. Hangi ülkede yaşıyorsunuz? Yok öyle bir hız. Torpille de ancak bu kadar olur. Savcı hiç inceleme yapmadan direk karar çıkaracak bu site kapatılsın diye…. Çok saçma. Bir avukatın bunu söylemesi de çok ilginç.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap